Porovnanie paracetamolu a kyseliny acetylsalicylovej
Pri výbere účinného antipyretického činidla môže vzniknúť otázka, či je Paracetamol alebo kyselina acetylsalicylová (ASA) lepšia. Oba tieto lieky sa používajú na symptómy chrípky a akútnych respiračných vírusových infekcií: horúčka a zimnica, syndróm bolesti, vrátane bolesti kĺbov a kĺbov. Ale tieto lieky majú rôzne aktívne zložky, mechanizmy vplyvu na telo a kontraindikácie na vymenovanie.
Charakteristika paracetamolu a kyseliny acetylsalicylovej
Účinok kyseliny acetylsalicylovej na telo je závislý od dávky, t.j. V závislosti od dennej dávky sa farmakodynamika lieku líši. Príjem ASA v malých dávkach (od 30 do 325 mg) je predpísaný na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení, ktoré môžu byť vyvolané zvýšením zrážanlivosti krvi. V tejto dávke ASA inhibuje syntézu tromboxánov, ktoré zvyšujú agregáciu krvných doštičiek a vyvolávajú výraznú vazokonstrikciu.
Na zmiernenie bolesti a zníženie telesnej teploty počas horúčky použite priemerné dávky ASA (od 1500 do 2000 mg denne). Veľké dávky lieku (4-6 g) majú výrazný protizápalový účinok, pretože ASA ireverzibilne inaktivuje enzýmy cyklooxygenázy (COX), inhibujú syntézu prostaglandínov a interleukínov.
Pri dávkach presahujúcich 4 g sa zvyšuje urikosurický účinok ASA a pri predpisovaní lieku v malých a stredných dávkach sa vylučuje vylučovanie kyseliny močovej.
Pôsobenie paracetamolu (acetaminofénu), čo je derivát para-aminofenolu, je tiež založené na blokovaní enzýmov cyklooxygenázy a inhibícii syntézy prostaglandínov. Liek ovplyvňuje len centrálny nervový systém. Súčasne bunkové peroxidázy neutralizujú účinok liečiva na COX, čím oslabujú jeho protizápalové vlastnosti. Pretože tvorba prostaglandínov nie je v periférnych tkanivách redukovaná, neexistuje riziko žalúdočných a dvanástnikových vredov.
Na liečbu bolesti hlavy u dospelého pacienta môžu byť tieto lieky predpisované súčasne, pretože sú súčasťou Citramonu (paracetamol + ASA + kofeín) a iných kombinovaných analgetík.
Porovnanie liekov
Obe liečivá sú narkotické analgetiká a patria do skupiny liekov nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Majú však odlišný protizápalový účinok: Paracetamol - slabý a ASA - výrazný.
podobnosť
Lieky majú rovnako antipyretický účinok. Tieto NSAID sú široko používané v klinickej praxi na zastavenie horúčky a sú vydávané v lekárňach bez lekárskeho predpisu.
Aký je rozdiel
ASK je najúčinnejší pri miernych somatických bolestiach a pri syndróme reumatickej bolesti. Napriek výrazným antipyretickým a protizápalovým účinkom na telo sa ASA nepoužíva v pediatrii kvôli vysokému riziku vzniku akútneho zlyhania pečene u detí s vírusovou infekciou (Reyeov syndróm). Nemôžete používať liek v prítomnosti ulcerácie sliznice stien žalúdka a dvanástnika, ako aj pri vysokom riziku vnútorného krvácania.
Paracetamol pôsobí hlavne na centrálny nervový systém, simuluje prácu centier bolesti a termoreguláciu. Preto liečivo pôsobí ako všeobecné analgetické a antipyretické činidlo. Slabá periférna protizápalová aktivita sa môže prejaviť len v prípade nízkeho obsahu peroxidových zlúčenín v tkanivách (osteoartritída, akútne poškodenie mäkkých tkanív), ale nie pri reumatických ochoreniach.
Paracetamol sa považuje za bezpečné NSAID. Na rozdiel od kyseliny acetylsalicylovej nespôsobuje rozvoj Reyeovho syndrómu, nemá gastrotoxicitu a neovplyvňuje agregáciu krvných doštičiek. Preto sa Paracetamol odporúča v prítomnosti kontraindikácií kyseliny acetylsalicylovej a iných NSAID: t
- pacientov s bronchiálnou astmou;
- osoby s anamnézou vredov;
- detí s vírusovými infekciami.
Na rozdiel od ASA je Paracetamol súčasťou liekov, ktoré sa používajú v pediatrii a na liečbu tehotných a dojčiacich žien.
Čo je lacnejšie
Ceny liekov sú vo veľkej miere závislé od výrobcov a liekových foriem. Ak vezmeme do úvahy tabletovú formu týchto liekov v najekonomickejšom cenovom rozpätí, sú rovnaké: cena paracetamolu a ASA v 500 mg dávke balenej v papierovom alebo blistrovom balení po 10 tabliet je od 3 do 5 rubľov.
Čo je lepšie - Paracetamol alebo kyselina acetylsalicylová
Voľba lieku závisí od mnohých faktorov:
- charakter ochorenia (kontraindikovaný pri infekcii ASK);
- vek pacienta (Paracetamol je predpísaný dieťaťu);
- cieľov liečby (zníženie telesnej teploty alebo krvných zrazenín, zmiernenie bolesti alebo zápalu).
Na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení sa používa ASA, ktorá v malých dávkach znižuje agregáciu, adhéziu trombocytov a tvorbu trombov inhibíciou syntézy tromboxánu A2 v krvných doštičkách. Paracetamol nemá takéto vlastnosti.
Použitie liekov proti bolesti by malo brať do úvahy povahu bolesti. Pri reumatických bolestiach a poškodení periférneho tkaniva nie je Paracetamol účinný, pretože jeho účinok je obmedzený na centrálny nervový systém. V takýchto prípadoch je lepšie použiť ASC.
Ak je potrebné zmierniť zápalový proces, použitie ASA poskytne výraznejší účinok.
Pri teplote
Ako antipyretiká sú obidva lieky pomerne účinné, ale účinok kyseliny acetylsalicylovej sa vyskytuje skôr ako účinok užívania Paracetamolu. Ak je pyretická teplota spôsobená vírusovou infekciou, Paracetamol sa podáva na odstránenie vedľajších účinkov z pečene. Znížiť vysokú teplotu u detí s nachladnutím predpísaných liekov obsahujúcich paracetamol (dávkovanie má predpisovať lekár s prihliadnutím na vek).
Môže byť paracetamol nahradený kyselinou acetylsalicylovou
Paracetamol sa predpisuje na zníženie horúčky počas horúčky. Ak sa vyžaduje rýchlejší výsledok, odporúča sa jeho výmena za ASK. Pri hypotermii spôsobenej vírusovou infekciou neplatia salicyláty: môžu vyvolať akútne zlyhanie pečene.
Ako analgetikum je Paracetamol účinný pri liečení bolesti hlavy, bolesti zubov, migrény alebo neuralgie. Na zmiernenie bolesti spojenej s reumatickými bolesťami a léziami periférnych tkanív je lepšie použiť ASA. Treba mať na pamäti, že pri reumatoidnej artritíde tieto lieky ovplyvňujú len symptómy ochorenia. Nie sú schopní zastaviť vývoj procesu, spôsobiť remisiu a zabrániť deformácii kĺbov. Paracetamol aj salicyláty môžu len zmierniť stav pacienta.
Ak potrebujete odstrániť zápal, príjem paracetamolu nepomôže. Použitie salicylátov v tomto prípade je účinnejšie.
Hlavným dôvodom odmietnutia paracetamolu je jeho hepatotoxicita. U pacientov s rizikovými faktormi (napríklad po dlhodobej liečbe liekmi indukujúcimi pečeňové enzýmy, infekciou HIV alebo po dlhom období hladu) môže použitie ≥ 5 g paracetamolu spôsobiť poškodenie pečene.
Pri náhrade paracetamolu za ASA je potrebné vziať do úvahy, že salicyláty majú mnoho prísnych kontraindikácií, ako sú:
- hemoragická diatéza;
- gipoprotrombinemii;
- pitva aneuryzmy aorty;
- erózia alebo vredy v gastrointestinálnom trakte v akútnej fáze;
- krvácanie v zažívacom trakte;
- „Aspirínová triáda“: intolerancia na salicyláty, nosové polypy a bronchiálnu astmu;
- alergia na ASA (urtikária, rinitída);
- hemofílie;
- portálnej hypertenzie;
- nedostatok vitamínu K;
- zlyhanie pečene, obličiek alebo srdca;
- nedostatok glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
- Reyeov syndróm;
- vek detí (do 15 rokov);
- I a III trimestre tehotenstva;
- obdobie laktácie;
- precitlivenosť na ASK.
Paracetamol sa nesmie používať, ak je osoba chorá na alkoholizmus. U pacientov s alkoholickým poškodením pečene sa zvyšuje riziko hepatotoxického účinku tohto lieku. V tomto prípade sa odporúča liečba inými NSAID, vrátane salicylátov.
Pri výmene liekov musíte brať do úvahy iné lieky. Aby sa znížila pravdepodobnosť vedľajších účinkov a komplikácií komorbidít, je potrebné konzultovať s lekárom skôr, ako tak urobíte.
recenzia
lekári
R.I. Karpov, urológ: "Paracetamol je účinný antipyretický liek s minimálnymi vedľajšími účinkami. Má tiež analgetické vlastnosti. Paracetamol sa používa v pediatrii a predpisuje sa pacientom s tehotenstvom. Musí sa užívať v kombinácii s antikonvulzívami - vyžaduje sa nepretržité monitorovanie. Nepodporujem menovanie salicylátov ako antipyretikum alebo analgetikum, pretože existuje riziko poškodenia stien gastrointestinálneho traktu alebo vnútorného krvácania.
I. Popova, flebolog: „Obe liečivá zo skupiny antipyretík dobre znižujú pyretickú teplotu pri febrilných syndrómoch, bez toho, aby ovplyvnili normálnu telesnú teplotu. Paracetamol je vhodnejší ako ASA. Je vhodný na použitie vo všetkých vekových skupinách. V pediatrii sa používajú suspenzie a rektálne čapíky. V osobnej praxi som po užívaní Paracetamolu nestretol s vedľajšími účinkami a často sa stretávam s kontraindikáciami pri užívaní ASA. Súdruh v lekárňach. "
Pacientov
Olga, 38, Kazan: „Neberiem ani ASA ani Aspirín, pretože trpím gastritídou. Paracetamol nakupujem v lekárni, pretože som v praxi testoval jeho účinnosť a bezpečnosť. Mám liek na zníženie horúčky iba pri 39 ° C. nie viac ako 10 minút po užití pilulky Účinok trvá dlhú dobu, v mojom prípade asi 5 hodín, jedinou nepríjemnosťou je nadmerné potenie, ktoré sprevádza pokles teploty.
Porovnanie paracetamolu a kyseliny acetylsalicylovej
Mnoho ľudí sa obáva, či by sa mal zvoliť paracetamol alebo kyselina acetylsalicylová. Obaja sú medzi protizápalovými liekmi.
To isté alebo nie?
Kyselina acetylsalicylová - hlavná účinná látka, ktorá je v Aspiríne. Obchodné názvy:
- aspirín;
- Upsarin;
- Trombopol;
- Bufferin;
- Aspikor;
- Aspikard;
- Aspinate.
Kyselina acetylsalicylová znižuje teplotu počas chrípky, SARS.
Jedná sa o 2 rôzne lieky. Prvým z nich je antipyretikum, ktoré má protizápalové účinky. Ovplyvňuje krvné cievy a je predpísaný lekárom pri liečbe komplikácií u pacientov podstupujúcich ischemickú cievnu mozgovú príhodu.
Druhou je liek, ktorý znižuje teplotu počas chrípky, ARVI. Má analgetický účinok.
Aký je rozdiel a podobnosť medzi paracetamolom alebo kyselinou acetylsalicylovou?
- pomôcť zbaviť sa bolesti hlavy a iných bolestí;
- znížiť teplotu;
- vedľajšie účinky - poškodenie pečene.
Rozdiel medzi liekmi:
Čo je lepšie užívať: Paracetamol alebo kyselina acetylsalicylová?
Aspirín je považovaný za najúčinnejší liek, ktorý znižuje telesnú teplotu, ale Paracetamol je najbezpečnejší. Preto sa odporúča užívať Paracetamol s vysokou horúčkou, bolesťou hlavy a inými prvými príznakmi prechladnutia.
Lekári recenzia
Valery, 42, Oryol: „Predpisujem Paracetamol v prípade vírusových, bakteriálnych ochorení pacienta, bolesti kĺbov a zubov a infekčných a zápalových ochorení. Liek sa môže podať dieťaťu. “
Victoria, 34, Kaluga: „Kyselina acetylsalicylová pomáha zmierniť príznaky, ale nezbaví sa choroby. To len vyvoláva výskyt prechladnutia, tiež spôsobuje zhoršenie gastritídy. Je prísne zakázané ho užívať počas tehotenstva.
Svetlana, 27, Krasnojarsk: „Aspirín vďaka svojim vlastnostiam pomáha znižovať horúčku o 7 - 8 hodín a bolesť zmizne o 5-6 hodín.“
Ivan, 52 rokov, Voronezh: „Pracujem ako terapeut. Pacientom predpisujem lieky na zníženie bolesti. "
Recenzia pacienta pre paracetamol a kyselinu acetylsalicylovú
Pavel, 31, Penza: „Pri prvých príznakoch nachladnutia užívam Aspirín. Teplota klesne za pol hodiny. Je to lacný liek, je v každej lekárni. Užívam 1 tabletu denne ihneď po jedle, opláchnite teplou vodou.
Láska, 37 rokov, Magnitogorsk: „Čítal som, že Aspirín je pre telo škodlivý. Teraz používam ako liek proti bolesti len Paracetamoli. “
Irina, 25, Moskva: „Paracetamoli je účinný a lacný liek, ktorý odstraňuje bolesti hlavy. Lekár mu predpísal aj počas tehotenstva a počas dojčenia. “
Peter, 36, Vologda: „Znižujem teplotu len pomocou Paracetamolu. Tento liek má minimálne vedľajšie účinky.
Paracetamol a kyselina acetylsalicylová: čo je lepšie
Použitie paracetamolu pri respiračných vírusových ochoreniach
Paracetamol je vhodnejší ako febrifuge v prípade závažnej hypertermie (od 38 a vyššie), pretože jeho antipyretické vlastnosti sú celkom jasne vyjadrené medzi ďalšími zástupcami farmakologických činidiel zo skupiny nesteroidných protizápalových látok. Ak je nevyhnutné, aby sa teplota znížila na adekvátnejšie značky, ktoré neohrozujú život pacienta, paracetamol pomôže najlepšie pred príchodom sanitky.
Formy uvoľňovania na modernom farmakologickom trhu:
- Tablety balené v blistroch po 6 alebo 10 kusoch v dávkach 500 mg alebo 300 mg (dávka pre deti), balené v kartónových obaloch t
- 2,5% sirup pre deti 50 ml na balenie
- Suspenzia 2,5% v 100 ml na balenie
- Rektálne čapíky majú tiež systémový účinok, ale sú menej náchylné na podráždenie gastrointestinálneho traktu, vykazujú ich terapeutický účinok oveľa rýchlejšie vďaka rýchlejšiemu prenikaniu do systémového obehu.
Existujú tiež kombinované formy uvoľňovania, ktoré obsahujú niekoľko účinných látok, ako je napríklad citramón. Zloženie tohto lieku je okrem paracetamolu a kyseliny acetylsalicylovej a kofeínu. Stručne povedané, tieto zložky vykazujú synergický účinok. Bude tiež zaujímavé dozvedieť sa, že dávkovanie látok v takýchto liekoch je nižšie ako u monodrugov. V tabletách je kombinovaný paracetamol a aspirín približne polovičný v porovnaní s bežnými monoterapiami, to však neznamená, že by sa mali opiť viac ako obvykle, inak hrozí riziko predávkovania, takže by ste nemali znásobiť záťaž pečene.
Použitie kyseliny acetylsalicylovej
Príjem paracetamolu a aspirínu má podobné indikácie, ako aj iné prostriedky na zníženie teploty, ale stále existujú jasné rozdiely v týchto prípravkoch. Kyselina acetylsalicylová má analgetický účinok, výraznejší a súčasne zvyšuje riziko krvácania. Faktom je, že aspirín je klasický roztrieštený, v malých množstvách (do 150 mg denne), pomáha predchádzať adhézii krvných doštičiek a tenkej krvi a v dávkach 300 mg denne účinne anestetizuje a redukuje prejavy akútneho vírusového ochorenia. Aspirín vo vyšších dávkach, asi 500 mg, nie je zlý, naráža na zvýšenú teplotu, ale v tejto situácii sa stále považuje za účinnejší, paracetamol, pretože je omnoho bezpečnejší, aj keď je o niečo nižší.
Môžem si vziať tieto lieky spolu? Spoločne sa môžu užívať, najmä ako súčasť toho istého tsitramona, ale nedodržanie dávkovacieho režimu môže spôsobiť vedľajšie účinky vo forme bolesti žalúdka a zmien v zrážaní krvi. Mimochodom, paracetamol neovplyvňuje reologické vlastnosti krvi, preto je bezpečnejší pri liečbe ARVI. Čo iné existujú iné lieky na zníženie teploty bez významných vedľajších účinkov? Okrem kyseliny acetylsalicylovej a paracetamolu majú ibuprofén a kyselina mefenamová antipyretické vlastnosti.
Oba lieky neinhibujú a nestimulujú systém zrážania krvi, nemajú taký výrazný negatívny vplyv na žalúdok ako aspirín a nemajú taký toxický účinok na pečeň ako paracetamol. Existujú dôkazy o tom, že ibuprofen sa môže užívať dlhodobo, pretože je jedným z najľahších nesteroidných protizápalových liekov. Kyselina mefenamová má okrem iného aj imunomodulačné vlastnosti, stimuluje produkciu interferónu.
Čo je lepšie - Paracetamol alebo kyselina acetylsalicylová? Dajte sa dobre!
Kyselina acetylsalicylová a paracetamol sa široko používajú na prechladnutie a majú podobné indikácie na použitie. Medzi týmito liekmi však existuje významný rozdiel, ktorý treba zvážiť. Informácie o zložení a princípoch pôsobenia liekov pomôžu vyhnúť sa negatívnym účinkom samoliečby.
Opis liekov
Kyselina acetylsalicylová a paracetamol majú podobný účinok, ale tieto lieky nie sú to isté. Patria do rôznych skupín liekov, čiastočne sa líšia podľa indikácií a majú špecifické obmedzenia a zákazy používania.
štruktúra
Kyselina acetylsalicylová
Aktívna zložka lieku Acetylsalicylová kyselina je chemická zlúčenina rovnakého mena s kyslou chuťou. K dispozícii vo forme tabliet obsahujúcich 500 mg aktívnej zložky. Pomocné látky zahŕňajú škrob, mastenec, kyselinu stearovú a kyselinu citrónovú.
paracetamol
Účinná látka Paracetamolu je tiež rovnaká látka s antipyretickými a analgetickými vlastnosťami. Koncentrácia v hotovej dávkovej forme sa pohybuje od 100 do 500 mg.
Mechanizmus účinku
Kyselina acetylsalicylová
Kyselina acetylsalicylová patrí k nesteroidným protizápalovým liečivám (NSAID) a proti krvným doštičkám - činidlám na riedenie krvi. Akonáhle je v tele, dilatuje krvné cievy a zvyšuje potenie, znižuje telesnú teplotu. Má tiež analgetický účinok, odstraňuje zápal. Má schopnosť znižovať viskozitu krvi a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín (zrazeniny, upchávanie malých a veľkých tepien).
paracetamol
Paracetamol je narkotické analgetikum (analgetikum) a činidlo znižujúce telesnú teplotu. Po užití sa rýchlo vstrebáva, znižuje bolesť a pôsobí antipyreticky. Protizápalový účinok paracetamolu je veľmi mierny.
svedectvo
Kyselina acetylsalicylová
Rozsah kyseliny acetylsalicylovej je veľmi rozsiahly:
- reumatizmus (zápal spojivového tkaniva, najčastejšie srdce a krvné cievy);
- zvýšená telesná teplota spôsobená infekčnými a zápalovými procesmi v tele;
- myokarditída (zápal srdcového svalu) infekčného alergického pôvodu;
- bolesti hlavy, svalové, nervové bolesti strednej alebo nízkej intenzity;
- prevencia srdcového infarktu (nekróza oblasti srdca v dôsledku porúch obehového systému) a jeho opakovanie;
- koronárna choroba srdca (CHD) - nedostatok krvného zásobenia srdcového svalu, čo vedie k jeho porážke a narušeniu práce;
- prevencia porúch krvného obehu;
- rôzne poruchy a ochorenia srdca, vrátane po operácii na ich odstránenie;
- tvorba tolerancie na NSAID pri "aspirínovej astme" (intolerancia na drogy v tejto skupine) prijímaním postupne sa zvyšujúcich dávok aspirínu.
paracetamol
Paracetamol je indikovaný v nasledujúcich prípadoch:
- bolesť hlavy, vrátane migrény (intenzívna bolesť, zvyčajne jednostranná);
- myalgia a neuralgia - bolesť svalov alebo nervov;
- zubov;
- vysoká teplota pri infekčných chorobách;
- algomenorea - bolestivá menštruácia;
- mierne až stredne silné bolesti z popálenín a iných typov poranení.
kontraindikácie
Kyselina acetylsalicylová
Kyselina acetylsalicylová má celý rad negatívnych vlastností (napríklad podráždenie slizníc tráviaceho systému), preto ju nemožno užívať v nasledujúcich prípadoch:
- vredy alebo krvácanie v gastrointestinálnom trakte;
- aspirín triádu - astmu (záchvaty astmy) spôsobenú užívaním NSAID;
- neznášanlivosť drog;
- krvné ochorenia sprevádzané poklesom zrážanlivosti krvi;
- stratifikácia aneuryzmy aorty - výbežok steny najväčšej artérie;
- nedostatok glukóza-6-fosfát dehydrogenázy a vitamínu K - zlúčeniny zodpovedné za zrážanie krvi a množstvo hemoglobínu v ňom;
- Reyeov syndróm - tuková degenerácia pečeňových buniek v kombinácii s poškodením mozgu;
- zlyhanie pečene alebo obličiek;
- tehotenstva v prvom a treťom trimestri;
- obdobie dojčenia;
- Deti do 15 rokov.
paracetamol
Paracetamol sa nemá užívať, ak: t
- neznášanlivosť drog;
- zlyhanie pečene, obličky;
- alkoholizmus;
- anémia (nedostatok železa v tele a teda hemoglobín v krvi).
Vedľajšie účinky
Kyselina acetylsalicylová
Kyselina acetylsalicylová môže spôsobiť nasledujúce nežiaduce účinky: t
- poruchy trávenia, bolesti brucha, krvácanie, poruchy funkcie pečene;
- bolesť hlavy, tinitus, závraty;
- anémia, znížená zrážanlivosť krvi (predĺžené krvácanie);
- porucha funkcie obličiek;
- alergia - vyrážka, aspirínová triáda;
- Reyeov syndróm.
paracetamol
Pri užívaní Paracetamolu sa môže vyskytnúť: t
- nevoľnosť, bolesť v hornej časti brucha;
- narušenie pečene alebo obličiek;
- zmeny v bunkovom zložení krvi;
- alergia - vo forme urtikárie (červená kožná vyrážka), edému.
Formy uvoľnenia a ceny
Rôzne domáce farmaceutické spoločnosti vyrábajú tablety kyseliny acetylsalicylovej 500 mg. Cena závisí od množstva v balení a od výrobcu:
- 10 ks. - od 4 do 9 rubľov;
- 20 kusov - 21 rubľov.
Paracetamol je dostupný v lekárňach v nasledovných dávkových formách: t
- 500 mg tablety
- 10 kusov v balení - 3-7 rubľov;
- 20 kusov v balení - 18-19 rubľov;
- 100 ml suspenzie obsahujúcej 120 mg účinnej látky na 5 ml - 79 rubľov;
- sirup, 100 ml s rovnakou koncentráciou paracetamolu - 49 rubľov;
- rektálne čapíky (čapíky), 500 mg, 10 ks. - 53 rubľov;
- Detské čapíky, 100 mg, 10 kusov - 24 rubľov.
Čo je lepšie - Paracetamol alebo kyselina acetylsalicylová?
Aspirín má nasledujúce výhody:
- pomáha lepšie pred teplotou, dlhšie zabraňuje jej opätovnému vzostupu, pretože postihuje nielen mozgové centrá (napr. Paracetamol), ale aj cievy;
- zmierňuje zápal;
- tenká krv, vďaka čomu sa široko používa pri rôznych kardiovaskulárnych ochoreniach.
Nevýhody kyseliny acetylsalicylovej:
- má mnoho kontraindikácií, vedľajších účinkov;
- nemožno užívať počas tehotenstva, počas dojčenia (spôsobuje malformácie plodu, spomaľuje pôrod, zvyšuje riziko krvácania u dojčiat);
- Je nebezpečné dávať deťom, pretože až do 15 rokov existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku Reyeovho syndrómu pri užívaní aspirínu na zníženie teploty počas vírusovej infekcie.
- v rôznych dávkových formách;
- Môžete užívať tehotné ženy, deti (suspenziu alebo sirup);
- nedráždi sliznicu zažívacích orgánov;
- menej vedľajších účinkov.
Nevýhody lieku:
- menej účinne znižuje teplotu;
- nepomáha pri zápale.
Na účinné zníženie vysokej teploty je teda lepšie použiť kyselinu acetylsalicylovú, ak nie sú kontraindikácie. Liek sa má používať aj vtedy, keď je hypertermia (horúčka) spôsobená zápalovým procesom. Deti, tehotné ženy a iné kategórie pacientov, ktorí sú aspirín, je kontraindikované, musíte si vybrať Paracetamol ako febrifuge.
Kyselina acetylsalicylová a paracetamol súčasne
Môžem užívať Aspirín s Paracetamolom spolu s nachladnutím? Áno, takáto kombinácia pomôže efektívnejšie znížiť teplotu a zabrániť jej opätovnému obnoveniu. Na tento účel je lepšie použiť hotové farmaceutické prípravky s upraveným dávkovaním. Napríklad Citramon, ktorý sa skladá z kyseliny acetylsalicylovej, kofeínu a paracetamolu. V tabletách Tsitrapak, okrem vyššie uvedených troch zložiek, je tiež kyselina askorbová. Ambulancie používajú aj tzv. „Triádu“, okrem paracetamolu s analgínom obsahujúcim aspirín. Injekcia tohto liečiva rýchlo znižuje teplotu.
Čo si vybrať: Paracetamol alebo kyselina acetylsalicylová?
Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) sa používajú na zníženie pyretickej teploty počas horúčky a na zmiernenie syndrómov bolesti (bolesti hlavy, bolesti zubov, bolesti kĺbov a bolesti svalov). Ale úroveň ich činnosti a mechanizmy pôsobenia na telo majú množstvo charakteristických znakov. Keď si vyberiete, ktorý liek bude účinnejší, Paracetamol alebo kyselina acetylsalicylová, musíte vziať do úvahy vlastnosti týchto liekov, povahu ochorenia a individuálne charakteristiky pacienta.
Paracetamol a kyselina acetylsalicylová sa používajú na zníženie pyretickej teploty počas horúčky a na zmiernenie syndrómov bolesti (bolesť hlavy, bolesť zubov, kĺbov a svalov).
Charakteristika paracetamolu
Paracetamol (acetaminophen) je derivátom para-aminofenolu. Jeho mechanizmus účinku je založený na ireverzibilnom blokovaní enzýmov cyklooxygenázy (COX) a inhibícii syntézy prostaglandínov (PG). Liek ovplyvňuje len centrálny nervový systém a patrí do druhej skupiny NSAID (lieky so slabou protizápalovou aktivitou), pretože bunkové peroxidázy neutralizujú účinok Paracetamolu na enzýmy COX.
Hlavnou nevýhodou acetaminofénu je hepatotoxicita. Ak existujú rizikové faktory (dlhodobá liečba liekmi, ktoré indukujú pečeňové enzýmy, infekciu HIV, dlhé obdobie hladu), použitie veľkých dávok Paracetamolu môže spôsobiť poškodenie pečene.
Paracetamol sa nepoužíva, ak pacient trpí alkoholizmom. Alkoholické poškodenie pečene zvyšuje hepatotoxické účinky paracetamolu.
Charakteristiky kyseliny acetylsalicylovej
Kyselina acetylsalicylová patrí do prvej skupiny NSAID (liekov s výrazným protizápalovým účinkom). Príjem látky v malých dávkach (30 - 325 mg) sa používa na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení (mŕtvice, srdcové infarkty), ktoré sa môžu vyskytnúť pri zvýšenej viskozite krvi. Použitie takejto dennej dávky ASA inhibuje tvorbu tromboxánu A2, čo zvyšuje tvorbu trombu.
Na zmiernenie bolesti a zníženie horúčky pri febrilnom syndróme použite priemerné dávky ASA (1,5-2 g / deň). Vysoké dávky ASA (4-6 g) majú protizápalový účinok, pretože ASA inaktivuje enzýmy COX, čím inhibuje syntézu PG.
Denná dávka ASA> 4 g zvyšuje vylučovanie kyseliny močovej a malé a stredné dávky znižujú jej vylučovanie.
Kyselina acetylsalicylová sa užíva v malých dávkach na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení.
Salicyláty majú kontraindikácie:
- hemoragická diatéza;
- gipoprotrombinemii;
- pitvu aneuryzmy aorty;
- exacerbácia eróznych a ulceróznych lézií gastrointestinálnej sliznice;
- zvýšené riziko krvácania v zažívacom trakte;
- neznášanlivosť NSAID alebo salicylátov;
- alergický na salicyláty (rinitída, bronchospazmy, urtikária);
- hemofílie;
- portálnej hypertenzie;
- nedostatok vitamínu K;
- zlyhanie pečene, obličiek alebo srdca;
- nedostatok glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
- Reyeov syndróm;
- deti a dospievajúci;
- tehotenstva (trimestre I a III);
- obdobia dojčenia.
Porovnanie paracetamolu a kyseliny acetylsalicylovej
Obidve liečivá sú narkotické analgetiká a NSAID, ale majú odlišnú protizápalovú aktivitu.
podobnosť
Tieto lieky sa používajú s rovnakou účinnosťou na zníženie pyretickej telesnej teploty pri febrilných syndrómoch.
Aký je rozdiel?
ASK sa odporúča používať s miernou bolesťou, somatickou povahou. Užívanie tohto lieku účinne zmierňuje bolesť pri reumatizme. Použitie ASA v pediatrii je zakázané kvôli vysokému riziku Reyeovho syndrómu, ktorý sa prejavuje akútnym zlyhaním pečene u detí s vírusovou infekciou. Kontraindikácie užívania ASA sú gastrointestinálny vred a vysoké riziko vnútorného krvácania.
Paracetamol pôsobí ako analgetikum a antipyretikum pôsobením na centrálny nervový systém, ovplyvňuje centrá bolesti a termoregulácie. Vzhľadom na nízku periférnu protizápalovú aktivitu je paracetamol neúčinný pri reumatických bolestiach.
Paracetamol pôsobí ako analgetikum a antipyretikum pôsobením na centrálny nervový systém, ovplyvňuje centrá bolesti a termoregulácie.
Paracetamol je bezpečnejší NSAID ako ASA. Nevyvoláva Reyeov syndróm, nie je gastrotoxický a nemá protidoštičkové vlastnosti. Preto sa predpisuje ako alternatíva k ASA v prítomnosti takýchto kontraindikácií:
- bronchiálna astma;
- erózne a ulcerózne lézie gastrointestinálneho traktu;
- vírusové infekcie;
- deti a dospievajúci;
- tehotenstva;
- obdobia laktácie.
Čo je lacnejšie?
Náklady na lieky závisia od výrobcov a formy uvoľnenia. Pri porovnávaní tabletovej formy týchto liečiv s dávkou účinnej látky 500 mg (balenie 10 tabliet v papierovom obale) sú ceny rovnaké: priemerne asi 5 rubľov.
Čo je lepšie - Paracetamol alebo kyselina acetylsalicylová?
Ak je vysoká horúčka spôsobená vírusovou infekciou, potom nie je možné použiť ASK. V tomto prípade sa odporúča Paracetamol.
Vek je tiež určujúcim faktorom - Paracetamol by mal vyberať deti a dospievajúci a kyselina acetylsalicylová sa uprednostňuje v starobe.
Ak je to potrebné, znížte teplotu a zastavte syndróm bolesti (ak neexistujú žiadne kontraindikácie), medzi týmito liekmi nie je žiadny rozdiel. Ako protizápalové činidlo je účinnejšie ako ASA, ale Paracetamol alebo jeho bezpečnejšie analógy sa odporúčajú počas tehotenstva a kŕmenia.
Antiagregačné vlastnosti majú len ASA (malé dávky), ktoré inhibujú tvorbu trombu, inhibujú syntézu tromboxánu A2. Paracetamol nemá takéto vlastnosti.
Použitie liečiv ako analgetika závisí od povahy a intenzity bolesti. S reumatizmom a poškodením periférneho tkaniva nemá paracetamol žiadny analgetický účinok, pretože ovplyvňuje len centrálny nervový systém. Kvôli bolesti v kĺboch sa odporúča kyselina acetylsalicylová.
Znížiť intenzitu zápalového procesu pomocou ASA.
S osteochondrózou
Paracetamol nemá anestetický účinok v prípade ochorení kĺbov a kostných tkanív. Na zmiernenie stavu pacientov s osteochondrózou je účinná len ASK.
Môžem si vziať v rovnakom čase?
Kombinácia týchto liekov sa odporúča na zníženie intenzity bolesti hlavy u dospelých. Kompatibilita týchto liekov umožňuje ich použitie pri vytváraní kombinovaných narkotických analgetík. sú súčasťou Citramonu (paracetamol + ASA + kofeín).
Pri súčasnom užívaní liekov je potrebné vziať do úvahy všetky faktory, ktoré môžu ovplyvniť stav pacienta:
- lieky;
- sprievodné ochorenia;
- kontraindikácie pre každé liečivo.
Kombinovaná liečba by mala byť predpísaná lekárom po vyšetrení.
Lekári hodnotia paracetamol a kyselinu acetylsalicylovú
M. V. Rodionov, terapeut: „Zloženie liekov sa od seba líši. Tieto lieky nie sú analogické s liečivom. Ich čiastočná podobnosť je len v mechanizme účinku na telo - inhibícia COX. Napriek nízkym nákladom a voľnému predaju liekov v lekárňach môže samoliečba týmito liekmi viesť k nežiaducim následkom a komplikáciám súčasných a súvisiacich chorôb. “
N. Petrenko, endokrinológ: „Tieto lieky sú zamerané na elimináciu symptómov ochorení. Nemajú terapeutický účinok, ale iba znižujú intenzitu bolesti a znižujú teplotu. Ale bolesť a teplo sú signály tela o potrebe liečby. Príjem antipyretík a analgetík bez súbežnej liečby nemá trvať dlhšie ako 3 dni. Ak bolesť a teplo nezmiznú, musíte sa poradiť s lekárom. “
Recenzia pacienta
Elena, 23 rokov, Krasnojarsk: „Dávam dieťaťu s chladom (keď je teplota nad 38 ° C), dávam paracetamol v sirupe (Panadol). Pomáha 4 hodiny. Ja sám pijem Aspirin (ten istý ASC je len nemecký).
Maxim, 36 rokov, Omsk: „Oba lieky majú rovnaký účinok - znižujú teplotu. Ostatné vlastnosti sú odlišné, ako aj vedľajšie účinky a kontraindikácie. “
Čo je lepšie aspirín alebo paracetamol alebo kyselina acetylsalicylová na prechladnutie a horúčku?
Vysoká teplota je prirodzenou reakciou organizmu na vývoj niektorých patologických procesov v ňom. Najčastejšie sa teplota zvyšuje s agresiou baktérií, vírusov a prvokov. Okrem toho môžu tento jav spôsobiť aj niektoré fyzikálne účinky na organizmus, ako sú popáleniny, omrzliny atď. Zvýšenie teplotných ukazovateľov vedie k zničeniu agresívnych organizmov, ale niekedy sa teplota výrazne zvyšuje. V tomto prípade sa antipyretické lieky dostanú na záchranu. Poďme hovoriť na tejto stránke "Populárne o zdraví" o tom, čo je lepšie pre chlad a teplotu?
Čo je lepšie aspirín alebo paracetamol pre nachladnutie a horúčku?
Aspirín aj Paracetamol pomáhajú zmierňovať bolesť a znižujú horúčku. Sú však aktívne v rôznych častiach nášho tela, s niektorými ďalšími výhodami. Aspirín môže tiež znížiť závažnosť zápalových procesov a znížiť zrážanie krvi, paracetamol nemá takéto vlastnosti. Je dosť ťažké vybrať si, ktorý liek bude účinnejší: musíte sa zamerať na individuálne charakteristiky pacienta a situáciu ako celok.
Aspirín aj Paracetamol možno získať v lekárni bez lekárskeho predpisu. O možnosti použitia týchto liekov môžete diskutovať so svojím lekárom.
Paracetamol je inherentne inhibítorom prostaglandínov, obmedzuje syntézu tela cyklooxygenázy, ktorú používa na posielanie signálov bolesti. Aspirín tiež patrí k inhibítorom prostaglandínov, avšak ovplyvňuje niekoľko ďalších látok, a to tromboxány.
Aspirín aj Paracetamol celkom účinne odstraňujú bolesti (bolesti hlavy pri prechladnutí), pomáhajú znižovať teplotu a zlepšujú celkový stav pacienta.
Lekári tvrdia, že aspirín má závažnejší vplyv na tráviaci trakt ako paracetamol, takže pacienti s problémami v činnosti orgánov gastrointestinálneho traktu by mali uprednostniť druhú drogu. Väčšina možných vedľajších účinkov aspirínu je spojená s možnosťou krvácania v zažívacom trakte.
Oba porovnávané lieky môžu teoreticky poškodiť pečeň, v praxi je táto situácia možná, ak sa konzumuje vo veľkom množstve. Ak dodržiavate odporúčané dávkovanie a sledujete interval medzi užívaním takýchto liekov, nepoškodzuje pečeň. V prípade náhodného predávkovania niektorým z týchto liekov, vyhľadajte lekársku pomoc v zdravotníckom zariadení.
Oba porovnávané lieky môžu spôsobiť reakcie individuálnej intolerancie. Predpovedať ich výskyt nie je možné vopred. Výskyt rôznych vedľajších účinkov užívania aspirínu je však bežnejší ako pri použití paracetamolu.
Ak sú aspirín a paracetamol určené iba na zníženie telesnej teploty, potom sú oba účinné. Aspirín má však rýchlejší účinok. Paracetamol je považovaný za najbezpečnejší liek na zníženie teploty lekárov z celého sveta
Stojí za zmienku, že Aspirín a iné lieky, ktoré ho obsahujú, môžu ovplyvniť tie isté pečeňové bunky ako niektoré vírusy, ktoré spôsobujú prechladnutie. Z tohto dôvodu existuje možnosť, že pečeň bude trpieť kombináciou agresívnych vplyvov. V tomto prípade sa môže vyvinúť Reyeov syndróm a táto patológia sa považuje za jednu z najnebezpečnejších možných komplikácií aspirínu. Preto sa tento liek neodporúča používať v detstve a nemali by ste ho používať na liečbu vírusových ochorení.
Dospelí pacienti môžu bezpečne používať aspirín, ak je potrebné znížiť teplotu počas bakteriálnych infekčných lézií.
Stojí za zmienku, že Paracetamol, na rozdiel od Aspirínu, nemá prakticky žiadne kontraindikácie. Nemôže sa používať v prípade precitlivenosti na liek (alergia), zlyhania pečene a obličiek. Súčasne sa môže používať takýto liek na liečbu detí (počnúc detstvom), tehotných a dojčiacich žien.
Aspirín sa nepoužíva na individuálnu intoleranciu, erózne a ulcerózne lézie gastrointestinálneho traktu, hemoragickú diatézu, niektoré druhy bronchiálnej astmy. Tento liek je absolútne kontraindikovaný u detí mladších ako 15 rokov, tehotných a dojčiacich žien.
Paracetamol je teda bezpečnejší liek ako Aspirín. Dospelí pacienti však môžu dobre používať aspirín na liečbu infekčných a zápalových ochorení na zníženie teploty. V miernom dávkovaní bude tento liek veľmi účinný. Paracetamol sa samozrejme stáva liekom voľby pri liečbe detí, tehotných a dojčiacich žien.
Čo je lepšie Paracetamol alebo kyselina acetylsalicylová?
V skutočnosti je kyselina acetylsalicylová hlavnou zložkou aspirínu. Toto je názov účinnej látky, ktorá ovplyvňuje telo, znižuje teplotu a odstraňuje bolesť. Preto možno konštatovať, že kyselina aspirínová a kyselina acetylsalicylová sú jedno a to isté. V lekárni si môžete kúpiť liek pod týmto menom. Z teploty a za studena.
Porovnanie paracetamolu a kyseliny acetylovej
Paracetamol a kyselina acetylová sú najobľúbenejšími antipyretickými liekmi uloženými v každej lekárni. Sú v rovnakej skupine liekov - nesteroidné protizápalové lieky. Mnohí ich považujú za podobní, dokonca sa navzájom nahrádzajú drogami, ale nie je to tak celkom. Tieto rôzne látky majú rôzne účinky na organizmus, majú svoje vlastné indikácie a kontraindikácie, môžu priniesť úžitok aj poškodenie pri samoliečbe.
Charakteristika paracetamolu
Paracetamol je liek, ktorý má antipyretické a analgetické účinky na telo. Týka sa nesteroidných protizápalových liekov, ktoré znižujú febrilné prejavy (horúčku, zimnicu) a zápal. Paracetamol je zaradený do zoznamu základných liekov WHO. Spolu s ibuprofénom zostáva liekom voľby v pediatrickej praxi. Je potrebné pripomenúť, že vysoké dávky lieku alebo jeho dlhodobé užívanie majú toxický účinok na pečeň, obličky a ľudský obehový systém.
Charakteristiky acetylkyseliny
Kyselina acetylsalicylová alebo aspirín je široko používaný prostriedok, ktorý má analgetický, protizápalový a antipyretický účinok. Acetylová kyselina sa používa ako protidoštičkové činidlo - liek, ktorý zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Používa sa v lekárskej praxi viac ako 100 rokov. Prvá droga kyseliny acetylsalicylovej sa začala vyrábať v roku 1899 a od tej doby neprestáva byť populárna medzi miliónmi pacientov.
Vzhľadom na svoju účinnosť a dobre študovaný mechanizmus účinku je Aspirín na zozname najdôležitejších liekov Svetovej zdravotníckej organizácie.
Aký je rozdiel medzi paracetamolom a kyselinou acetylovou
Napriek podobnej oblasti použitia existujú pri používaní týchto nástrojov dôležité body, ktoré stoja za zváženie. Paracetamol je bezpečnejší z hľadiska rizika gastrointestinálneho krvácania. Po jej prijatí sa neskôr objaví pokles telesnej teploty a trvá menej ako pri užívaní Aspirínu. Aspirín sa však v pediatrii takmer nikdy nepoužíva kvôli vysokému riziku Reyeho syndrómu, zriedkavej, ale nebezpečnej komplikácii, ktorá postihuje detskú pečeň a mozog, čo vedie k smrti.
Aspirín je účinnejší v boji proti dokázanej bakteriálnej infekcii, ako je zápal hrdla alebo obličiek. S vírusovou infekciou, chrípka je lepšie používať Paracetamol.
Acetylová kyselina má výraznejší protizápalový účinok ako Paracetamol, takže je to liek prvej línie pri liečbe reumatizmu, reumatoidnej artritídy, infekčnej alebo alergickej myokarditídy. Okrem toho robí krv viac tekutou a tekutejšou, zabraňuje adhézii krvných doštičiek, čo nám umožňuje odporučiť ju ako preventívny nástroj proti ICHS a aterotrombóze, pri prevencii sekundárneho srdcového infarktu, tromboembolizmu.
Čo je spoločné
Paracetamol aj kyselina acetylová majú schopnosť:
- zníženie telesnej teploty počas horúčky, ovplyvnenie termoregulačného centra v mozgu;
- zníženie zápalu v lézii, inhibovanie syntézy prostaglandínov;
- na zmiernenie bolesti v dôsledku účinku na receptory bolesti a zápal.
Lieky majú podobný účinok na ľudské telo, ale majú svoje vlastné vlastnosti a kontraindikácie.
Čo je lepšie Acetyl Acid alebo Paracetamol?
Lieky sú syntetizované chemikálie s jasnými indikáciami pre použitie a vedľajšie účinky, ako aj zákazy používania.
Paracetamol je považovaný za bezpečnejší liek, ale jeho dávkovanie by nemalo prekročiť prípustnú dávku pre pacienta, inak je ľahké dostať toxické poškodenie pečene.
Paracetamol je určený na symptomatickú elimináciu rôznych foriem syndrómu bolesti: bolesti svalov a kĺbov, bolesti zubov, bolesti hlavy, algomenorea.
Kyselina acetylová má podobný účinok, ale u niektorých pacientov sa neodporúča (bez konzultácie s lekárom):
- ženy počas tehotenstva;
- novorodenci, deti;
- pacientov s peptickým vredom;
- pacientov so sklonom k krvácaniu;
- osoby s ochorením pečene a dysfunkciou obličiek;
- pacientov s astmou a alergiami;
- 5 dní pred operáciou.
Čo je lepšie - Paracetamol alebo kyselina acetylsalicylová? Dajte sa dobre!
Kyselina acetylsalicylová a paracetamol sa široko používajú na prechladnutie a majú podobné indikácie na použitie. Medzi týmito liekmi však existuje významný rozdiel, ktorý treba zvážiť. Informácie o zložení a princípoch pôsobenia liekov pomôžu vyhnúť sa negatívnym účinkom samoliečby.
Opis liekov
Kyselina acetylsalicylová a paracetamol majú podobný účinok, ale tieto lieky nie sú to isté. Patria do rôznych skupín liekov, čiastočne sa líšia podľa indikácií a majú špecifické obmedzenia a zákazy používania.
štruktúra
Kyselina acetylsalicylová
Aktívna zložka lieku Acetylsalicylová kyselina je chemická zlúčenina rovnakého mena s kyslou chuťou. K dispozícii vo forme tabliet obsahujúcich 500 mg aktívnej zložky. Pomocné látky zahŕňajú škrob, mastenec, kyselinu stearovú a kyselinu citrónovú.
paracetamol
Účinná látka Paracetamolu je tiež rovnaká látka s antipyretickými a analgetickými vlastnosťami. Koncentrácia v hotovej dávkovej forme sa pohybuje od 100 do 500 mg.
Mechanizmus účinku
Kyselina acetylsalicylová
Kyselina acetylsalicylová patrí k nesteroidným protizápalovým liečivám (NSAID) a proti krvným doštičkám - činidlám na riedenie krvi. Akonáhle je v tele, dilatuje krvné cievy a zvyšuje potenie, znižuje telesnú teplotu. Má tiež analgetický účinok, odstraňuje zápal. Má schopnosť znižovať viskozitu krvi a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín (zrazeniny, upchávanie malých a veľkých tepien).
paracetamol
Paracetamol je narkotické analgetikum (analgetikum) a činidlo znižujúce telesnú teplotu. Po užití sa rýchlo vstrebáva, znižuje bolesť a pôsobí antipyreticky. Protizápalový účinok paracetamolu je veľmi mierny.
svedectvo
Kyselina acetylsalicylová
Rozsah kyseliny acetylsalicylovej je veľmi rozsiahly:
- reumatizmus (zápal spojivového tkaniva, najčastejšie srdce a krvné cievy);
- zvýšená telesná teplota spôsobená infekčnými a zápalovými procesmi v tele;
- myokarditída (zápal srdcového svalu) infekčného alergického pôvodu;
- bolesti hlavy, svalové, nervové bolesti strednej alebo nízkej intenzity;
- prevencia srdcového infarktu (nekróza oblasti srdca v dôsledku porúch obehového systému) a jeho opakovanie;
- koronárna choroba srdca (CHD) - nedostatok krvného zásobenia srdcového svalu, čo vedie k jeho porážke a narušeniu práce;
- prevencia porúch krvného obehu;
- rôzne poruchy a ochorenia srdca, vrátane po operácii na ich odstránenie;
- tvorba tolerancie na NSAID pri "aspirínovej astme" (intolerancia na drogy v tejto skupine) prijímaním postupne sa zvyšujúcich dávok aspirínu.
paracetamol
Paracetamol je indikovaný v nasledujúcich prípadoch:
- bolesť hlavy, vrátane migrény (intenzívna bolesť, zvyčajne jednostranná);
- myalgia a neuralgia - bolesť svalov alebo nervov;
- zubov;
- vysoká teplota pri infekčných chorobách;
- algomenorea - bolestivá menštruácia;
- mierne až stredne silné bolesti z popálenín a iných typov poranení.
kontraindikácie
Kyselina acetylsalicylová
Kyselina acetylsalicylová má celý rad negatívnych vlastností (napríklad podráždenie slizníc tráviaceho systému), preto ju nemožno užívať v nasledujúcich prípadoch:
- vredy alebo krvácanie v gastrointestinálnom trakte;
- aspirín triádu - astmu (záchvaty astmy) spôsobenú užívaním NSAID;
- neznášanlivosť drog;
- krvné ochorenia sprevádzané poklesom zrážanlivosti krvi;
- stratifikácia aneuryzmy aorty - výbežok steny najväčšej artérie;
- nedostatok glukóza-6-fosfát dehydrogenázy a vitamínu K - zlúčeniny zodpovedné za zrážanie krvi a množstvo hemoglobínu v ňom;
- Reyeov syndróm - tuková degenerácia pečeňových buniek v kombinácii s poškodením mozgu;
- zlyhanie pečene alebo obličiek;
- tehotenstva v prvom a treťom trimestri;
- obdobie dojčenia;
- Deti do 15 rokov.
paracetamol
Paracetamol sa nemá užívať, ak: t
- neznášanlivosť drog;
- zlyhanie pečene, obličky;
- alkoholizmus;
- anémia (nedostatok železa v tele a teda hemoglobín v krvi).
Vedľajšie účinky
Kyselina acetylsalicylová
Kyselina acetylsalicylová môže spôsobiť nasledujúce nežiaduce účinky: t
- poruchy trávenia, bolesti brucha, krvácanie, poruchy funkcie pečene;
- bolesť hlavy, tinitus, závraty;
- anémia, znížená zrážanlivosť krvi (predĺžené krvácanie);
- porucha funkcie obličiek;
- alergia - vyrážka, aspirínová triáda;
- Reyeov syndróm.
paracetamol
Pri užívaní Paracetamolu sa môže vyskytnúť: t
- nevoľnosť, bolesť v hornej časti brucha;
- narušenie pečene alebo obličiek;
- zmeny v bunkovom zložení krvi;
- alergia - vo forme urtikárie (červená kožná vyrážka), edému.
Formy uvoľnenia a ceny
Rôzne domáce farmaceutické spoločnosti vyrábajú tablety kyseliny acetylsalicylovej 500 mg. Cena závisí od množstva v balení a od výrobcu:
- 10 ks. - od 4 do 9 rubľov;
- 20 kusov - 21 rubľov.
Paracetamol je dostupný v lekárňach v nasledovných dávkových formách: t
- 500 mg tablety
- 10 kusov v balení - 3-7 rubľov;
- 20 kusov v balení - 18-19 rubľov;
- 100 ml suspenzie obsahujúcej 120 mg účinnej látky na 5 ml - 79 rubľov;
- sirup, 100 ml s rovnakou koncentráciou paracetamolu - 49 rubľov;
- rektálne čapíky (čapíky), 500 mg, 10 ks. - 53 rubľov;
- Detské čapíky, 100 mg, 10 kusov - 24 rubľov.
Čo je lepšie - Paracetamol alebo kyselina acetylsalicylová?
Aspirín má nasledujúce výhody:
- pomáha lepšie pred teplotou, dlhšie zabraňuje jej opätovnému vzostupu, pretože postihuje nielen mozgové centrá (napr. Paracetamol), ale aj cievy;
- zmierňuje zápal;
- tenká krv, vďaka čomu sa široko používa pri rôznych kardiovaskulárnych ochoreniach.
Nevýhody kyseliny acetylsalicylovej:
- má mnoho kontraindikácií, vedľajších účinkov;
- nemožno užívať počas tehotenstva, počas dojčenia (spôsobuje malformácie plodu, spomaľuje pôrod, zvyšuje riziko krvácania u dojčiat);
- Je nebezpečné dávať deťom, pretože až do 15 rokov existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku Reyeovho syndrómu pri užívaní aspirínu na zníženie teploty počas vírusovej infekcie.
- v rôznych dávkových formách;
- Môžete užívať tehotné ženy, deti (suspenziu alebo sirup);
- nedráždi sliznicu zažívacích orgánov;
- menej vedľajších účinkov.
Nevýhody lieku:
- menej účinne znižuje teplotu;
- nepomáha pri zápale.
Na účinné zníženie vysokej teploty je teda lepšie použiť kyselinu acetylsalicylovú, ak nie sú kontraindikácie. Liek sa má používať aj vtedy, keď je hypertermia (horúčka) spôsobená zápalovým procesom. Deti, tehotné ženy a iné kategórie pacientov, ktorí sú aspirín, je kontraindikované, musíte si vybrať Paracetamol ako febrifuge.
Kyselina acetylsalicylová a paracetamol súčasne
Môžem užívať Aspirín s Paracetamolom spolu s nachladnutím? Áno, takáto kombinácia pomôže efektívnejšie znížiť teplotu a zabrániť jej opätovnému obnoveniu. Na tento účel je lepšie použiť hotové farmaceutické prípravky s upraveným dávkovaním. Napríklad Citramon, ktorý sa skladá z kyseliny acetylsalicylovej, kofeínu a paracetamolu. V tabletách Tsitrapak, okrem vyššie uvedených troch zložiek, je tiež kyselina askorbová. Ambulancie používajú aj tzv. „Triádu“, okrem paracetamolu s analgínom obsahujúcim aspirín. Injekcia tohto liečiva rýchlo znižuje teplotu.