Výhody a poškodenie Citramonu

Skleróza

Lekársky liek "Citramon" je jedným z najznámejších liekov proti bolesti hlavy. Zahŕňa nasledujúce zložky: fenacetín, kofeín, kyselinu acetylsalicylovú. Liek je veľmi účinný, rýchlo zmierňuje bolesť. Pred použitím by ste sa však mali poradiť s lekárom. Existujú kontraindikácie pre liek "Citramon". Osobitná pozornosť by sa mala venovať používaniu nástrojov pre starších ľudí, ktorí sú náchylní na vysoký krvný tlak.

Tsitramon. Možné vedľajšie účinky liečiva

Vedľajšie účinky lieku "Citramon" sa zvyčajne vyskytujú pri dlhodobom užívaní. Komplikácie sú možné s gastrointestinálnym traktom. Kyselina acetylsalicylová obsiahnutá v lekárskom nástroji prispieva k deštrukcii slizníc orgánov. To môže spôsobiť bolesť brucha, nevoľnosť, pálenie záhy. V ťažkých prípadoch krvácanie žalúdka. Okrem toho existuje toxický účinok na pečeňové bunky.

V dôsledku dlhodobého užívania lieku "Citramon" sú vedľajšie účinky pozorované zo strany zrážania krvi. Syntéza doštičiek klesá, čo prispieva k jej zriedeniu. Aj keď tu môžeme zaznamenať pozitívny faktor: proces krvného obehu v malých cievach sa zlepšuje, dochádza k obohateniu kyslíkom.

Vedľajší účinok "Citramonu" sa môže prejaviť vo forme alergickej kožnej reakcie, angioedému, lézií slizníc. V takýchto prípadoch sa použitie lieku zruší. Negatívna reakcia ľudského tela sa najčastejšie vyskytuje na zložke "Citramone" - aspirín.

Obličky môžu byť tiež vystavené negatívnym účinkom liečiva až po nekrózu (smrť) buniek. Akékoľvek narušenie fungovania tela vylučuje použitie lieku "Citramon". Kontraindikácie si vyžadujú dôkladnú analýzu jej účelu.

Počas tehotenstva, je lepšie, aby sa liek vôbec, aby sa zabránilo deformity plodu. Počas dojčenia sa vedľajšie účinky môžu rozšíriť aj na dieťa.

Niekedy je závrat, bolesť hlavy, rozmazané videnie, sluch pri užívaní lieku "Citramon". Kontraindikácie naznačujú, že tento nástroj by sa mal používať s mimoriadnou opatrnosťou po konzultácii s odborným lekárom.

Vzhľadom na negatívny účinok zložky - fenacetín, sa zmenilo zloženie lieku. Namiesto škodlivej látky sa pridal paracetamol. Má mäkší účinok na obličky a pečeň a má antipyretický účinok.

Indikácie na použitie

„Citramon“ sa predpisuje ako anestetikum pre bolesti hlavy, ťažké migrénové záchvaty, bolesti zubov a menštruácie, bolesť kĺbov a svalov. Tiež nástroj je ukázaný pri vysokej telesnej teplote v dôsledku výskytu prechladnutí infekcií. Indikácie na použitie sú reumatické ochorenia. "Citramon" pôsobí v úlohe ľahkého protizápalového činidla.

Citramon a alkohol

Počas obdobia užívania lieku by sa malo vyhnúť alkoholu. To je spôsobené tým, že pod vplyvom lieku zvyšuje toxický účinok alkoholu na ľudské telo. Poškodenie sliznice žalúdka so všetkými negatívnymi dôsledkami (erózia, vred, rakovina).

Tsitramon. kontraindikácie

Kontraindikácie lieku sú nasledovné: 1) žalúdočný a dvanástnikový vred; 2) krvácanie (gastrointestinálne); 3) narušenie normálneho fungovania obličiek a pečene; 4) Slabá zrážanlivosť krvi; 5) glaukóm; 6) Vek do 15 rokov; 7) Tehotenstvo, dojčenie; 8) Prípravné, predoperačné obdobie.

Neužívajte liek bez odporúčania lekára na viac ako tri dni. "Citramon" môže zvýšiť účinok iných liekov. Preto je potrebné odborné poradenstvo. Napriek svojej vysokej účinnosti môže nekontrolované používanie Citramonu viesť k vážnym následkom. Správne dávkovanie a rady ošetrujúceho lekára pomôžu vyhnúť sa negatívnym účinkom lieku a zdravie bude nielen pokračovať, ale aj zlepšovať.

Droga Citramon je v takmer každej domácej lekárni. A ak takýto nástroj ešte nie je k dispozícii, je čas premýšľať o potrebe jeho nadobudnutia. Koniec koncov, je to cenovo dostupné anestetikum liek, ktorý pomáha zmierniť bolesti hlavy, normalizovať krvný tlak.

Čo je v kompozícii?

Dnes prakticky všetky farmaceutické spoločnosti vyrábajú citramón. Môžete si vybrať čokoľvek, pretože zloženie Citramonu v každom prípade bude rovnaké. Je pravda, že moderná verzia sa líši od Citramone vyrobeného v časoch ZSSR. Fenacetín bol predtým pridaný k lieku. Ale teraz je táto látka považovaná za toxickú, takže bola vylúčená zo zloženia liekov.

Moderná droga pozostáva z:

  1. Kyselina acetylsalicylová je vynikajúcim nesteroidným protizápalovým činidlom.
  2. Paracetamol - jeho množstvo v zložení citramony sa môže líšiť v závislosti od výrobcu.
  3. Malé množstvo kofeínu, ktoré má stimulujúci účinok na nervový systém človeka.

To sú hlavné látky v zložení lieku. Okrem nich sa však často používajú niektoré ďalšie látky, vrátane mastenca, kakaa, kyseliny citrónovej, kyseliny askorbovej, škrobu a ďalších. Tieto látky nemajú žiadny špeciálny vplyv na pôsobenie liečiva, pretože analgetické vlastnosti poskytujú kumulatívny účinok na telo hlavných zložiek.

Akčné pilulky

Nie je možné jednoznačne odpovedať na to, čo tsitramon. Je to z rôznych dôvodov. V podstate možno na organizmus zaznamenať tieto účinky:

  1. Anestetický účinok - prvý. Najlepšie je, že sa tento účinok prejavuje v mierne intenzívnych pocitoch bolesti.
  2. Protizápalový účinok - vďaka zlepšeniu mikrocirkulácie v tkanivách zapálených, sú inhibované procesy zrážania krvi, telesná teplota je normalizovaná.
  3. Zvyšuje aktivitu, zlepšuje pohodu tým, že zmierňuje pocit únavy, ospalosť.

Na základe charakteristík účinkov tabliet na telo môžeme zaznamenať nasledovné problémy, v ktorých sa pacienti obracajú o pomoc v tomto konkrétnom lieku:

    • bolesti hlavy spôsobené rôznymi dôvodmi;
    • zubov;
    • zvýšená telesná teplota;
    • znížený tlak;
    • syndróm opice;
    • neuralgia.

Spôsob podávania a kontraindikácie

Citramon sa používa jedna tableta trikrát denne. Táto schéma sa používa v prípade potreby na zníženie teploty, zlepšenie zdravia, zvýšenie krvného tlaku, zmiernenie únavy.

V prípade bolesti hlavy alebo bolesti zubov stačí jedna dávka jednej alebo dvoch tabliet lieku. Vo väčšine situácií, bolesť prechádza pol hodiny po užití pilulky.

Aj bez ohľadu na to, že Citramon je považovaný za jeden z najjednoduchších a najbezpečnejších prostriedkov na zmiernenie bolesti, existujú určité kontraindikácie jeho použitia:

  • gastritída, vred;
  • diatéza;
  • hemofílie;
  • zlyhanie obličiek;
  • ťažká hypertenzia;
  • zlyhanie pečene;
  • vaskulárna ateroskleróza;
  • citlivosť na zložky liekov.

Nezadávajte až 15 rokov, pretože existuje riziko manifestácie u detí Rayovho syndrómu pri užívaní tsitramony. Rayov syndróm je patologický stav, pri ktorom sú postihnuté mozog a pečeň. S Rayovým syndrómom je vysoké percento úmrtí. Tiež sa neodporúča užívať ju krátko pred operáciou - tsitramon riedi krv, čo výrazne zvyšuje krvácanie.

Citramon nemôže byť tehotné ženy počas laktácie. Faktom je, že kyselina acetylsalicylová môže spôsobiť rozvoj abnormalít lekára, takže ak ho užívate, je to výhradne pod dohľadom lekára, ktorý musí najprv posúdiť poškodenie a prínos užívania lieku v závislosti od stavu tehotnej ženy.

Vedľajšie účinky

Podľa dlhodobých lekárskych štúdií o lieku, odborníci na vedomie, že vo všeobecnosti, pacienti sú dobre tolerované s tsitramona. Ale je tu pravdepodobnosť vedľajších účinkov.

  1. Tvorba vredov na stenách žalúdka a čriev, čo môže byť príčinou ulcerózneho krvácania. Takéto vedľajšie účinky sú pravdepodobne spôsobené prítomnosťou kyseliny acetylsalicylovej v kompozícii citramónu.
  2. Závraty.
  3. Anafylaktický šok.
  4. Nauzea a vracanie s dlhodobým užívaním lieku.
  5. Urtikária alebo iný typ kožnej vyrážky, ktorá je sprevádzaná svrbením.
  6. Tinitus a dočasné zrakové poškodenie.
  7. Problémy s obličkami.
  8. Posilnenie bolesti hlavy s neustálym vstupom.

Ale vo všeobecnosti je Citramon jedným z najpopulárnejších liekov na zmiernenie bolesti, ktorý sa predáva cez pult bez lekárskeho predpisu. Len nezabudnite, že užívanie tabliet s alkoholom je prísne zakázané! Alkohol zvyšuje toxické účinky lieku na pečeň.

Nežiaduca kombinácia tsitramonu s kofeínom, ako v tomto prípade existuje možnosť stimulácie nervového systému. To sa zvyčajne prejavuje zvýšenou podráždenosťou, úzkosťou, nepríjemnou bolesťou v hrudi.

Liek Citramon je známy už niekoľko desaťročí ako univerzálne anestetikum. Predtým boli jej účinné látky: fenacetín, aspirín, kofeín. Dnes nie je k dispozícii tradičná verzia a zloženie lieku sa trochu zmenilo - namiesto fenacetínu sa k nemu pridáva paracetamol.

Citramon je najúčinnejší pre bolesti hlavy, ale kvôli zlepšeniu lieku sa tiež predpisuje na zmiernenie zápalových procesov vo svaloch, kĺboch ​​a kostiach, pri algomenorey a febrilnom syndróme.

Pomáha citramon s bolesťou hlavy?

Opísaný farmakologický liek je schopný zastaviť bolesť, ale len miernu a strednú závažnosť. Intenzívne záchvaty pulzovania, zúženia, bodnutia a inej bolesti Citramon nebude schopný eliminovať.

Na liečbu migrény sa niekedy predpisuje analgetikum. Stojí za zmienku, že v tomto prípade Citramon pomáha len na samom začiatku vývoja bolesti alebo pri prvých príznakoch aury. Akútny záchvat migrény nezastavuje tieto tabletky.

Ako funguje citramon pre bolesti hlavy?

Základom liečiva sú 3 účinné látky:

  1. Aspirín alebo kyselina acetylsalicylová. Zlúčenina má antipyretický účinok, rovnako ako zmierňuje bolesť spôsobenú zápalovým procesom. Okrem toho aspirín zlepšuje mikrocirkuláciu krvi a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín v cievach.
  2. Paracetamol. Zložka priamo ovplyvňuje termoregulačné centrá tela v hypotalame, znižuje produkciu prostaglandínov. Vďaka tomu sa dosahuje výrazný analgetický a antipyretický účinok.
  3. Kofeín. V malej dávke táto zložka normalizuje prietok krvi a zvyšuje tonus mozgových ciev, čím sa zvyšuje účinok použitia 2 zlúčenín opísaných vyššie.

Účinok citramónu na bolesť hlavy je spôsobený kombináciou skúmaných zložiek. Užívanie pilulky umožňuje súčasne zastaviť zápalové procesy, syndróm bolesti, zlepšiť prekrvenie mozgových tkanív a zásobovanie kyslíkom, znížiť viskozitu krvi a počet krvných doštičiek a zvýšiť účinnosť, psychickú a fyzickú aktivitu.

Môžete piť citramon s bolesťami hlavy a vysokým krvným tlakom?

Vzhľadom na obsah kofeínu v predloženom lieku sa pacienti s arteriálnou hypertenziou obávajú, že ho užívajú kvôli riziku ďalšieho zvýšenia tlaku. Koncentrácia tejto zložky je však extrémne nízka (30 mg), čo jej neumožňuje vyvíjať stimulačný účinok na centrálny nervový systém. Citramon teda môže používať aj hypertenzných pacientov v čase zvýšenia krvného tlaku.

Jedinou výnimkou je portálna hypertenzia. Pri tejto diagnóze je kombinovaný anestetický liek kontraindikovaný.

Je citramon škodlivý s častými bolesťami hlavy?

Citramon, ako ktorýkoľvek iný analgetik, je nežiaduci, ak si vyžaduje dlhú dobu alebo ho zneužíva. V opačnom prípade sa často vyskytujú mnohé negatívne vedľajšie účinky, často nevratné. Medzi nimi sú najčastejšie tieto patológie:

  • hypocoagulation;
  • chronická bolesť hlavy;
  • konštantný tinitus;
  • krvácanie z nosa;
  • poruchy zraku;
  • poškodenie obličiek;
  • metabolická acidóza;
  • časté a závažné závraty;
  • krvácanie z ďasien;
  • papilárna nekróza;
  • hyperpyrexia;
  • zníženie agregácie krvných doštičiek a funkčnosti;
  • purpura a iné hemoragické syndrómy;
  • poškodenie funkcie pečene;
  • pravidelné zvracanie;
  • hluchota;
  • poruchy psychiky a centrálneho nervového systému;
  • Reyeov syndróm.

To je naozaj zlé.

Po prvé, neustály príjem kyseliny acetylsalicylovej môže viesť k gastritíde a vredom. A nezáleží na tom, či pijete liek na prázdny žalúdok alebo nie, všetko je určené jeho mechanizmom účinku.

Po druhé, paracetamol nepriaznivo ovplyvňuje pečeň. S nepravidelným vstupom je sotva badateľný. Ale ak pijete celé mesiace alebo, Bože, zakážete, vezmite si paracetamol s alkoholom, „výsledok“ bude okamžite viditeľný.

Po tretie, kofeín pôsobí na srdce a krvné cievy, zvyšuje tlak. Bežný človek si nevšimne jeho vplyv, ale ak trpí vysokým krvným tlakom, potom s niektorými liekmi porazí tlak a s kofeínom sa zvýši. A takéto skoky majú negatívny vplyv na plavidlá.

A ak si myslíte, že citramon obsahuje všetky tieto tri zložky, potom, čo môžem povedať, neustále piť citramon - je plný následkov.

Čo pomáha tabletám Citramon P - návod na použitie a indikácie, zloženie a analógy

V každej lekárničke je univerzálny liek, ktorý zmierňuje únavu, lieči bolesť hlavy alebo bolesť zubov, má protizápalové a antipyretické účinky - tablety Citramon P. s vedľajšími účinkami.

Čo je Citramon P

Toto je kombinované širokospektrálne nehormonálne analgetikum. Liečivo má analgetické, antipyretické a protizápalové účinky. Tablety predpisujú lekári na odstránenie rôznych syndrómov bolesti, keď sa objavia prvé príznaky chrípky alebo keď sú nachladnutí chorí. Kombinovaný liek zvyšuje tlak v hypotenzii, účinne odstraňuje bolesť zubov, pomáha pri zvýšenej telesnej teplote.

štruktúra

Včasný citramon bol vyrobený na základe niekoľkých účinných látok naraz: kyselina acetylsalicylová, fenacetín, kakao, kofeín a kyselina citrónová. Po oficiálnom medzinárodnom zákaze fenacetínu sa však klasický recept trochu upravil. Teraz obsahuje kyselinu acetylsalicylovú, kofeín a paracetamol. Pomocné zložky Citramonu P: zemiakový škrob, kyselina citrónová, mastenec, stearát vápenatý. Dávka účinných látok v jednej tablete je uvedená v tabuľke:

Uvoľňovací formulár

Tablety s heterogénnym obsahom s malými škvrnami, zvyčajne hnedé alebo svetlohnedej farby. Počet a forma balenia závisí od výrobcu, napríklad:

  • Citramon, vyrábaný firmou Anzhero-Sudzhensk HFZ, sa vyrába v kartónovej škatuli s blistrami po 20 ks.
  • Tablety farmaceutickej spoločnosti Tatkhimpharmpreparaty predávané v papierovom obale po 6 ks.
  • Lieky Pharmstandard uvoľňujú Citramon v hliníkových blistroch po 10 ks.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Účinok tsitramonu v dôsledku účinku aktívnych zložiek na telo: t

  • Kyselina acetylsalicylová má antipyretický účinok, má protizápalové vlastnosti, znižuje syndróm bolesti, znižuje mikrocirkuláciu v mieste zápalu a znižuje agregáciu krvných doštičiek.
  • Paracetamol má antipyretické, analgetické vlastnosti.
  • Kofeín ovplyvňuje reflexnú excitabilitu miechy, dýchacích centier, rozširuje cievy. Kofeín zvyšuje účinok predchádzajúcich zložiek, ovplyvňuje centrum excitácie mozgu, zvyšuje tón.

Po odobratí lieku sa účinné látky vstrebávajú do krvného obehu cez gastrointestinálny trakt. Pod vplyvom pečeňových enzýmov sa rozkladajú na metabolity. Približne 5% metabolitov paracetamolu, 10% kofeínu a 60% salicylátov sa vylučuje v nezmenenej forme močom. Účinné látky sa ľahko vstrebávajú do periférnych tkanív a telesných tekutín. Maximálna plazmatická koncentrácia sa dosiahne do jednej hodiny po užití tablety.

Citramon - indikácie na použitie

Liek sa často používa na bolesť svalov po ťažkej fyzickej námahe, na odstránenie depresie, s nízkym krvným tlakom. Často pijú citramon pri teplote a iných prejavoch infekčných vírusových ochorení. Podľa abstraktu sa odporúča použiť tablety:

  • v prípade syndrómu bolesti strednej a nízkej intenzity - bolesti hlavy alebo bolesti zubov, migrény, myalgia, neuralgia, algomenorea;
  • s febrilným syndrómom - akútnymi respiračnými infekciami, akútnymi respiračnými vírusovými infekciami, chrípkou, chladom.

Citramon II - návod na použitie

Tablety sa musia užívať perorálne, stlačené dostatočným množstvom tekutiny ihneď po jedle. Liek sa užíva 2 - 4 krát denne, jedna tableta. Interval medzi dávkami by mal byť najmenej štyri hodiny a priemerná dávka by nemala prekročiť 3-4 tablety denne. Citramon pre ťažké bolesti hlavy môže byť užitý okamžite v dvojnásobnej dávke. Maximálna horná hranica tabliet by v tomto prípade nemala prekročiť 8 kusov. Ako febrifuge môžete užívať liek až 3 dni ako analgetikum - maximálne 5 dní.

Špeciálne pokyny

Pri dlhodobom užívaní lieku musí pacient pravidelne podstúpiť krvný test na stanovenie počtu krvných doštičiek, analýzu stolice na skryté krvácanie, kontrolu stavu pečene a monitorovanie krvného tlaku. Je potrebné mať na pamäti, že kofeín je súčasťou lieku, takže užívanie podobných liekov s jeho účasťou môže spôsobiť predávkovanie.

Tablety môžu ovplyvniť výsledky dopingovej kontroly u športovcov a komplikovať diagnózu v prítomnosti akútneho abdominálneho syndrómu. Použitie liekov na báze kyseliny acetylsalicylovej je zakázané pred chirurgickým zákrokom alebo chirurgickým zákrokom z dôvodu zvýšeného rizika krvácania. Citramon ovplyvňuje rýchlosť myslenia, takže po celú dobu liečby stojí za to odmietnuť ovládať vozidlo a vykonávať nebezpečnú prácu.

Počas tehotenstva

Použitie liečiva v prvom trimestri tehotenstva vedie k rozštiepeniu horného poschodia u dieťaťa a v treťom trimestri k inhibícii pôrodu a hyperplázie pľúcnych ciev v malom obehu plodu. Citramon prechádza do materského mlieka. Jeho použitie počas laktácie môže vyvolať dysfunkciu krvných doštičiek u dieťaťa a výskyt krvácania.

V detstve

Podľa inštrukcií sa liek môže používať od veku 15 rokov. U malých detí môžu tablety vyvolať Rayov syndróm, spôsobiť vážne poškodenie centrálneho nervového systému a zhoršenú funkciu pečene, potlačiť syntézu krvných doštičiek a spôsobiť hemoragickú diatézu. Okrem toho ASA negatívne ovplyvňuje sliznicu žalúdka detí.

Pri porušení obličiek a pečene

Starší pacienti a pacienti s dysfunkciou obličiek a / alebo pečene, ľudia s benígnou hyperbilirubinémiou majú byť pri užívaní lieku opatrní. Dlhodobé užívanie tabliet paracetamolu môže viesť k ireverzibilnému zlyhaniu obličiek a spôsobiť nefropatiu liekov.

Liekové interakcie

Tablety Citramone musia byť schopné správne sa kombinovať s inými liekmi, inak môžu vzniknúť komplikácie a nepredvídané situácie. Napríklad:

  • liek zvyšuje účinok heparínu, rezerpínu, steroidných hormónov, nepriamych antikoagulancií a hypoglykemických činidiel;
  • súčasné užívanie tabletiek s metotrexátom alebo inými nesteroidnými protizápalovými liekmi zvyšuje riziko vedľajších účinkov;
  • pri interakcii s furosemidom, liekmi na dnu, antihypertenzívne tablety znižujú ich účinnosť;
  • rifampicín, barbituráty, činidlá proti epilepsii a salicylamid vyvolávajú uvoľňovanie toxických metabolitov paracetamolu, ktoré negatívne ovplyvňujú pečeň;
  • ak sa používa súčasne s metoklopramidom, čas absorpcie paracetamolu sa znižuje;
  • Citramon môže zosilniť účinky antikoagulancií;
  • užívaním paracetamolu a etanolu zvyšuje riziko hepatotoxických účinkov.

Vedľajšie účinky

Pri užívaní Citramonu v súlade s pokynmi alebo odporúčaniami lekára sa spravidla nevyskytujú negatívne reakcie na tele, zriedkavo sa vyskytujú:

  • nechutenstvo;
  • erózne a ulcerózne lézie;
  • nevoľnosť;
  • bronchospazmus;
  • alergické reakcie;
  • gastralgia;
  • epidermálna nekrolýza;
  • exsudatívny epitel;
  • závraty;
  • gastrointestinálne krvácanie;
  • zvýšený tlak a tachykardia;
  • tinnitus.

predávkovať

Pri používaní nesystematických piluliek sa môžu vyskytnúť nasledujúce príznaky:

  • Mierna intoxikácia - zvracanie, nevoľnosť, tinitus, závraty, bolesť v žalúdku.
  • Ťažká otrava - ospalosť, kolaps, kŕče, inhibícia reakcií, krvácanie, kóma, anúria, ťažkosti s dýchaním, respiračná acidóza. Pri ďalšom použití lieku sa môže objaviť ireverzibilné poškodenie pečene a renálna dysfunkcia.

kontraindikácie

Liek nie je predpísaný deťom mladším ako 15 rokov a tehotným ženám. Okrem toho je citramón kontraindikovaný:

  • s precitlivenosťou na liek;
  • glaukóm;
  • hemofílie;
  • s gastrointestinálnymi léziami;
  • prítomnosť krvácania;
  • bronchiálna astma;
  • ochorenie pečene;
  • hypertenzia;
  • gipoprotrombinemii;
  • zvýšená excitabilita;
  • poruchy spánku;
  • Nedostatok vitamínu;
  • pred operáciou.

Podmienky predaja a skladovania

Liek je prepustený z lekárne bez lekárskeho predpisu. Uchovávajte Citramon na suchom mieste pri teplote do 25 stupňov. Trvanlivosť lieku - 2 roky.

analógy

Lieky synonymá s rovnakým zložením účinných látok sú:

  • Akvatsitramon;
  • Migrenol Extra;
  • Excedrin;
  • Kofitsil plus;
  • Tsitrapar;
  • Tsitramon-Darnitsya;
  • Askofen P;
  • Tsitrapak;
  • Atsepar;
  • Tomapirin P;
  • Askofen plus;
  • Aldona;
  • Askofen ANVI;
  • Algomin;
  • Neuranidal;
  • Iralgezik.

Cena citramónu II

Môžete si kúpiť liek v akejkoľvek lekárni v krajine za prijateľnú cenu, alebo si môžete objednať dodanie liekov do vášho domova prostredníctvom internetového obchodu. Približné náklady na tablety sú uvedené v nasledujúcej tabuľke:

Tip 1: Ako citramon pôsobí na telo

Citramon je populárny liek proti bolesti, ktorý môžu ľudia používať bez akejkoľvek kontroly, bez toho, aby premýšľali o tom, ako to ovplyvňuje telo. Existuje dokonca mýtus, že tento liek pomáha zbaviť sa kocoviny. Znalosť zloženia tejto drogy pomôže pochopiť zmysel jej činnosti.

Nedá sa povedať, že citramona má toľko kontraindikácií. Existujú však celkom vážne: nemali by sa užívať počas tehotenstva; po pôrode, ak žena dojčí; pred operáciami; s dnou a chorou pečeňou.

Väčšina liekov, ktoré sa v súčasnosti predávajú ako Citramon, Aquacitramon a Citramon-P, obsahuje iba aspirín (kyselinu acetylsalicylovú), kofeín a paracetamol. Ako súčasť moderného citramónu, fenacetín už nie je prítomný, pretože je rozpoznaný ako toxická látka.

Tento liek je najužitočnejší pre bolesti hlavy rôzneho pôvodu, a tiež mierne znižuje bolesť zubov a bolesti svalov. Používa sa aj ako antipyretické a protizápalové činidlo. Zloženie látok v citramóne sa volí tak, aby sa navzájom posilňovali a dopĺňali, takže účinok užívania liekov je pomerne rýchly:
- aspirín zmierňuje zápal, znižuje telesnú teplotu a znižuje bolesť v telesných tkanivách;
- kofeín má stimulačný účinok a zvyšuje celkový krvný obeh;
- Paracetamol neutralizuje látky spôsobujúce bolesti hlavy.

S ohľadom na príjem tsitramona s kocovinou, je to len mýtus. Hlavnou príčinou kocoviny je porušenie rovnováhy medzi vodou a soľou, ktorú liek nedokáže vytvoriť. Nepochybne má krátkodobý účinok, ale môže byť škodlivý, ak je veľký, pretože paracetamol bude silne zaťažovať pečeň a spolu s produktmi rozkladu môže viesť k zvýšeniu syndrómu kocoviny. Okrem toho kofeín zvýši potrebu kyslíka v tkanivách, môže zvýšiť nevoľnosť a dokonca spôsobiť zvracanie. Aspirín môže poškodiť gastrointestinálny trakt.

Ako vidíte, je tiež potrebné študovať známe lieky, aby nedošlo k náhodnému poškodeniu vášho tela.

Tip 2: Ako citramon

Farmakologický účinok "Citramone"

Farmakologický účinok "Citramonu" je určený vplyvom každej účinnej látky na jej zloženie. Kyselina acetylsalicylová má antipyretický a protizápalový účinok, zmierňuje symptómy bolesti spôsobené zápalom, zlepšuje krvný obeh v mieste zápalového procesu. Kofeín má stimulačný účinok na centrálny nervový systém a psychomotorické centrá, dilatuje krvné cievy, znižuje pocit únavy, ospalosť, má mierny analgetický účinok, stimuluje fyzickú a psychickú aktivitu. Paracetamol má antipyretické, analgetické a mierne výrazné protizápalové účinky.

"Citramon" zmierňuje bolestivé syndrómy strednej závažnosti. Pomáha pri bolestiach hlavy, bolesti zubov, bolesti svalov, kĺbov, neuralgii, horúčke a bolestivej menštruácii. Liek sa má vypiť jednu tabletu trikrát denne. V niektorých prípadoch, na odstránenie bolesti, stačí piť jednu pilulku lieku.

Kontraindikácie, vedľajšie účinky "Citramone"

„Citramon“ je kontraindikovaný v prípade zvýšenej individuálnej citlivosti, hemofílie, konštantného zvýšeného tlaku, eróznej gastritídy a peptického vredu, hemoragickej diathézy, zlyhania pečene alebo obličiek, s ťažkou aterosklerózou mozgových ciev a ischemickou chorobou srdca. Nedávajte liek deťom mladším ako 15 rokov. Liek je kontraindikovaný pri príprave na operáciu, pretože zvyšuje krvácanie. Keď užívate liek spolu s metotrexátom a inými nesteroidnými protizápalovými liekmi, riziko vedľajších účinkov sa dramaticky zvyšuje.

Všeobecne platí, že nemôžete piť "Citramon" v prvom a treťom trimestri tehotenstva, pretože kyselina acetylsalicylová môže viesť k vrodeným abnormalitám plodu. V druhom trimestri sa liek užíva len na predpis. Ak máte bolesť hlavy, je potrebné merať krvný tlak, ak je zvýšený, „Citramon“ je kontraindikovaný, pretože prispieva k jeho ďalšiemu zvýšeniu. Znížiť tlak, ktorý potrebujete s pomocou iných liekov.

Podľa recenzií, "Citramon" môže spôsobiť nasledujúce vedľajšie účinky: nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, zrakové poškodenie, výskyt tinitu. Pri dlhodobom užívaní lieku môže spôsobiť erozívnu gastritídu, rozvoj porúch pečene, poruchy krvácania, zvýšenú bolesť hlavy, závraty, zhoršenú funkciu obličiek. "Citramon" môže tiež spôsobiť rôzne alergické reakcie: kožné vyrážky, svrbenie, žihľavka, anafylaktický šok, epidermálna toxická nekrolýza (závažné a akútne ochorenie s poškodením kože a slizníc).

Liečba srdca

online

Ako citramon na tele?

Farmakologický účinok "Citramone"

Farmakologický účinok "Citramonu" je určený vplyvom každej účinnej látky na jej zloženie. Kyselina acetylsalicylová má antipyretický a protizápalový účinok, zmierňuje symptómy bolesti spôsobené zápalom, zlepšuje krvný obeh v mieste zápalového procesu. Kofeín má stimulačný účinok na centrálny nervový systém a psychomotorické centrá, dilatuje krvné cievy, znižuje pocit únavy, ospalosť, má mierny analgetický účinok, stimuluje fyzickú a psychickú aktivitu. Paracetamol má antipyretické, analgetické a mierne výrazné protizápalové účinky.

"Citramon" zmierňuje bolestivé syndrómy strednej závažnosti. Pomáha pri bolestiach hlavy, bolesti zubov, bolesti svalov, kĺbov, neuralgii, horúčke a bolestivej menštruácii. Liek sa má vypiť jednu tabletu trikrát denne.

Kontraindikácie, vedľajšie účinky "Citramone"

„Citramon“ je kontraindikovaný v prípade zvýšenej individuálnej citlivosti, hemofílie, konštantného zvýšeného tlaku, eróznej gastritídy a peptického vredu, hemoragickej diathézy, zlyhania pečene alebo obličiek, s ťažkou aterosklerózou mozgových ciev a ischemickou chorobou srdca. Nedávajte liek deťom mladším ako 15 rokov. Liek je kontraindikovaný pri príprave na operáciu, pretože zvyšuje krvácanie.

Všeobecne platí, že nemôžete piť "Citramon" v prvom a treťom trimestri tehotenstva, pretože kyselina acetylsalicylová môže viesť k vrodeným abnormalitám plodu. V druhom trimestri sa liek užíva len na predpis. Ak máte bolesť hlavy, je potrebné merať krvný tlak, ak je zvýšený, „Citramon“ je kontraindikovaný, pretože prispieva k jeho ďalšiemu zvýšeniu. Znížiť tlak, ktorý potrebujete s pomocou iných liekov.

Podľa recenzií, "Citramon" môže spôsobiť nasledujúce vedľajšie účinky: nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, zrakové poškodenie, výskyt tinitu. Pri dlhodobom užívaní lieku môže spôsobiť erozívnu gastritídu, rozvoj porúch pečene, poruchy krvácania, zvýšenú bolesť hlavy, závraty, zhoršenú funkciu obličiek. "Citramon" môže tiež spôsobiť rôzne alergické reakcie: kožné vyrážky, svrbenie, žihľavka, anafylaktický šok, epidermálna toxická nekrolýza (závažné a akútne ochorenie s poškodením kože a slizníc).

Citramon je považovaný za jeden z najpopulárnejších drog, ktoré k nám prišli od čias ZSSR. V tom čase bolo jeho zloženie mierne odlišné, ale vďaka rýchlemu pôsobeniu a účinnosti lieku nebolo o nič menej známe. Vďaka svojej nízkej cene sa dá ľahko nájsť v takmer každej lekárničke. Koniec koncov, piť z hlavy pilulku citramon bol samozrejmosťou.

Málo o lieku

Citramon - čo to pomáha? Je to nehormonálne činidlo, ktoré zmierňuje zápal, bolesť a znižovanie teploty. Počiatočná formulácia lieku sa mení v dôsledku zákazu fenacetínu.

S ním sa dajú ľahko odstrániť migrény, bolesti zubov a iné bolestivé pocity rôzneho pôvodu.

Zloženie liečiva

V súčasnosti je liek vyrábaný rôznymi farmaceutickými spoločnosťami, takže zloženie citramónu sa mierne líši, ale hlavné zložky zostávajú rovnaké.

  • Kyselina acetylsalicylová. Táto zložka lieku zmierňuje horúčku a zápal, znecitlivuje, zlepšuje prietok krvi v zápale.
  • Paracetamol zmierňuje bolesť, ovplyvňuje termoreguláciu postihnutej oblasti, zmierňuje teplo. Protizápalový účinok nemá takmer žiadny účinok.
  • Kofeín. Vďaka tejto zložke citramony sa odstraňuje pocit ospalosti, dochádza k stimulujúcemu účinku na reflexy miechy a rozširujú sa cievy.

Vyrobené formy citramony sa líšia v koncentrácii a pomere účinných látok, ale mechanizmus účinku na telo je rovnaký.

Činnosť na tele

Rovnako ako u iných liekov, citramon nie je len prospešný, ale aj škodlivý pre telo pacienta. Na tému poškodenia citramona veľa kontroverzných názorov. Pokúsme sa im porozumieť.

Rozširuje alebo zužuje krvné cievy?

Kofeín pôsobí selektívne na cievy v tele. Dilatuje cievy korzetu kostrového svalstva, ciev obličiek a srdcového svalu. A na plavidlách iných vnútorných orgánov a mozgu pôsobí zásadne proti sebe a zužuje ich.

Takýto účinok na cievy mozgu môže ohroziť pacienta, pretože dlhý priebeh liečby citramonom môže byť príčinou mŕtvice.

Ako ovplyvňuje krvný tlak?

Citramon ovplyvňuje krvný tlak pacienta.

  1. Ak má človek normálne ukazovatele tlaku, potom liek nebude mať špeciálny účinok a kofeín obsiahnutý v ňom jednoducho rozšíri krvné cievy.
  2. S miernym nárastom parametrov tlaku liek nebude mať špeciálny účinok a kofeín v jeho zložení môže spôsobiť, že cievy sa rozšíria a zužujú.
  3. Citramon je pri zvýšenom a veľmi vysokom tlaku nebezpečný, pretože môže viesť k mŕtvici. Takéto zúženie ciev pri zvýšenom tlaku môže viesť k prasknutiu ciev mozgu. Vzhľadom na skutočnosť, že aspirín je súčasťou citramónu, krv zle koaguluje. Tým sa cievna mozgová príhoda ešte zvýši.
  4. Je možné vziať tsitramon, ak osoba trpí bolesťami hlavy a jedným tlakom stúpa, ale jednorazovo. Pacient by zároveň nemal trpieť hypertenznou krízou a trvalo zvýšeným tlakom.

Pozrite si video na túto tému.

Forma uvoľňovania liečiva

Farmaceutické spoločnosti vyrábajú drogy pod značkou "tsitramon" s mierne upraveným zložením.

Citramon P

Táto forma medikácie má vplyv na zníženie horúčky pacienta. S týmto zložením zlepšuje kofeín účinnosť kyseliny acetylsalicylovej a paracetamolu. Tento liek sa neodporúča deťom do 15 rokov. Dávkovanie pre dospelého pacienta: 1-2 tablety dvakrát až trikrát denne.

Ak máte akékoľvek problémy s obličkami alebo pečeňou počas užívania lieku, interval medzi užitím tabliet by mal byť najmenej osem hodín.

Citramon Lect

Citramon-Lect sa dá ľahko kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. Jeho zloženie zahŕňa: kyselinu acetylsalicylovú, kofeín a paracetamol. Citramon-le je kontraindikovaný u detí mladších ako 14 rokov. Užívajte tsitramon-Lekt len ​​u dospelých a dospievajúcich, ktorí dosiahli vek 14 rokov.

Citramon Borimed

Liek obsahuje kyselinu acetylsalicylovú, kofeín a paracetamol. Je účinný pri bolestiach strednej a nízkej intenzity. Trvanie liečiva by nemalo presiahnuť viac ako 10 dní a dávka je tri až štyri tablety denne.

Maximálne množstvo lieku za deň, ktoré má pacient užívať, je 8 tabliet.

Citramon Ultra

Tento liek sa vyrába vo forme kapsúl so škrupinou. Vo vnútri granulátu prášok kyseliny acetylsalicylovej, kofeínu a paracetamolu. Dávkovanie lieku: jedna alebo dve kapsuly tri až štyrikrát denne.

Výhody tsitramon Ultra v porovnaní s konvenčným tsitramonom:

  • Film, ktorý je potiahnutý tabletami tsitramon Ultra, chráni žalúdočnú sliznicu pred podráždením. To uľahčuje užívanie lieku pre pacientov so zvýšenou kyslosťou žalúdka.
  • Vďaka blistru je balenie lieku pohodlnejšie ako konvenčné tsitramon.
  • Zloženie citramonu Ultra je obohatené o paracetamol, ktorý zvyšuje účinok úľavy od bolesti a pomáha znižovať teplotu. Tento liek je silnejší ako obyčajný citramón.

Tsitramon-Darnitsa

Citramon-Darnitsa je pre pacientov pomerne známa. Uvoľňovanie formy: pilulky v blistri. Citramon-Darnitsa by tiež nemali používať deti do dospievania kvôli prítomnosti kyseliny acetylsalicylovej. Skladá sa z kyseliny acetylsalicylovej, paracetamolu, škrobu, kakaa a ďalších pomocných zložiek.

Citramon-Darnitsa obsahuje kofeín, ale v menšom pomere v porovnaní s inými liekmi.

Citramon forte

Forma uvoľňovania: tablety. Zloženie: kyselina citrónová, škrob, kyselina acetylsalicylová, paracetamol, kofeín atď. Dávkovanie: jedna alebo dve tablety 2–3 denne. Odporúča sa užívať liek len pre dospelých a deti od 14 rokov.

Indikácie na použitie

Čo pomáha Citramon? Liek sa používa na prekonanie bolesti pred menštruáciou, bolesti zubov, bolesti hlavy rôzneho pôvodu.

Citramona granulát z akej pomoci? Liek zmierňuje horúčky chrípkou a prechladnutím, odstraňuje bolesť pri neuralgii, myalgiu.

Použitie lieku pre deti

Citramon je kontraindikovaný u detí mladších ako 14 rokov. Kyselina acetylsalicylová v prípravku má negatívny vplyv na sliznicu žalúdka a čriev.

Použitie liekov pre tehotné ženy

Liek by nemali užívať tehotné ženy, ktoré sa nachádzajú v 1. trimestri av treťom trimestri tehotenstva. To môže viesť k vrodenej patológii plodu a viesť k abnormalitám jeho vývoja. Kyselina acetylsalicylová zvyšuje riziko krvácania pri narodení dieťaťa.

Dokonca aj keď sa tehotná žena rozhodne vziať citramon v 2. trimestri tehotenstva, potom sa určite bude musieť poradiť s lekárom

Použitie pri dojčení

Užívajte počas tohto obdobia, liek sa neodporúča dojčiacim matkám. Dôvody na odmietnutie drogy:

  • V tomto čase môže citramón nepriaznivo ovplyvniť gastrointestinálny trakt, spúšťať gastritídu alebo vred.
  • Kofeín stimuluje nervový systém a spolu s mliekom vstupuje táto látka do tela novorodenca. Negatívne symptómy kofeínu: nespavosť, podráždenosť, zvracanie a nevoľnosť.
  • Okrem toho paracetamol, obsiahnutý v mnohých formách citramónu, má negatívny vplyv na pečeň. Detské telo sa s tým nedokáže vyrovnať a liek bude mať toxický účinok na detskú pečeň.
  • Kyselina acetylsalicylová zhoršuje koaguláciu krvi a počas kŕmenia je ľahké poškodiť nielen seba, ale aj vlastné dieťa.

kontraindikácie

  • Alergické reakcie na zložky lieku
  • Problémy so zrážaním krvi (hemofília)
  • Ťažká hypertenzia
  • Gastrický vred a gastritída
  • Akútne zlyhanie pečene alebo obličiek
  • ateroskleróza
  • Koronárna choroba
  • Vek pacienta (nevzťahuje sa na deti)
  • Nadchádzajúce operácie

Lieky a alkohol

Citramon nemožno kombinovať s používaním alkoholických nápojov. To vedie k krvácaniu, žalúdočnému vredu, erózii. Dôsledky sú neurologické abnormality: vyskytuje sa tinitus, je možná čiastočná strata sluchu, úzkosť, halucinácie a kŕče. Akceptácia citramony s alkoholom vo výnimočných prípadoch spôsobuje stratu vedomia, nevoľnosť, anafylaktický šok.

Citramon má toxický účinok na pečeň.

Návod na použitie, dávkovanie

Ako užívať citramon? Tablety sa vypijú počas jedla alebo po jedle. Odporúčané dávkovanie: jedna tableta nie viac ako raz za štyri hodiny. Ak je bolesť silná, potom sa dávka upraví: pacient môže vypiť 2 tablety. Denná dávka: približne 4 tablety za 24 hodín.

Návod na použitie tsitramona uvádza, že liek môže byť opitý nie viac ako 8 tabliet denne. Trvanie užívania lieku nie je dlhšie ako 10 dní.

Užívanie tabliet tsitramonu podľa návodu na použitie je dostatočné na 5 dní na zmiernenie akútnej bolesti a na zníženie horúčky: 2-3 dni.

Zmeny v dávkovaní a trvaní liečby sa musia dohodnúť so svojím lekárom.

predávkovať

Ak je dávka lieku prekročená, pacient má nauzeu a vracanie, bolesť v žalúdku. Pacient sa sťažuje na hluk v ušiach; jeho reakcie sú inhibované; ťažko dýchať; moč je ťažké vylučovať. V obzvlášť ťažkých prípadoch začínajú kŕče, pacient stráca vedomie.

Predávkovanie citramonom neohrozuje ľudský život, ale dlhodobé predávkovanie hrozí žalúdočným vredom, anémiou, arytmiou, tachykardiou, obličkovými a pečeňovými problémami.

V prípade predávkovania liekom, umyte žalúdok a navštívte lekára.

Vedľajšie účinky

Použitie liekov môže spôsobiť alergie, bolesť žalúdka, nevoľnosť. Zvyšuje sa krvný tlak pacienta, začína toxické poškodenie pečene a obličiek a dochádza k narušeniu zrážania krvi.

Pacienti často zaznamenávajú ťažkosti pri odstraňovaní moču z tela a exacerbácii dny.

Interakcia s inými liekmi

Ak užívate liek s heparínom, barbiturátmi, liekmi na epilepsiu a viacerými ďalšími liekmi, potom možno zvýšený toxický účinok na pečeň a obličky. Pred užitím iných liekov sa má pacient poradiť s lekárom.

Špeciálne pokyny

Liek sa nepoužíva pri zlyhaní obličiek a pečene. Pri iných ochoreniach pečene a obličiek je potrebné poradiť sa s lekárom.

Náklady na lieky pod značkou "Zitramon" sa líšia v závislosti od ochrannej známky farmaceutického reťazca, regiónu pacienta a kúpnej ceny od dodávateľa.

V priemere, Citramon-Borimed možno zakúpiť za 2-5 rubľov, Citramon P bude o niečo drahšie a náklady od 8 do 15 rubľov. Citramon-Lect v priemere ceny lekárne bude 18-25 rubľov, Citramon-MFF bude o niečo lacnejšie od 15 do 18 rubľov. A Citramon - Ultra (v škrupine) sa predáva za cenu 45-50 rubľov.

Skladovanie a dodávka z lekárne

Liek sa uchováva mimo dosahu detí. Je žiaduce, aby skladovacie miesto bolo chladné. Čas použiteľnosti od 36 do 60 mesiacov od dátumu výroby.

analógy

Napriek svojej popularite, podobne ako citramon, drogy nie sú až také. Ako súčasť takmer každého z nich je kyselina acetylsalicylová.

  • Askofen. Kompozícia je podobná citramónu, obohatenému vazelínovým olejom, mastencom atď. Používa sa na liečbu bolesti hlavy, horúčky, lumbaga, radikulárneho syndrómu. Cena je asi 25 rubľov.
  • Atsepar. Zloženie sa nelíši od citramony. Dostupné vo forme granúl na suspenziu, kapsuly a tablety. Cena: 30-35 rubľov.
  • Migrenol. Zloženie: kofeín a paracetamol, pomocné zložky. K dispozícii vo forme tabliet v škrupine. Priemerná cena od 160 rubľov.

recenzia

Pacienti charakterizujú citramón ako účinný prostriedok na liečbu bolesti za prijateľnú cenu, pričom ho označujú za lieky s podobným profilom. Väčšina ľudí to považuje za dobrý liek, ktorý preukázal svoju účinnosť v priebehu rokov, ktorý je ľahko kúpiť v každej lekárni.

Zrieďuje citramon krv?

Áno, liek obsahuje zložky, ktoré riedia krv, čo robí jeho príjem nepraktickým pre pacientov, ktorí majú sklon k krvácaniu.

Ak sa človek pripravuje na operáciu, potom s tým, že tsitramon tiež nestojí za to.

Alergia na liek

Alergická reakcia na liek sa môže vyskytnúť aj pri užívaní jednej pilulky. Najčastejším alergénom je aspirín v jeho zložení.

Príznaky alergickej reakcie:

  • bronchospazmus
  • Quincke Edema
  • žihľavka
  • Poškodenie tkanív tvorbou pľuzgierov na koži
  • Útoky na astmu

Menej často majú pacienti alergiu na paracetamol alebo kofeín, ktoré sú súčasťou citramónu.

Najčastejšie otázky

Použitie počas menštruácie

Tento liek je účinný na zmiernenie bolesti pred a počas menštruácie. Okrem toho pomáha pri vegetatívno-cievnej dystónii, ktorej prejavy sa často vyskytujú počas tohto obdobia. Kofeín v pilulke zmierňuje depresiu, odstraňuje bolesti hlavy a zvyšuje krvný tlak.

Citramon pomáha zmierniť nepríjemné pocity v prsných žľazách, čím odstraňuje prebytočnú tekutinu z tkanív. Eliminuje bolesti hlavy, pomáha poraziť slabosť a letargiu, zlepšuje výkon, zvyšuje odolnosť tela.

Čo je lepšie citramon alebo askofen?

Obidve liečivá majú podobné zloženie a účinok. Ich rozdiel v podiele účinných látok. Askofén má viac kofeínu a paracetamolu, ale menej kyseliny acetylsalicylovej. Askofen môže byť použitý ako náhrada. Oba lieky sú rovnako účinné, ale pre pacientov s problémami zrážania krvi je lepšie používať askofen.

Porovnanie s Analginum

Obidve liečivá majú podobné spektrum účinku, ale majú odlišné zloženie. Mechanizmus účinku analgínu na zdroj bolesti sa líši od účinku tsitramonu.

Analgin v dôsledku sodnej soli metamizolu neumožňuje preniesť impulzy bolesti do mozgu, zmierňuje vzrušivosť centra bolesti pacienta. Má menší účinok na gastrointestinálny trakt ako citramon, má antipyretický účinok. Znižuje teplotu lepšie ako aspirín, paracetamol a ibuprofén. Je antispazmodikum.

Analgin má silnejší účinok v porovnaní s tsitramonom, v tých chvíľach, keď potrebujete odstrániť kŕč alebo znížiť teplotu počas horúčky. V mnohých krajinách je však zakázané kvôli riziku agranulocytózy, ktorá niekedy vedie k smrti

V niektorých prípadoch je analgin účinnejší ako citramón, ale nebezpečnejší pre ľudské telo.

Je citramon a paracetamol rovnaký?

Nie. Paracetamol je antipyretický liek. Je to jeden z aktívnych prvkov citramónu, spolu s kofeínom a kyselinou acetylsalicylovou.

Môžem piť s chladom?

Citramon nelieči bežné prechladnutie, ale môže potlačiť množstvo symptómov nachladnutia, vrátane svalových bolestí, eliminovať bolesti hlavy, zmierniť pocity slabosti a ospalosti.

Citramon znižuje teplotu, uľahčuje horúčkovité stavy s chrípkou a chladom spôsobeným paracetamolom v kompozícii.

Citramon je účinný liek, ktorý je cenovo dostupný pre každého pacienta. Dokonale odstraňuje bolesť s nízkou a strednou intenzitou rôzneho pôvodu, pomáha ženám zmierniť predmenštruačný syndróm. Súčasne, ako akýkoľvek liek, má množstvo vedľajších účinkov (alergie, komplikácie s pečeňou a obličkami, negatívny vplyv na gastrointestinálny trakt). Jeho hlavnou nevýhodou je neschopnosť používať pre pediatriu. Rovnako ako každý liek, je lepšie ho používať po konzultácii s lekárom.

Ako zabudnúť na bolesť v kĺboch ​​a chrbtici?

  • Obmedzuje bolesť váš pohyb a život?
  • Bojíte sa o nepohodlie, ťažkosti a systematickú bolesť?
  • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí?
  • Ľudia, ktorí sa naučili z horkých skúseností s liečbou kĺbov... >>

Stanovisko lekárov k tejto otázke čítať

Po vypočutí rád priateľov a známych sme bezmyšlienkovite užívali lieky, ktoré považovali za neškodné a skôr slabé.

Avšak zloženie akéhokoľvek liečiva zahŕňa látky, ktoré pôsobia inak na našom tele. Pred užitím lieku je preto lepšie sa dozvedieť viac o jeho účinkoch na telo, najmä ak sa užíva pravidelne.

Citramon je populárny liek proti bolesti, ktorý môžu ľudia používať bez akejkoľvek kontroly, bez toho, aby premýšľali o tom, ako to ovplyvňuje telo. Existuje dokonca mýtus, že tento liek pomáha zbaviť sa kocoviny. Znalosť zloženia tejto drogy pomôže pochopiť zmysel jej činnosti.

Nedá sa povedať, že citramona má toľko kontraindikácií. Existujú však celkom vážne: nemali by sa užívať počas tehotenstva; po pôrode, ak žena dojčí; pred operáciami; s dnou a chorou pečeňou.

Väčšina liekov, ktoré sa v súčasnosti predávajú ako Citramon, Aquacitramon a Citramon-P, obsahuje iba aspirín (kyselinu acetylsalicylovú), kofeín a paracetamol. Ako súčasť moderného citramónu, fenacetín už nie je prítomný, pretože je rozpoznaný ako toxická látka.

Tento liek je najužitočnejší pre bolesti hlavy rôzneho pôvodu, a tiež mierne znižuje bolesť zubov a bolesti svalov. Používa sa aj ako antipyretické a protizápalové činidlo. Zloženie látok v citramóne sa volí tak, aby sa navzájom posilňovali a dopĺňali, takže účinok užívania liekov je pomerne rýchly:

- Aspirín zmierňuje zápal, znižuje telesnú teplotu a znižuje bolesť v telesných tkanivách;

- kofeín má povzbudzujúci účinok a zvyšuje celkový krvný obeh;

- Paracetamol neutralizuje bolesti hlavy.

S ohľadom na príjem tsitramona s kocovinou, je to len mýtus. Hlavnou príčinou kocoviny je porušenie rovnováhy medzi vodou a soľou, ktorú liek nedokáže vytvoriť. Nepochybne má krátkodobý účinok, ale môže byť škodlivý, ak je veľký, pretože paracetamol bude silne zaťažovať pečeň a spolu s produktmi rozkladu môže viesť k zvýšeniu syndrómu kocoviny. Okrem toho kofeín zvýši potrebu kyslíka v tkanivách, môže zvýšiť nevoľnosť a dokonca spôsobiť zvracanie. Aspirín môže poškodiť gastrointestinálny trakt.

Ako vidíte, je tiež potrebné študovať známe lieky, aby nedošlo k náhodnému poškodeniu vášho tela.

Liek Citramon je známy už niekoľko desaťročí ako univerzálne anestetikum. Predtým boli jej účinné látky: fenacetín, aspirín, kofeín. Dnes nie je k dispozícii tradičná verzia a zloženie lieku sa trochu zmenilo - namiesto fenacetínu sa k nemu pridáva paracetamol.

Citramon je najúčinnejší pre bolesti hlavy, ale kvôli zlepšeniu lieku sa tiež predpisuje na zmiernenie zápalových procesov vo svaloch, kĺboch ​​a kostiach, pri algomenorey a febrilnom syndróme.

Pomáha citramon s bolesťou hlavy?

Opísaný farmakologický liek je schopný zastaviť bolesť, ale len miernu a strednú závažnosť. Intenzívne záchvaty pulzovania, zúženia, bodnutia a inej bolesti Citramon nebude schopný eliminovať.

Na liečbu migrény sa niekedy predpisuje analgetikum. Stojí za zmienku, že v tomto prípade Citramon pomáha len na samom začiatku vývoja bolesti alebo pri prvých príznakoch aury. Akútny záchvat migrény nezastavuje tieto tabletky.

Ako funguje citramon pre bolesti hlavy?

Základom liečiva sú 3 účinné látky:

  1. Aspirín alebo kyselina acetylsalicylová. Zlúčenina má antipyretický účinok, rovnako ako zmierňuje bolesť spôsobenú zápalovým procesom. Okrem toho aspirín zlepšuje mikrocirkuláciu krvi a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín v cievach.
  2. Paracetamol. Zložka priamo ovplyvňuje termoregulačné centrá tela v hypotalame, znižuje produkciu prostaglandínov. Vďaka tomu sa dosahuje výrazný analgetický a antipyretický účinok.
  3. Kofeín. V malej dávke táto zložka normalizuje prietok krvi a zvyšuje tonus mozgových ciev, čím sa zvyšuje účinok použitia 2 zlúčenín opísaných vyššie.

Účinok citramónu na bolesť hlavy je spôsobený kombináciou skúmaných zložiek. Užívanie pilulky umožňuje súčasne zastaviť zápalové procesy, syndróm bolesti, zlepšiť prekrvenie mozgových tkanív a zásobovanie kyslíkom, znížiť viskozitu krvi a počet krvných doštičiek a zvýšiť účinnosť, psychickú a fyzickú aktivitu.

Môžete piť citramon s bolesťami hlavy a vysokým krvným tlakom?

Vzhľadom na obsah kofeínu v predloženom lieku sa pacienti s arteriálnou hypertenziou obávajú, že ho užívajú kvôli riziku ďalšieho zvýšenia tlaku. Koncentrácia tejto zložky je však extrémne nízka (30 mg), čo jej neumožňuje vyvíjať stimulačný účinok na centrálny nervový systém. Citramon teda môže používať aj hypertenzných pacientov v čase zvýšenia krvného tlaku.

Jedinou výnimkou je portálna hypertenzia. Pri tejto diagnóze je kombinovaný anestetický liek kontraindikovaný.

Je citramon škodlivý s častými bolesťami hlavy?

Citramon, ako ktorýkoľvek iný analgetik, je nežiaduci, ak si vyžaduje dlhú dobu alebo ho zneužíva. V opačnom prípade sa často vyskytujú mnohé negatívne vedľajšie účinky, často nevratné. Medzi nimi sú najčastejšie tieto patológie:

  • hypocoagulation;
  • chronická bolesť hlavy;
  • konštantný tinitus;
  • krvácanie z nosa;
  • poruchy zraku;
  • poškodenie obličiek;
  • metabolická acidóza;
  • časté a závažné závraty;
  • krvácanie z ďasien;
  • papilárna nekróza;
  • hyperpyrexia;
  • zníženie agregácie krvných doštičiek a funkčnosti;
  • purpura a iné hemoragické syndrómy;
  • poškodenie funkcie pečene;
  • pravidelné zvracanie;
  • hluchota;
  • poruchy psychiky a centrálneho nervového systému;
  • Reyeov syndróm.