Čo pomáha kyseline acetylsalicylovej vo forme tabliet
Univerzálna pomoc v čo najkratšom čase za malú cenu je kyselina acetylsalicylová.
Pomáha z mnohých chorôb a naliehavých problémov. Okrem dobre známych prospešných vlastností používa kyselina acetylsalicylová pre bolesti hlavy takmer všetci ľudia v rôznych situáciách.
Na tejto stránke nájdete všetky informácie o kyseline acetylsalicylovej: kompletný návod na použitie pre tento liek, priemerné ceny v lekárňach, kompletné a neúplné analógy lieku, ako aj recenzie ľudí, ktorí už používali kyselinu acetylsalicylovú. Chcete zanechať svoj názor? Prosím napíšte do komentárov.
Klinická a farmakologická skupina
NSA. Má protizápalové, analgetické a antipyretické účinky, rovnako ako inhibuje agregáciu krvných doštičiek.
Obchodné podmienky pre lekárne
Uvoľňuje sa bez lekárskeho predpisu.
Koľko je kyselina acetylsalicylová? Priemerná cena v lekárňach je na 15 rubľov.
Forma uvoľnenia a zloženie
Kyselina acetylsalicylová je dostupná v tabletách. Kompozíciu predstavuje iné množstvo účinnej látky - 100, 250, 50 mg, doplnené kyselinou citrónovou a zemiakovým škrobom.
Farmakologický účinok
Po užití kyseliny acetylsalicylovej do tela sa zníži hyperémia, zníži sa permeabilita kapilár v mieste zápalu - to všetko vedie k znateľnému analgetickému a protizápalovému účinku. Liek rýchlo preniká do všetkých tkanív a tekutín, absorpcia prebieha v čreve a pečeni.
Účinok kyseliny acetylsalicylovej:
- Znižuje horúčku, pričom neovplyvňuje normálny výkon;
- Odstraňuje bolesť nízkej a strednej intenzity;
- Kyselina acetylsalicylová riedi krv, porušuje agregáciu krvných doštičiek - znižuje zaťaženie srdcového svalu, znižuje riziko srdcového infarktu;
- Poskytuje trvalý protizápalový účinok 24 - 48 hodín po začiatku liečby.
Droga sa môže užívať na prevenciu trombózy, mozgovej príhody, zníženie rizika porúch obehového systému v mozgu.
Indikácie na použitie
Čo pomáha tieto pilulky? Indikácie pre kyselinu acetylsalicylovú sú: t
- Febrilný syndróm;
- Ischemická choroba srdca, tromboembolizmus, fibrilácia predsiení a infarkt myokardu (ako profylaktické činidlo);
- Akútna reumatická horúčka, reumatická chorea, Dresslerov syndróm, reumatoidná artritída;
- Miechové ochorenia, ktoré sú sprevádzané syndrómami bolesti (lumbago, ischias, osteochondróza);
- Migréna, ako aj bolesti hlavy, kĺbov, svalov, menštruácie a bolesti zubov, neuralgia, osteoartritída;
- Akútna tromboflebitída, pľúcny infarkt.
kontraindikácie
Tablety nemožno užívať v prípade:
- Aspirínová triáda;
- hemofílie;
- gipoprotrombinemii;
- Nedostatok vitamínu K;
- Zlyhanie obličiek a / alebo pečene;
- Nedostatok glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
- Deti do 15 rokov;
- Reyeov syndróm;
- Portálna hypertenzia;
- Hemoragická diatéza;
- Disekčné aneuryzma aorty;
- I a III trimester tehotenstva, ako aj laktácie;
- Precitlivenosť na salicyláty vrátane kyseliny acetylsalicylovej;
- • anamnéza urtikárie, rinitídy spôsobenej užívaním tohto lieku a / alebo iných nesteroidných protizápalových liekov;
- Exacerbácie eróznych a ulceróznych lézií gastrointestinálneho traktu;
- Gastrointestinálne krvácanie;
S opatrnosťou, pod prísnym lekárskym dohľadom, sa liek používa na ochorenia pečene a obličiek, gastrointestinálne problémy v anamnéze, bronchiálnu astmu, zvýšené krvácanie, dekompenzované chronické srdcové zlyhanie, počas druhého trimestra tehotenstva a počas antikoagulačnej liečby.
Použitie počas gravidity a laktácie
Kontraindikované na použitie v I. a III. Trimestri gravidity. V II. Trimestri tehotenstva je možné jednorazové prijatie podľa prísnych indikácií.
Má teratogénny účinok: keď sa aplikuje v prvom trimestri, vedie k rozvoju horného štiepenia podnebia, v treťom trimestri spôsobuje inhibíciu pracovnej aktivity (inhibícia syntézy prostaglandínov), predčasné uzatvorenie arteriálneho kanála u plodu, hyperpláziu pľúcnych ciev a hypertenziu v pľúcnom obehu.
Kyselina acetylsalicylová sa vylučuje do materského mlieka, čo zvyšuje riziko krvácania u detí v dôsledku dysfunkcie krvných doštičiek, takže počas dojčenia nesmiete u matky používať kyselinu acetylsalicylovú.
Návod na použitie
Návod na použitie ukazuje, že tablety kyseliny acetylsalicylovej sú určené na perorálne podávanie, výhodne po jedle, s mliekom, čistou alebo alkalickou minerálnou vodou.
- Dospelý odporúča používať kyselinu acetylsalicylovú pre dospelých 3 - 4 krát denne, 1-2 tablety (500 - 1000 mg) s maximálnou dennou dávkou 6 tabliet (3 g). Maximálne trvanie kyseliny acetylsalicylovej je 14 dní.
- Aby sa zlepšili reologické vlastnosti krvi a tiež ako inhibítor lepiacich doštičiek, predpíše sa niekoľko mesiacov tableta kyseliny acetylsalicylovej denne. Pri infarkte myokardu a pri prevencii sekundárneho infarktu myokardu odporúča návod na použitie kyseliny acetylsalicylovej užívať 250 mg denne. Dynamické poruchy cerebrálnej cirkulácie a cerebrálneho tromboembolizmu zahŕňajú užívanie ½ tabliet kyseliny acetylsalicylovej s postupným znižovaním dávky na 2 tablety denne.
- Dĺžka liečby (bez konzultácie s lekárom) by nemala prekročiť 7 dní, ak sa predpisuje ako analgetikum a viac ako 3 dni ako antipyretikum.
Pod dohľadom lekára sa kyselina acetylsalicylová predpisuje deťom v nasledujúcich jednorazových dávkach: vo veku nad 2 roky - 100 mg, v treťom roku života - 150 mg, vo veku štyroch rokov - 200 mg, vo veku nad 5 rokov - 250 mg.
Vedľajšie účinky
Pred použitím tabliet kyseliny acetylsalicylovej sa má pacient poradiť s lekárom. Ak prekročíte dávku alebo nekontrolované a dlhodobé užívanie tohto lieku, môžu sa vyvinúť nasledujúce vedľajšie účinky:
- Porucha zrakovej ostrosti;
- Krvácanie - črevné, nazálne, gingiválne, žalúdočné;
- Bolesť v oblasti epigastrie, nauzea, vracanie;
- hnačka;
- Závraty a slabosť;
- Strata chuti do jedla;
- Vývoj akútneho zlyhania obličiek;
- Bronchospazmus, v závažných prípadoch rozvoj angioedému a anafylaktického šoku;
- Zmeny v klinickom obraze krvi - zníženie množstva hemoglobínu a krvných doštičiek;
- Problémy s pečeňou a obličkami
predávkovať
Ak užívate liek vo veľkých množstvách, ktoré nezodpovedajú odporúčaným dávkam, môžu byť negatívne reakcie. Predávkovanie spôsobuje nasledovné problémy:
- dehydratácia;
- problémy so sluchom a zrakom;
- tras;
- porušovanie acidobázickej rovnováhy a elektrolytu;
- zmätenosť;
- nevoľnosť sprevádzaná zvracaním, prítomnosť bolesti v bruchu;
- ospalý stav.
V zriedkavých prípadoch vedie užívanie drog k metabolickej acidóze a kóme.
Špeciálne pokyny
- Kyselina acetylsalicylová aj v malých dávkach znižuje vylučovanie kyseliny močovej z tela, čo môže spôsobiť akútny záchvat dny u citlivých pacientov. Pri dlhodobej terapii a / alebo používaní kyseliny acetylsalicylovej vo vysokých dávkach je potrebný dohľad lekára a pravidelné monitorovanie hladín hemoglobínu.
- Pred chirurgickým zákrokom, aby sa znížilo krvácanie počas operácie av pooperačnom období, sa majú salicyláty vysadiť na 5-7 dní.
- Použitie kyseliny acetylsalicylovej v pediatrii je kontraindikované, pretože v prípade vírusovej infekcie u detí pod vplyvom kyseliny acetylsalicylovej zvyšuje riziko Reyeovho syndrómu. Symptómy Reyeho syndrómu sú dlhodobé vracanie, akútna encefalopatia, zväčšená pečeň.
Kompatibilita s alkoholom
Alkohol v období ASA je kontraindikovaný. Takáto kombinácia môže spôsobiť krvácanie žalúdka a čriev, ako aj závažné reakcie z precitlivenosti.
Liekové interakcie
Pri súčasnom použití s kyselinou acetylsalicylovou:
- Antidiabetiká - znižovanie hladiny cukru v krvi;
- Antacidy obsahujúce hydroxid horečnatý a / alebo hydroxid hlinitý, spomaľujú a znižujú absorpciu kyseliny acetylsalicylovej;
- Blokátory kalciových kanálov, látky, ktoré obmedzujú príjem vápnika alebo zvyšujú vylučovanie vápnika z tela - zvyšuje sa riziko krvácania;
- Účinok heparínu a nepriamych antikoagulancií, metotrexátu, fenytoínu, kyseliny valproovej sa zvyšuje;
- Kyselina acetylsalicylová môže znížiť plazmatické koncentrácie indometacínu, iroxycamu;
- Účinnosť urikosurických liekov sa znižuje;
- Griseofulvin - je možné narušenie absorpcie kyseliny acetylsalicylovej;
- GCS - zvyšuje riziko ulcerogénneho pôsobenia a výskytu gastrointestinálneho krvácania;
- Znižuje účinnosť diuretík (spirolaktón, furosemid);
- Iné NSAID - zvýšené riziko vedľajších účinkov;
- Alkohol - zvýšené riziko gastrointestinálnych vredov a krvácania;
- Inhibítory spätného vychytávania serotonínu - zvyšujú riziko gastrointestinálneho krvácania;
- Koncentrácie digogsínu, barbiturátov a solí lítia v krvnom plazme;
- Zníženie účinnosti kaptoprilu a enalaprilu (pri použití kyseliny acetylsalicylovej vo vysokých dávkach);
- Kofeín - zvyšuje rýchlosť absorpcie, plazmatickú koncentráciu a biologickú dostupnosť kyseliny acetylsalicylovej, riziko nežiaducich reakcií;
- Inhibítory agregácie krvných doštičiek - zvýšené riziko krvácania.
recenzia
Takmer všetky hodnotenia o ASC sú pozitívne. Liek je lacný, účinný, dobre študovaný, má širokú škálu aplikácií. Tablety dokonale zmierňujú zápal a horúčku a pravidelný príjem malých dávok ASA znižuje riziko kardiovaskulárnych komplikácií u citlivých pacientov.
Nevýhody lieku sa zvyčajne nazývajú potenciálne vedľajšie účinky. Ako však väčšina ľudí poukazuje na to, že na to, aby sa im vyhli, počas obdobia liečby stačí dodržať určité pravidlá: aspoň pred užívaním tabletiek by ste si mali pozorne prečítať návod a prestať piť alkohol počas celého obdobia liečby.
analógy
Štruktúrne analógy účinnej látky:
- Aspiquor, Aspirin, Aspirin Cardio, Acekardol, kyselina acetylsalicylová, CardiASK, Cardiomagnyl, Kolifarit, Mikristin, Plydol 100, Plydol 300, Polokard, Taspir, Trombo ASS, Trombogard 100, Trombopol, Upsarin UPSA.
Pred použitím analógov sa poraďte so svojím lekárom.
Aspirin a Analgin
Je kyselina acetylsalicylová aspirín alebo analgín? Aspirín je derivát kyseliny salicylovej. Kyselina acetylsalicylová, ktorá sa často nazýva aspirín, sa získala nahradením jednej hydroxylovej skupiny. Preto analginum je úplne iná droga.
Skladovacie podmienky a trvanlivosť
Uchovávajte pri teplote neprevyšujúcej 30 ° C v dosahu detí.
Čas použiteľnosti - 5 rokov. Nepoužívajte po dátume exspirácie uvedenom na obale.
ACETYLSALICKÁ KYSELINA
◊ Tablety sú biele, ploché valcové, mierne mramorované, riskantné a skosené, bez zápachu alebo so slabým charakteristickým zápachom.
Pomocné látky: zemiakový škrob - 91 mg, mastenec - 9 mg.
10 ks. - Obal bunkových balíkov (1) - kartónové obaly.
10 ks. - Obaly bunkových obalov (2) - kartónové obaly.
10 ks. - Kontúrované bunkové balenia (5) - kartónové obaly.
10 ks. - Obaly bunkových zväzkov (10) - kartónové obaly.
10 ks. - Obal bunkových balíkov (20) - kartónové obaly.
10 ks. - Obaly na obrys buniek (300) - kartónové obaly (pre nemocnice).
10 ks. - Kontúrované bunkové balíčky (500) - kartónové obaly (pre nemocnice).
20 kusov - polymérové plechovky (1) - kartónové obaly.
20 kusov - polymérové banky (30) - kartónové obaly (pre nemocnice).
20 kusov - polymérové banky (40) - kartónové obaly (pre nemocnice).
30 kusov - polymérové plechovky (1) - kartónové obaly.
30 kusov - polymérové banky (30) - kartónové obaly (pre nemocnice).
30 kusov - polymérové banky (40) - kartónové obaly (pre nemocnice).
NSA. Má protizápalové, analgetické a antipyretické účinky, rovnako ako inhibuje agregáciu krvných doštičiek. Mechanizmus účinku je spojený s inhibíciou aktivity COX - hlavného metabolizmu enzýmov kyseliny arachidónovej, ktorá je prekurzorom prostaglandínov, ktoré hrajú hlavnú úlohu v patogenéze zápalu, bolesti a horúčky. Pokles obsahu prostaglandínov (hlavne E. T1) v centre termoregulácie vedie k poklesu telesnej teploty v dôsledku expanzie kožných ciev a zvýšeného potenia. Analgetický účinok je spôsobený centrálnymi aj periférnymi účinkami. Redukuje agregáciu, adhéziu trombocytov a tvorbu trombov potlačením syntézy tromboxánu A2 v krvných doštičkách.
Znižuje úmrtnosť a riziko infarktu myokardu v nestabilnej angíne. Je účinný pri primárnej prevencii ochorení kardiovaskulárneho systému a pri sekundárnej prevencii infarktu myokardu. Pri dennej dávke 6 g alebo viac potláča syntézu protrombínu v pečeni a zvyšuje protrombínový čas. Zvyšuje plazmatickú fibrinolytickú aktivitu a znižuje koncentráciu koagulačných faktorov závislých od vitamínu K (II, VII, IX, X). Zvyšuje hemoragické komplikácie počas chirurgických zákrokov, zvyšuje riziko krvácania počas antikoagulačnej liečby. Stimuluje vylučovanie kyseliny močovej (porušuje jej reabsorpciu v renálnych tubuloch), ale vo vysokých dávkach. Blokovanie COX-1 v sliznici žalúdka vedie k inhibícii prostaglandínov chrániacich pred žalúdočnou šťavou, čo môže viesť k ulcerácii sliznice a následnému krvácaniu.
Keď sa požitie rýchlo vstrebáva hlavne z proximálneho tenkého čreva a v menšej miere zo žalúdka. Prítomnosť potravy v žalúdku významne mení absorpciu kyseliny acetylsalicylovej.
Metabolizuje sa v pečeni hydrolýzou za vzniku kyseliny salicylovej a nasleduje konjugácia s glycínom alebo glukuronidom. Koncentrácia salicylátov v krvnej plazme je variabilná.
Približne 80% kyseliny salicylovej sa viaže na plazmatické proteíny. Salicyláty ľahko prenikajú do mnohých tkanív a telesných tekutín, vrátane. v spinálnych, peritoneálnych a synoviálnych tekutinách. Salicyláty sa nachádzajú v malom množstve v mozgovom tkanive, stopách - v žlči, pote, výkaloch. Rýchlo prechádza placentárnou bariérou v malých množstvách vylučovaných do materského mlieka.
U novorodencov môžu salicyláty vytesniť bilirubín z asociovania s albumínom a prispieť k rozvoju bilirubínovej encefalopatie.
Penetrácia do kĺbovej dutiny sa urýchľuje v prítomnosti hyperémie a edému a spomaľuje v proliferačnej fáze zápalu.
V prípade acidózy sa veľká časť salicylátu premieňa na neionizovanú kyselinu, ktorá dobre preniká do tkanív, vrátane. do mozgu.
Vylučuje sa hlavne aktívnou sekréciou v tubuloch obličiek v nezmenenej forme (60%) a vo forme metabolitov. Vylučovanie nezmeneného salicylátu závisí od pH moču (počas alkalizácie moču sa zvyšuje ionizácia salicylátov, ich reabsorpcia sa zhoršuje a vylučovanie sa výrazne zvyšuje). T1/2 Kyselina acetylsalicylová je približne 15 minút. T1/2 salicylát, ak sa užíva v nízkych dávkach, je 2-3 hodiny, zvýšenie dávky sa môže zvýšiť na 15-30 hodín U novorodencov je eliminácia salicylátu oveľa pomalšia ako u dospelých.
Reumatizmus, reumatoidná artritída, infekčná alergická myokarditída; horúčka pri infekčných a zápalových ochoreniach; syndróm bolesti slabej a strednej intenzity rôzneho pôvodu (vrátane neuralgie, myalgie, bolesti hlavy); prevencia trombózy a embólie; primárnu a sekundárnu prevenciu infarktu myokardu; prevencia mozgových cirkulačných porúch ischemického typu.
V klinickej imunológii a alergológii: v postupne sa zvyšujúcich dávkach na predĺženú desenzibilizáciu aspirínu a tvorbu tolerantných NSAID u pacientov s astmou aspirín a aspirínovou triádou.
Na strane tráviaceho systému: nevoľnosť, vracanie, anorexia, bolesť v epigastriu, hnačka; zriedkavo - výskyt eróznych a ulceróznych lézií, krvácanie z gastrointestinálneho traktu, abnormálna funkcia pečene.
Na strane centrálneho nervového systému: pri dlhodobom používaní sú možné závraty, bolesti hlavy, reverzibilné zrakové poškodenie, tinitus, aseptická meningitída.
Z hematopoetického systému: zriedkavo - trombocytopénia, anémia.
Na strane systému zrážania krvi: zriedkavo - hemoragický syndróm, predĺženie času krvácania.
Na časti močového systému: zriedkavo - poškodená funkcia obličiek; akútne zlyhanie obličiek, nefrotický syndróm.
Alergické reakcie: zriedkavo - kožná vyrážka, angioedém, bronchospazmus, "aspirínová triáda" (kombinácia bronchiálnej astmy, recidivujúcej polypózy nosa a paranazálnych dutín a intolerancie na kyselinu acetylsalicylovú a pyrazolónové lieky).
Iné: v niektorých prípadoch - Reyeov syndróm; pri dlhodobom užívaní - zvýšené príznaky chronického srdcového zlyhania.
Pri súčasnom použití antacíd obsahujúcich hydroxid horečnatý a / alebo hydroxid hlinitý spomaľujte a znižujte absorpciu kyseliny acetylsalicylovej.
Pri súčasnom používaní blokátorov kalciového kanála, čo znamená obmedzenie príjmu vápnika alebo zvýšenie vylučovania vápnika z tela, sa zvyšuje riziko krvácania.
Pri súčasnom použití s kyselinou acetylsalicylovou sa zvyšuje účinok heparínu a nepriamych antikoagulancií, hypoglykemických derivátov derivátov sulfonylmočoviny, inzulínov, metotrexátu, fenytoínu, kyseliny valproovej.
Pri súčasnom užívaní s SCS sa zvyšuje riziko ulcerogénneho účinku a výskyt gastrointestinálneho krvácania.
Pri súčasnom použití znižuje účinnosť diuretík (spironolaktón, furosemid).
Pri súčasnom užívaní iných NSAID sa zvyšuje riziko vedľajších účinkov. Kyselina acetylsalicylová môže znížiť plazmatické koncentrácie indometacínu, piroxikamu.
Ak sa kyselina acetylsalicylová používa súčasne so zlatými prípravkami, môže vyvolať poškodenie pečene.
Pri súčasnom použití klesá účinnosť urikosurických liekov (vrátane probenecidu, sulfinpyrazónu, benzbromarónu).
Pri súčasnom použití kyseliny acetylsalicylovej a alendronátu sa môže vyvinúť závažná ezofagitída.
Pri súčasnom použití griseofulvina možné porušenie absorpcie kyseliny acetylsalicylovej.
Je opísaný prípad spontánneho krvácania do dúhovky pri odbere extraktu ginkgo biloba na pozadí dlhodobého používania kyseliny acetylsalicylovej v dávke 325 mg / deň. Predpokladá sa, že to môže byť spôsobené aditívnym inhibičným účinkom na agregáciu krvných doštičiek.
Pri súčasnom užívaní dipyridamolu sa môže zvýšiťmax salicylát v krvnej plazme a AUC.
Pri súčasnom použití s kyselinou acetylsalicylovou sa zvyšujú koncentrácie digoxínu, barbiturátov a solí lítia v krvnej plazme.
Pri súčasnom použití salicylátov vo vysokých dávkach s inhibítormi karboanhydrázy je možná intoxikácia salicylátmi.
Kyselina acetylsalicylová v dávkach nižších ako 300 mg / deň má mierny účinok na účinnosť kaptoprilu a enalaprilu. Pri použití kyseliny acetylsalicylovej vo vysokých dávkach je možné znížiť účinnosť kaptoprilu a enalaprilu.
Pri súčasnom užívaní kofeínu sa zvyšuje rýchlosť absorpcie, plazmatická koncentrácia a biologická dostupnosť kyseliny acetylsalicylovej.
Pri súčasnom užívaní metoprololu sa môže zvýšiť smax salicylát v krvnej plazme.
Ak sa pentazocín používa počas dlhodobého používania kyseliny acetylsalicylovej vo vysokých dávkach, existuje riziko závažných nežiaducich reakcií z obličiek.
Pri súčasnom použití fenylbutazónu znižuje urikosúriu spôsobenú kyselinou acetylsalicylovou.
Pri súčasnom použití etanolu môže zvýšiť účinok kyseliny acetylsalicylovej na gastrointestinálny trakt.
Používa sa s opatrnosťou u pacientov s ochoreniami pečene a obličiek, s bronchiálnou astmou, erozívnymi a ulceróznymi léziami a krvácaním z gastrointestinálneho traktu v anamnéze, so zvýšeným krvácaním alebo pri vykonávaní antikoagulačnej liečby, dekompenzovaným chronickým zlyhaním srdca.
Kyselina acetylsalicylová aj v malých dávkach znižuje vylučovanie kyseliny močovej z tela, čo môže spôsobiť akútny záchvat dny u citlivých pacientov. Pri dlhodobej terapii a / alebo používaní kyseliny acetylsalicylovej vo vysokých dávkach je potrebný dohľad lekára a pravidelné monitorovanie hladín hemoglobínu.
Použitie kyseliny acetylsalicylovej ako protizápalového činidla v dennej dávke 5-8 g je obmedzené kvôli vysokej pravdepodobnosti vedľajších účinkov z gastrointestinálneho traktu.
Pred chirurgickým zákrokom, aby sa znížilo krvácanie počas operácie av pooperačnom období, sa majú salicyláty vysadiť na 5-7 dní.
Počas dlhodobej liečby je potrebné vykonať všeobecný krvný test a vyšetrenie výkalov na skrytú krv.
Použitie kyseliny acetylsalicylovej v pediatrii je kontraindikované, pretože v prípade vírusovej infekcie u detí pod vplyvom kyseliny acetylsalicylovej zvyšuje riziko Reyeovho syndrómu. Symptómy Reyeho syndrómu sú dlhodobé vracanie, akútna encefalopatia, zväčšená pečeň.
Dĺžka liečby (bez konzultácie s lekárom) by nemala prekročiť 7 dní, ak sa predpisuje ako analgetikum a viac ako 3 dni ako antipyretikum.
Počas obdobia liečby by sa pacient nemal piť alkohol.
Kontraindikované na použitie v I. a III. Trimestri gravidity. V II. Trimestri tehotenstva je možné jednorazové prijatie podľa prísnych indikácií.
Má teratogénny účinok: keď sa aplikuje v prvom trimestri, vedie k rozvoju horného štiepenia podnebia, v treťom trimestri spôsobuje inhibíciu pracovnej aktivity (inhibícia syntézy prostaglandínov), predčasné uzavretie tepien v plodoch, hyperpláziu pľúcnych ciev a hypertenziu v pľúcnom obehu.
Kyselina acetylsalicylová sa vylučuje do materského mlieka, čo zvyšuje riziko krvácania u detí v dôsledku dysfunkcie krvných doštičiek, takže počas dojčenia nesmiete u matky používať kyselinu acetylsalicylovú.
Kontraindikácie: zlyhanie obličiek.
Používa sa opatrne u pacientov s ochorením obličiek.
Kontraindikácie: zlyhanie pečene.
Používa sa opatrne u pacientov s ochorením pečene.
Čo pomáha kyselina acetylsalicylová? prihláška
Takmer každý má kyselinu acetylsalicylovú (aspirín) vo svojej domácej lekárni - liek, ktorý každý pozná ako pomôcku na opicu a nachladnutie. Aspirín je zaradený do zoznamu najbežnejších liekov medzi ľuďmi a patrí do skupiny analgetík, má analgetické a antipyretické vlastnosti. Je schopný znížiť telesnú teplotu, bojovať proti migrénam a febrilným chorobám, ako aj odolávať zápalovým procesom v ľudskom tele.
Liek je veľmi populárny v medicíne, pretože je univerzálny vo svojich kvalitách a okrem uvedených vlastností je schopný predchádzať chorobám kardiovaskulárneho systému, bojovať proti reumatizmu a odolávať chorobám inej povahy. Aby sme zistili, aké ďalšie činnosti môže mať na ľudský organizmus aspirín, preštudujeme si podrobné inštrukcie o lieku, jeho vlastnostiach a návodoch na použitie.
Kyselina acetylsalicylová. Návod na použitie
Na pultoch lekární sa aspirín nachádza v čistej forme, ako aj v iných liekoch. Prípravky kombinovaného typu obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú sú zvlášť špecifické a môžu sa vyrábať vo forme prášku, kapsúl a iných foriem. Čo sa týka čistého aspirínu, ide spravidla o tablety s hmotnosťou 250 alebo 500 mg. Deti mladšie ako 12 rokov, liek má nižšiu dávku a je vo forme tabliet 100 mg.
Vlastnosti kyseliny acetylsalicylovej
Tento liek má široké spektrum účinku: odstraňuje bolesť, znižuje krv, znižuje teplotu, zastavuje zápalové procesy. S jeho použitím sa znižuje hustota krvi, pričom krvné zrazeniny sa rozpúšťajú, čo normalizuje cirkuláciu vo veľkých cievach a kapilárach. Zlepšený prívod kyslíka do mozgu rýchlo a účinne eliminuje bolesť v oblasti hlavy, znižuje vnútorný tlak a znižuje zápal v tkanivách. Po požití začne aspirín pôsobiť na telo po 5-15 minútach.
Mnohí lekári sa domnievajú, že použitie tejto drogy na kocovinu je nebezpečné, pretože existuje riziko gastritídy, cirhózy a poškodenia mozgových buniek.
Dávkovanie a spôsob použitia
Aby sa maximalizovala účinnosť lieku, odporúča sa užívať kyselinu acetylsalicylovú perorálne jednu hodinu po jedle. Maximálna jednotlivá dávka kyseliny acetylsalicylovej pre zdravého dospelého je dve tablety. Pri ochoreniach žalúdočnej sliznice sa odporúča znížiť dávku na polovicu. Deti mladšie ako 12 rokov predpisujú liek v množstve 25 mg na kilogram hmotnosti dieťaťa. Ľudia, ktorí utrpeli dávku infarktu myokardu 1 tabletu denne alebo pol tablety v dvoch rozdelených dávkach.
Vezmite liek je potrebné, pitnej vody alebo mlieka. Trvanie liečby kyselinou acetylsalicylovou nemá byť dlhšie ako 5 dní v intervaloch 8 hodín.
Je zakázané užívať drogu súčasne s alkoholom. Pri odstraňovaní príznakov alkoholického syndrómu, odborníci odporúčajú užívať pilulku šesť hodín po užití poslednej časti nápojov obsahujúcich alkohol.
Pre čo najsilnejšiu účinnosť, je najlepšie vziať šumivý aspirín na kocovinu. Napríklad rozpustite Alka-Seltzer pilulku v pohári s teplou vodou a vypite na lačný žalúdok. Táto metóda pôsobí na telo rýchlejšie a nedráždi sliznicu žalúdka. Vo svojej čistej forme je v tomto prípade lepšie kombinovať aspirín s Regidronom alebo aktívnym uhlím.
Indikácie na použitie
Liek sa predpisuje pacientom:
- pri akútnych prejavoch reumatickej horúčky, reumatoidnej artritídy a reumatickej chorea;
- syndrómy bolesti nízkej a strednej intenzity;
- poruchy chrbtice;
- perikarditída a dresslerov syndróm;
- myalgia a neuralgia;
- nachladnutie;
- hypertenzie (v tabletách na vazodilatáciu).
Rovnako ako pri prevencii, prevencii tromboembolizmu pri atriálnej fibrilácii, vaskulitíde a chlopňovom ochorení srdca a zmiernení tohto stavu v prípade otravy a kocoviny.
Vedľajšie účinky a kontraindikácie
Pri užívaní kyseliny acetylsalicylovej sú možné vedľajšie účinky:
- nevoľnosť, strata chuti do jedla;
- krvácanie a bolesť v gastrointestinálnom trakte;
- alergické reakcie (kožná vyrážka, angioedém, astma aspirínu);
- poškodenie obličiek / pečene;
- intersticiálna nefritída, papilárna nekróza, nefrotický syndróm;
- trombocytopénia, leukopénia, anémia;
- bolesť hlavy, závrat, poškodenie sluchu a zraku, aseptická meningitída;
- komplikácie srdcového zlyhania;
- migrény po vysadení lieku a dlhodobom užívaní.
Aspirín je kontraindikovaný v nasledujúcich prípadoch:
- v prípade precitlivenosti na liek;
- v prípade akútnych fáz ulceróznych lézií a krvácania v orgánoch gastrointestinálneho traktu;
- s astmou "aspirín", diathéza, portálna hypertenzia, nedostatok vitamínu K a dnová artritída;
- so zlyhaním pečene a obličiek;
- v prvom a treťom trimestri gravidity a laktácie.
Kyselina acetylsalicylová pri kocovine
K opici v ľudskom tele dochádza v dôsledku nadmernej konzumácie nápojov obsahujúcich alkohol. Vplyv na závažnosť syndrómu má nielen množstvo opitého, ale aj hmotnosť a pohlavie osoby, ako aj kvalitu alkoholu a schopnosť tela odolať pôsobeniu toxínu. Takéto príznaky, ako je bolesť hlavy a slabosť, môžu byť zmiernené analgínom a inými liekmi, spolu s ktorými je aspirín.
Kyselina acetylsalicylová z kocoviny je najobľúbenejšia medzi liekmi, ktoré rýchlo eliminujú takmer všetky prejavy intoxikácie alkoholom. Je však potrebné pochopiť, aké procesy sa v tele vyskytujú počas opice, a či je možné považovať aspirín za liek, ktorý môže zlepšiť zdravie.
Účinok kyseliny acetylsalicylovej po kocovine
Stojí za zmienku, že alkohol má negatívny vplyv na všetky orgány ľudského tela v dôsledku rýchleho prenikania do krvi a teda jeho distribúcie vo všetkých systémoch, ktoré sú vlastné ľudskej fyziológii.
Systematické nadmerné užívanie alkoholu, bez ohľadu na silu a kvalitu, môže viesť k cirhóze alebo cievnej mozgovej príhode, pretože počas spojenia etanolu s krvou sa krvinky držia pohromade, čo narúša pohyb kyslíkových molekúl a bunkové dýchanie tkanív, čím sa vytvárajú zrazeniny, ktoré môžu blokovať veľké artérie a malé krvinky. kapiláry; a tu sú následky smutné - množstvo buniek umiera, ktorých činnosti sú nevyhnutné pre ľudské telo. Etanol môže krátko ovplyvniť expanziu krvných ciev a po ňom dochádza k silnej kontrakcii, ktorá v nepriaznivej kombinácii s hustou krvou končí mŕtvicou.
Ťažké bolesti hlavy spôsobujú kapilárny spazmus, ktorý sa vyskytuje v mozgu. Možné závažné intoxikácie s nasledujúcimi následkami, ako sú: ťažkosť v hlave, nevoľnosť, dehydratácia a poruchy trávenia.
Aspirín je schopný rýchlo a účinne ovplyvniť procesy spojené so zlým zdravotným stavom po opici a okamžite zmeniť situáciu, pretože liek má širokú škálu terapeutických funkcií, vrátane:
- vplyv na mozgové centrá a teplotu ľudského tela;
- schopnosť účinne riediť krv (etanol sa rozpadá a vytvára látky, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi; znižuje pravdepodobnosť vzniku zrazenín a krvných zrazenín v žilách; pomáha pri zásobovaní buniek tela kyslíkom a glukózou);
- schopnosť zmierniť bolesti hlavy a poskytnúť analgetické účinky šírením prospešnej látky do svalového tkaniva;
- eliminácia zápalových procesov spojených s ľuďmi, ktorí trpia závislosťou od alkoholu;
- zlepšenie koncentrácie pozornosti
Súčasne aspirín nie je schopný robiť nemožné a odstránenie toxínov, ktoré zostali po rozklade etanolu z ľudského tela, nie je v jeho vlastnostiach. Preto sa pri liečbe kocoviny odporúča používať kombinované lieky, ktoré majú schopnosť odstrániť jedy z alkoholu.
Použitie aspirínu na kožu
Aby ste sa zbavili syndrómu kocoviny s výhodou, je dôležité vedieť, koľko tabliet kyseliny acetylsalicylovej sa užíva a ako nepoškodzovať vaše vlastné zdravie. Dodržiavajte pritom návod na použitie a dodržujte prípustné dávkovanie.
Vezmite aspirín s opatrnosťou, vzhľadom na stav a úroveň kocoviny. Pred použitím, rozpustiť vo vode, bude to zabrániť dehydratácii tela a liek bude pôsobiť oveľa rýchlejšie. Je potrebné piť tablety zo stanoveného výpočtu (1000 mg aspirínu na 70 kg hmotnosti) po 6 hodinách po konzumácii nápojov obsahujúcich alkohol.
Mnohí ľudia sa pýtajú: je možné drogu používať pred použitím alkoholu, aby sa predišlo vážnym následkom a aby sa netrpeli kocovinou.
V súlade s pokynmi na prevenciu syndrómu kocoviny sa odporúča užívať dve tablety lieku za 24 hodín v dvoch dávkach (1 tableta každých 12 hodín), liek sa môže užívať skôr, ale najneskôr 2 hodiny pred konzumáciou alkoholu. Odborníci neodporúčajú pitie piluliek s nápojmi nezlučiteľné s drogami: šťavy, sýtené nápoje, káva a čaj.
Môžete piť kyselinu acetylsalicylovú s kocovým syndrómom alebo jej prevenciu v akejkoľvek forme. Najlepšia možnosť sa považuje za šumivé tablety Aspirin Ups alebo Upsarin.
Aby sa predišlo intoxikácii tela po sviatku, odporúča sa kombinovať príjem liečiva s dočasnou diétou na bielkoviny, čo dáva väčšiu pravdepodobnosť, že stav tela poteší následky, pretože pečeň sa vyčistí a tým sa z nej odstráni významná časť nákladu. Zo stravy by sa malo vylúčiť: klobása, mäso, huby, fazuľa a hrach. Môžu byť nahradené mliečnymi výrobkami, šalátmi, rôznymi obilninami alebo omáčkami, zeleninou a ovocím.
Je prísne zakázané užívať liek s alkoholom, pretože to môže byť život ohrozujúce!
Kontraindikácie použitia aspirínu na kocovinu
Existujú prípady, keď užívanie aspirínu s kocovinou syndróm nepomôže, ale stáva sa nebezpečný pre osobu. Osobitnú starostlivosť pri užívaní tejto drogy vyžadujú osoby trpiace chorobami žalúdka, čriev, pečene a obličiek. Neužívajte aspirín a tehotné ženy, rovnako ako astmatikov a detí.
Liek poškodí, ak spojíte jeho príjem s glukokortikosteroidmi; v prípade existujúcich ochorení gastrointestinálneho traktu kyselina acetylsalicylová spôsobí krvácanie do žalúdka a chemická reakcia vyvolaná vniknutím aspirínu do alkoholu spôsobí koróziu steny žalúdka.
Hrozba pre žalúdok vyplýva z koncentrácie alkoholu 20% alebo viac a aspirín v tomto prípade len zvýši negatívny vplyv. Najnebezpečnejšie následky pri kombinácii alkoholu a tejto drogy sú pre ľudí s prvou a druhou krvnou skupinou.
Vyhnite sa užívaniu lieku je nevyhnutné pre ľudí, ktorí trpia žalúdočným vredom. Exacerbácia tohto chronického ochorenia povedie k objaveniu vnútorného krvácania, dôjde k ťažkej forme anémie, ktorá neskôr povedie k nedostatku železa v tele; zvýši sa úroveň riedenia krvi, čo spôsobí ťažké a dlhotrvajúce krvácanie.
Treba tiež pamätať na to, že predávkovanie kyselinou acetylsalicylovou môže popri možnosti vyvolať cievnu mozgovú príhodu a cirhózu spôsobiť aj infarkt myokardu, preto je dôležité pochopiť vlastnosti a účinky lieku na ľudský organizmus a vypiť tablety prísne podľa pokynov a osoby, ktoré sú pre liek kontraindikované vzdať.
Ako používať liek acetylsalicylová kyselina?
Kyselina salicylová je aktívnou zložkou rastlín bohatých na salicylát. Dokonca aj v čase Hippokrata, tento liek bol získaný z bielej vŕbovej kôry, varenie je miesto čaju. Potom malo terapeutické činidlo vedľajšie účinky, ktoré spôsobili nevoľnosť a silnú bolesť brucha. Čistená forma bola izolovaná v Nemecku až v 19. storočí.
názov
Objavenie chemickej štruktúry kyseliny salicylovej umožnilo postaviť prvú továreň na výrobu liekov na jej báze v Drážďanoch. Laboratórne chemicky čisté vzorky boli registrované pod názvom Aspirin:
- Latinský názov rastliny bol braný ako základ, z ktorého bola izolovaná kyselina salicylová - Spiraea ulmaria.
- Prvé štyri písmená (špirála) dostali „a“, zdôrazňujúc dôležitú úlohu acetylácie (chemická reakcia na nahradenie atómov vodíka kyselinou octovou).
- Vpravo (v súlade s tradíciou všeobecne prijatou lekárnikmi) pridali „in“ koniec.
Ukázalo sa, že jednoduché pre výslovnosť a memorovanie meno - Aspirin.
Latinský názov
Acidum acetylsalicylicum (lat.) Je organická zlúčenina esteru kyseliny salicylovej a kyseliny octovej. Štruktúra liečiva v chemickom vzorci: COOH-C6H4-O-C (0) -CH3.
Obchodný názov
V roku 1988 bol tento liek patentovaný nemeckou spoločnosťou Bayer pod obchodným názvom Aspirin. Medzinárodný nechránený názov lieku, ktorý možno vidieť na obale domácich výrobcov - kyselina acetylsalicylová (kyselina acetylsalicylová). Skrátený názov je ASC.
Zloženie a činnosť
Liečivá kompozícia sa získa z kyseliny salicylovej a emulzie kyseliny octovej (anhydridu). Chemickými reakciami sa uvoľňuje prášok, ktorým sú biele ihličkovité kryštály. Tento ľahký liek:
- má mierne kyslú chuť;
- mierne rozpustný v studenej vode;
- rozpustný v horúcej vode;
- ľahko rozpustný v alkohole.
Zloženie tabliet zahŕňa účinnú látku (ASA), ako aj pomocné zložky: t
- škrobové spojivo;
- Mastenec je zdrojom horčíka a kremíka;
- kyselina citrónová - stimuluje vylučovanie žalúdočnej šťavy;
- kyselina stearová je konzervačná látka;
- oxid kremičitý - enterosorbent, odstraňuje z tela toxické látky.
Uvoľňovací formulár
Liek sa často nachádza vo forme tabliet 500 mg, hermeticky balených v kontúrových blistroch. Je možné zakúpiť šumivé tablety s rovnakou účinnou látkou a pomocnými zložkami:
- citrát sodný bezvodý;
- uhličitan sodný monosubstituovaný;
- kyselina citrónová.
Aspirín v lekárňach sa tiež predáva ako šumivý prášok, balený vo vrecúškach. Jedno balenie obsahuje 500 mg (0,5 g) ASA, ako aj: t
- fenylefrín hydrotartrát;
- chlorfenamín maleát;
- hydrogenuhličitan sodný;
- farby a príchute.
Farmakologická skupina
Kyselina salicylová a jej deriváty patria do farmakologickej skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), čo sú všetky analgetiká a antipyretiká, ktoré majú rovnaké účinky:
- protizápalové;
- antipyretiká;
- analgetikum.
Farmakologický účinok
Mechanizmus účinku spočíva v procese inhibície (inhibície) enzýmov zapojených do regulácie pôsobenia na krátku vzdialenosť. Takáto farmakologická inhibícia prispieva k:
- Znížiť zápal. Pod vplyvom liečiva v ohnisku klesá permeabilita kapilár, znižuje sa aktivita hyaluronidázy (enzým pre permeabilitu tkanív), ktorá sa podieľa na dodávke energie zápalového javu.
- Znížte teplo. Je to spôsobené účinkom liečiva na hypotalamické termoregulačné centrá umiestnené v centrálnom nervovom systéme.
- Úľava od bolesti. Tento proces je spôsobený schopnosťou salicínu ovplyvniť centrá citlivosti na bolesť riedením krvi a dilatáciou krvných ciev.
farmakodynamika
Farmakodynamika závisí od dávky: t
- od 75 mg do 250 mg denne (nízka dávka) - spôsobuje inhibíciu agregácie krvných doštičiek (lepenie);
- až 2 g (stredná dávka) - má anestetický a antipyretický účinok;
- až 6 g (veľká dávka) - má protizápalový účinok.
Vo veľkej dávke (od 4 do 6 g, čo sa rovná 8-12 tabletám po 500 mg) aspirín pomáha eliminovať kyselinu močovú z tela.
Liek je predpísaný v nižšej dávke, odstránenie tejto organickej hmoty je oneskorené.
farmakokinetika
Aspirín, podobne ako všetky NSAID, je dobre absorbovaný gastrointestinálnym traktom. Sanie sa zvýši, ak sa tableta rozdrví a umyje teplou vodou. Pri pôsobení esteráz (enzýmov katalyzujúcich štiepenie esterov na alkoholy a kyseliny hydrolýzou) sa zo ASA štiepi salicylát, ktorý má základnú farmakologickú aktivitu.
Metabolizmus sa vyskytuje v pečeni s tvorbou metabolitov:
- salitsilurata;
- glukuronid;
- kyseliny gentisínovej a gentisurovej.
Metabolity sa vylučujú obličkami, proces závisí od dávky:
- nízke dávky (do 100 mg) počas 2-3 hodín;
- priemerné dávky po 5-8 hodinách;
- vysoká - za 12-15 hodín.
Čo pomáha kyseline acetylsalicylovej
Okrem antipyretických a analgetických vlastností ASC odhalil aj iné vlastnosti
- zistilo sa, že liek má glukozurické vlastnosti (čistenie krvi), čo mu umožnilo použiť ho ako prostriedok na liečbu dny;
- znížené riziko mŕtvice a úmrtia na infarkt myokardu;
- hrá úlohu protizápalového pri liečbe reumatoidnej artritídy;
- účinné pri prevencii rakoviny prsníka, prostaty a hrubého čreva (hoci mechanizmus účinku nie je úplne jasný a klinické štúdie pokračujú).
Liek je indikovaný pre:
- bolesť hlavy a bolesť zubov;
- teplo a zimnica;
- zvýšený tlak;
- zápalových procesov.
Práškový roztok sa používa ako antiseptikum v kozmetike:
- na dezinfekciu pokožky;
- pre akné;
- ako súčasť tvárovej masky;
- pri oplachovaní mastných vlasov.
zápal obličiek
Použitie aspirínu doma v zápalových procesoch neznámeho pôvodu je zakázané. V prípade nefritídy (zápalové ochorenie obličiek) je narušená činnosť renálnych tubulov zodpovedných za príjem moču a jeho reabsorpcia (reverzná absorpcia).
ASK môže vyvolať poškodenie tubulárneho epitelu.
Ako si vziať
ASC sa prijímajú po jedle.
Dávka od 0,25 do 1 g 3-4-krát denne (pre dospelých):
- znižuje teplotu počas chladu;
- zmierňuje bolesti svalov a kĺbov;
- pomáha pri bolestiach hlavy a neuralgii.
Od 2 do 4 g na (dospelého) je predpísané pre:
- reumatizmus;
- reumatoidnú artritídu;
- infekčná alergická myokarditída.
Ako dlho kyselina acetylsalicylová účinkuje
Akumulácia maximálnej koncentrácie salicylátu v krvi sa pozoruje 2 hodiny po užití lieku. Ale nástroj začne konať po 20-30 minútach.
Aspirín vo forme prášku zriedeného v teplej vode má liečivý účinok aj v kratšom čase - 10-15 minút.
Kontraindikácie pri používaní lieku kyselina acetylsalicylová
Pacienti, ktorí trpia: t
- bronchiálna astma;
- alergie;
- ochorenia žalúdka (gastritída, vredy);
- hemofílie;
- horúčka dengue (tropická horúčka).
Aspirín sa nepredpisuje deťom a dospievajúcim vo veku od 4 do 12 rokov s nepotvrdenými príznakmi chrípky, pretože horúčka môže byť spojená s Reyeovým syndrómom. Toto sa zriedkavo vyskytuje, ale nebezpečný stav sa vyskytuje u mladých pacientov počas liečby vírusovej horúčky (osýpky, ovčie kiahne) liekmi obsahujúcimi ASA.
Táto kyselina sa nemôže podávať deťom a Kawasakiho chorobe (vaskulóze) - zápalu stien krvných ciev, čo vedie k ich expanzii. Vaskulóza sa prejavuje vo forme príznakov chrípky a akútnych respiračných infekcií: horúčka, zimnica, horúčka.
Vedľajšie účinky
Vedľajšie účinky gastrointestinálneho traktu a hematopoetického systému:
- pálenie záhy;
- nevoľnosť;
- bolesť brucha;
- krvácanie žalúdka.
U niektorých pacientov môže aspirín spôsobiť alergie:
- žihľavka;
- anafylaktickú reakciu;
- bronchospazmus;
- Quincke opuch.
Alergická reakcia je často spôsobená neznášanlivosťou salicylátu, ale neschopnosťou metabolizovať liek, čo vedie k predávkovaniu.
predávkovať
Predávkovanie môže spôsobiť akútnu otravu s nasledujúcimi dôsledkami centrálneho nervového systému:
- závraty;
- hučanie v ušiach;
- tlak na časové oblasti.
Pri jednorazovej veľkej dávke je riziko smrti 2%. Pri chronickej otrave spôsobenej dlhodobým užívaním veľkých dávok aspirínu je možná smrť v 25% prípadov.
Špeciálne pokyny
Liečivo, riediace krv, zvyšuje krvácanie. Toto treba vziať do úvahy pri chirurgických zákrokoch, vrátane malých (napríklad extrakcia zubov), ako aj počas menštruácie.
Odrody šumivých tabliet na báze aspirínu (Alka-Seltzer, Blowfish) znižujú bolesť rýchlejšie ako čisté liečivo.
Pri konzumácii salicylátov spolu s prírodnými zložkami, ktoré potláčajú vlastnosti izoenzýmu COX-2 cyklooxygenázy (vytvoreného v periférnych tkanivách počas zápalu), je potrebná opatrnosť, ako napr.
- cesnakový extrakt;
- rybí olej;
- ginkgo;
- kurkumin a ďalšie
Môžem užívať počas tehotenstva a dojčenia
ASA je kontraindikovaný na použitie v 1 a 3 trimestroch gravidity. Je to kvôli riziku fetálnych vývojových abnormalít. Počas laktácie nie je liek predpísaný.
Môžem si vziať deti
Aspirín sa nemá podávať deťom bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom (kvôli riziku Reyeovho syndrómu alebo Kawasakiho choroby).
Pre deti závisí denná sadzba na veku:
- 1 rok - aspirín môžete priradiť 0,05 g;
- 2 roky - 0,1 g;
- 3 roky - 0,15 g;
- 4 roky - 0,2 g
Od 5 rokov sa predpisujú tabletky v dávke 0,25 g (250 mg alebo 1/2 tablety) v čase 1.
V prípade poruchy funkcie obličiek
S opatrnosťou sa ASA používa na nefrotický syndróm (renálna dysfunkcia). Pri nadmernom príjme lieku sa vylučovanie kyseliny močovej obličkami oneskoruje. Ľudia s chorobami ako je dna (ukladanie kryštálov kyseliny močovej v orgánoch) alebo hyperurikémia (zvýšené hladiny kyseliny močovej) by nemali užívať aspirín, aby sa stav nezhoršil.
S abnormálnou funkciou pečene
Aspirín nie je predpísaný v prítomnosti rôznych ochorení pečene (cirhóza, hepatitída). Pri porušení funkcie pečene je pozorovaná zvýšená aktivita pečeňových enzýmov. Kyselina spôsobuje ďalšie zvýšenie ich aktivity, čo môže zhoršiť stav ochorenia.
Prínos a škoda
Výhody lieku v neprítomnosti kontraindikácií na jeho príjem sú zrejmé.
Aspirín je účinné protizápalové, antipyretické a analgetické činidlo (pri niektorých typoch bolesti).
Ale ASK thins krv, časté užívanie môže spôsobiť gastrointestinálne krvácanie, to je jeho hlavné nebezpečenstvo a poškodenie.
Kompatibilita s alkoholom
Droga sa nezúčastňuje procesu rozpadu etanolu, takže je zbytočné, keď dochádza k intoxikácii alkoholom. Aspirín jednoducho uľahčuje všeobecný stav s kocovinou, prispieva k rýchlemu uzdraveniu tela. Zriedenie krvi, liek zvyšuje jeho cirkuláciu, poskytuje bunky s glukózou a kyslíkom.
Liekové interakcie
Interakcia ASC s inými liekmi:
- spolu s vitamínom C chráni steny žalúdka pred poškodením (ktoré sa často vyskytuje pri použití čistého aspirínu);
- kombinácia s kofeínom zvyšuje analgetický účinok;
- chlorid amónny a acetazolamid zvyšujú účinok salicylátu;
- Aspirín inhibuje účinok antidiabetík (tolbutamid a chlórpropamid, warfarín, metotrexát, fenytoín, probenecid);
- steroidné hormóny (kortikosteroidy) znižujú koncentráciu ASA v krvi;
- kombinácia s ibuprofenom znižuje účinok kardioprotekcie.
analógy
Aspirín má mnoho analógov. Akékoľvek lieky na predpis musia byť dohodnuté s lekárom.
K analógom patria:
- ibuprofen;
- ANALGIN inj;
- Anopirin;
- Kardiopirin;
- Kolfarit:
- Mikristin;
- Thromboth ACC;
- Upsarin;
- Fluspirín a mn. a kol.
Aspirín a kyselina acetylsalicylová sú jedno a to isté.
Aspirín je patentovaný názov lieku, ktorého hlavnou účinnou zložkou je ASA (to je medzinárodný nechránený názov rovnakého lieku).
Čo je lepšie ako paracetamol alebo kyselina acetylsalicylová?
Aspirín a paracetamol sú podobné v ich účinku, ale každý liek má ďalšie výhody:
- Paracetamol obmedzuje len syntézu cyklooxygenázy, čo potláča signály bolesti. Okrem toho má aspirín vplyv na tromboxány.
- ASA má závažný vplyv na gastrointestinálny trakt, takže pacienti s takýmito problémami by mali uprednostniť druhú nápravu.
- Aspirín znižuje teplotu rýchlejšie, ale Paracetamol je považovaný za najbezpečnejší.
- Paracetamol sa môže používať v pediatrickej terapii, lieky sa predpisujú tehotným a dojčiacim ženám.
Podmienky skladovania
Čas použiteľnosti lieku je 5 rokov od dátumu uvedeného na obale.
Odporúča sa uchovávať liek pri teplote neprevyšujúcej + 30 ° C mimo dosahu detí.
Obchodné podmienky pre lekárne
Aspirín je dostupný bez lekárskeho predpisu.
Náklady na liek sa líšia, závisí od formy, výrobcu a ďalších zložiek:
- 10 blistrov 500 mg - 5 rubľov;
- balenie po 20 kusoch 500 mg (Reneval) - 17 rubľov;
- Aspirin Cardio (20 ks. 300 mg) - 75 rubľov;
- Aspirín C (šumivé tablety v enterickom povlaku) - 250 rubľov. pre 10 ks;
- Aspirín Complex (šumivý prášok 10 vrecúšok) - 430 rubľov.
recenzia
Jurij, 39 rokov, Biysk: „Každý deň som ho užíval 10 rokov (1 tableta ráno - a ako som sa narodil znova). Nikdy som nedostal nachladnutie, neexistujú ani žiadne vedľajšie účinky. “
Marina, 48, Penza: „Vzal som liek nielen na prechladnutie, ale aj na najmenšiu indispozíciu. Povedal som však lekárovi pred operáciou, ktorá musela byť odložená kvôli tomu na týždeň! Nie je to tak jednoduché. “
Sonya, 25 rokov, mesto Tula: „Mám rád aspirín oveľa viac ako Paracetamol. Vynikajúca možnosť - šumivé tablety, vždy uchovávajte v lekárni v rezerve. “
Prečo by sa deti mali učiť poéziu srdcom?