tsitramon

Tlak

Citramon patrí do skupiny narkotík, analgetík. Ide o komplexný liek, ktorého účinnými látkami sú zlúčenina paracetamolu, kofeínu a kyseliny acetylsalicylovej.

Vzhľadom na komplexný účinok liečiva má protizápalové, anestetické, analgetické, vazodilatačné účinky na centrá ohnísk zápalu. Citramon sa používa na zníženie účinkov rôznych bolestí s nízkou intenzitou - bolesti hlavy, bolesti zubov, bolesti svalov a príležitostné kŕče.

Aktívne sa používa aj v prípadoch horúčky počas chrípky. Aby ste pochopili, čo pomáha lieku a keď je predpísané, musíte zvážiť jeho zloženie a činnosť.

Klinická a farmakologická skupina

Analgetické antipyretické kombinované zloženie.

Podmienky predaja z lekární

Možno zakúpiť bez lekárskeho predpisu.

Koľko stojí Citramon v lekárňach? Priemerná cena je na úrovni 11 rubľov.

Zloženie a uvoľňovacia forma

Dnes sa počet výrobcov tohto lieku neustále zvyšuje, a preto sa zloženie Citramonu bude mierne líšiť. Hlavná účinná látka však nepodlieha zmenám.

Zloženie Citramonu "classic" zahŕňalo:

  • 0,25 g kyseliny acetylsalicylovej (Acidum acetylsalicylicum);
  • 0,17 g fenacetínu (Phenacetini);
  • 0,027 g kofeínu (kofeín);
  • 0,021 g kyseliny citrónovej (kyselina citrónová);
  • a 0,014 g kakaa.

Toto zloženie prestalo existovať a fenacetín bol zakázaný pridávať, pretože môže spôsobiť vážne komplikácie a vedľajšie účinky. Najčastejšie zloženie kombinovaného lieku teraz zahŕňa tri hlavné zložky:

  • aspirín (Acidum acetylsalicylicum);
  • paracetamol (Paracetamoli);
  • a kofeín (kofeín).

Rôzne typy Citramone

V závislosti od výrobcu spoločnosti, Citramon je iné zloženie a meno. Dnes vydali tieto odrody:

  • Citramon II - obsahuje aspirín, kofeín a paracetamol. Použitie Citramone P je kontraindikované u osôb mladších ako 14 rokov. Dávkovanie pre dospelých je 1 až 2 tablety trikrát denne. Medzi recepciami musí byť medzera (najmenej 6 hodín).
  • Citramon Forte - obsahuje okrem aspirínu, kofeínu a paracetamolu, ako aj kyseliny citrónovej. Pomocné zložky: kakao, zemiakový škrob, stearát horečnatý. Prídavok kyseliny citrónovej v lieku nie je náhodný, stabilizuje bunkové dýchanie na biochemickej úrovni. Citramon Forte sa predpisuje osobám starším ako 14 rokov, dávka je 1-2 tablety až trikrát denne.
  • Citramon Darnitsa - najobľúbenejší medzi ostatnými. Súčasťou sú aspirín, paracetamol, kofeín, kyselina citrónová. Pomocné zložky: škrob, kakao, stearát vápenatý a polyvinylpyrolidón. Pravidlá uplatňovania sa nelíšia od predchádzajúcich liekov.
  • Citramon Ultra - pozostáva z kyseliny acetylsalicylovej, paracetamolu a kofeínu. Dostupné vo forme kapsúl, 1-2 kapsuly sú predpísané maximálne štyrikrát denne. Denná dávka nemá prekročiť osem kapsúl.

Farmakologický účinok

Citramon je kombinovaný liek a jeho terapeutický účinok je spôsobený vlastnosťami aktívnych zložiek, ktoré ho tvoria:

  1. Paracetamol má antipyretické a analgetické vlastnosti, ako aj mierny protizápalový účinok.
  2. Kyselina acetylsalicylová má vlastné antipyretické a protizápalové vlastnosti, táto látka zmierňuje bolesť spôsobenú zápalom a znižuje zrážanlivosť krvi, čím stimuluje krvný obeh pri zápale.
  3. Kofeín vyvoláva stimulujúci účinok na centrálny nervový systém a stimuluje prácu psychomotorických centier centrálneho nervového systému. Zvyšuje lumen krvných ciev a znižuje pocit ospalosti a únavy. Kofeín je tiež známy pre jeho stimulačné účinky, ktoré produkuje na fyzickú a psychickú aktivitu. Má kofeín a mierny analgetický účinok.

Zvyšuje alebo znižuje tlak citramon?

Túto otázku často kladú pacienti. Vzhľadom na obsah kofeínu, ktorý stimuluje centrálny nervový systém, ktorý zvyšuje tón a tlak, môže tlak vzrásť aj pri užívaní Citramonu, aj keď je obsiahnutý v malých dávkach. Okrem toho by ste mali byť opatrní, ak pijete čaj, kakao alebo kávu a užívate Citramon - existuje riziko predávkovania kofeínom. Ak máte nízky krvný tlak a bolesť hlavy, potom v neprítomnosti kontraindikácií si môžete vziať pilulku Citramone, ktorá uľaví od bolesti a trochu zvýši tlak.

Indikácie na použitie

Ide najmä o mierne a mierne bolesti rôznych lokalít:

  • bolesť hlavy;
  • migréna;
  • bolesť počas menštruácie;
  • neuralgia;
  • bolesti v kĺboch ​​a svaloch;
  • zvýšená telesná teplota s chrípkou, prechladnutím a reumatickými ochoreniami.

Je nepravdepodobné, že by sa Citramon vyrovnal so silnou bolesťou, preto sa v zložitejších prípadoch vo väčšom rozsahu odporúčajú činidlá s týmito účinkami.

Citramon za bolesť hlavy

Bolesť hlavy je jedným z najúčinnejších prostriedkov, ktorý sa zvyčajne nachádza v lekárni. Kombinácia jeho zložiek poskytuje pomerne rýchlu akciu - odstránenie bolesti, zvýšenú duševnú bdelosť a účinnosť. To zvláda bolesť rôznych etiológií, vrátane migrén. Nie je narkotikom, nespôsobuje závislosť a závislosť.

Je nežiaduce miešať Citramone s inými liekmi proti bolesti hlavy - takéto otázky by ste mali konzultovať so svojím lekárom.

kontraindikácie

  • glaukóm;
  • hemofílie a iné poruchy zrážania krvi;
  • operácie, ktoré sú sprevádzané silným krvácaním;
  • súčasné podávanie metotrexátu v množstve vyššom ako 15 mg týždenne;
  • poruchy spánku, zvýšená nervová podráždenosť;
  • nedostatok glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • gastrointestinálne krvácanie alebo perforácia;
  • erózne a ulcerózne lézie gastrointestinálneho traktu (GIT) v akútnej fáze;
  • peptický vred v anamnéze;
  • hypoprotrombinémia, hemoragická diatéza;
  • portálnej hypertenzie;
  • avitaminóza K;
  • chronické zlyhanie srdca III a IV funkčnej triedy podľa klasifikácie New York Heart Association (NYHA);
  • arteriálna hypertenzia (stupeň III);
  • neúplná alebo úplná kombinácia bronchiálnej astmy, recidivujúcej polypózy paraziálnych dutín a nosa, ako aj intolerancie na nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), napríklad ASA;
  • závažné zlyhanie pečene a / alebo obličiek;
  • obdobie tehotenstva a dojčenia;
  • vek do 18 rokov (s febrilným syndrómom) alebo do 15 rokov (so syndrómom bolesti);
  • precitlivenosť na zložky Citramone P.

Liek sa predpisuje opatrne v nasledujúcich prípadoch:

  • chronické srdcové zlyhanie (NYHA trieda I a II);
  • epilepsia, sklon k kŕčovitým záchvatom;
  • súčasné podávanie metotrexátu v množstve menšom ako 15 mg týždenne, ako aj glukokortikosteroidy, NSAID, protidoštičkové činidlá, antikoagulanciá, selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu;
  • alkoholizmus;
  • mierne a mierne zlyhanie obličiek a / alebo pečene;
  • chronická obštrukčná choroba pľúc;
  • dna;
  • ischemická choroba srdca;
  • cerebrovaskulárne ochorenia;
  • ochorenie periférnych artérií;
  • fajčenie;
  • staroba

Vymenovanie počas gravidity a laktácie

Počas tehotenstva (I a III trimester) a počas dojčenia je liek kontraindikovaný. V II. Trimestri gravidity by sa liek mal používať opatrne, s ohľadom na očakávané prínosy pre matku a potenciálne riziko pre plod.

Dávkovanie a spôsob použitia

Ako je uvedené v návode na použitie, tablety Citramon určené na perorálne podávanie, výhodne po jedle. Priemerná terapeutická dávka pre dospelých a dospievajúcich starších ako 15 rokov je 1-3 tablety 2-3 krát denne v závislosti od závažnosti bolesti alebo horúčky.

Maximálna denná dávka nemá prekročiť 6 tabliet. Liek nie je určený na dlhodobú liečbu, maximálne trvanie užívania tabliet e nesmie prekročiť 5 dní.

Nežiaduce reakcie

Nežiaduce účinky Citramone:

  • zvýšený krvný tlak, arytmia, tachykardia;
  • zhoršenie srdcového zlyhania, jeho prejavom sú skryté tečúce formy (s dlhodobým užívaním);
  • závraty, nespavosť, nepokoj, úzkosť, bolesť hlavy, tinitus, poškodenie sluchu a zraku, aseptická meningitída;
  • gastralgia, anorexia, nevoľnosť, tvorba erózií a vredov na výstelke tráviaceho traktu, žalúdka a črevného krvácania;
  • zlyhanie pečene;
  • hypersenzitívne reakcie (vrátane vývoja symptómov Fernand-Vidalovej triády);
  • intersticiálna nefritída, nefrotický syndróm, nekrotická papilitída, s dlhodobým užívaním - zlyhanie obličiek;
  • anémia, trombocytopénia, leukopénia;
  • akútna mastná hepatóza, toxická hepatitída, akútna hepatálna encefalopatia (Rayov syndróm);
  • rozvoj tolerancie a slabej psychickej závislosti (s dlhodobým príjmom vysokých dávok lieku);
  • liek po bolesti hlavy po vysadení lieku Citramone (ak sa liek dlhodobo používa).

V pokusoch na zvieratách sa tiež dokázal teratogénny účinok lieku na plod.

Príznaky predávkovania

Symptómy predávkovania zahŕňajú nauzeu, vracanie, závraty, bolesť v epigastriu. V ťažkých prípadoch ospalosť, letargia, strata vedomia, kŕče, bronchospazmus, krvácanie, dýchavičnosť.

Ak sa takéto príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Liečba zahŕňa výplach žalúdka, enterosorbenty, slané preháňadlo. Ukazuje nútenú alkalickú diurézu, alkalizačné činidlá, opatrenia na obnovu BCC a acidobázickú rovnováhu.

Špeciálne pokyny

Skôr ako začnete liek používať, prečítajte si konkrétne pokyny:

  1. U pacientov s predispozíciou k akumulácii kyseliny močovej môže užívanie lieku vyvolať záchvat dny.
  2. Počas recepcie by sa mali zdržať alkoholu (zvýšené riziko gastrointestinálneho krvácania a toxického poškodenia pečene).
  3. Kyselina acetylsalicylová spomaľuje zrážanie krvi. Ak má pacient podstúpiť chirurgický zákrok, lekár by mal byť upozornený na užívanie lieku.
  4. Pri dlhodobom užívaní lieku sa vyžaduje monitorovanie periférnej krvi a funkčný stav pečene.
  5. Pacienti s hypersenzitívnymi reakciami alebo reakciami podobnými astmy na kyselinu salicylovú a jej deriváty, vrátane kyseliny acetylsalicylovej, môžu byť predpísané iba pri dodržaní osobitných opatrení (v podmienkach pohotovostných služieb).
  6. Kyselina acetylsalicylová má teratogénny účinok; pri aplikácii v prvom trimestri vedie k malformáciám - štiepeniu horného poschodia; v trimestri III - na inhibíciu pracovnej aktivity (inhibícia syntézy Pg), na uzavretie arteriálneho kanála u plodu, čo spôsobuje hyperpláziu pľúcnych ciev a hypertenziu v cievach pľúcneho obehu. Vylučuje sa do materského mlieka, čo zvyšuje riziko krvácania u detí v dôsledku dysfunkcie krvných doštičiek.

Deti do 15 rokov nemôžu predpisovať lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú, pretože v prípade vírusovej infekcie môžu zvýšiť riziko Reyeovho syndrómu. Symptómy Reyeho syndrómu sú dlhodobé vracanie, akútna encefalopatia a zväčšená pečeň.

Kompatibilita s inými liekmi

Pri používaní lieku musíte zvážiť interakciu s inými liekmi:

  1. Kofeín urýchľuje vstrebávanie ergotamínu.
  2. Súčasne užívanie lieku a tekutín obsahujúcich alkohol zvyšuje riziko toxického poškodenia pečene.
  3. Zvyšuje účinok heparínu, nepriamych antikoagulancií, rezerpínu, steroidných hormónov a hypoglykemických liekov.
  4. Barbituráty, rifampicín, salicylamid, antiepileptiká a iné stimulanty mikrozomálnej oxidácie prispievajú k tvorbe toxických metabolitov paracetamolu, ktoré ovplyvňujú funkciu pečene.
  5. Súčasné použitie s inými nesteroidnými protizápalovými liekmi zvyšuje metotrexát riziko vedľajších účinkov.
  6. Znižuje účinnosť spironolaktónu, furosemidu, antihypertenzív, ako aj liekov proti dne, ktoré podporujú vylučovanie kyseliny močovej.
  7. Metoklopramid urýchľuje absorpciu paracetamolu. Pod vplyvom paracetamolu T1 / 2 sa chloramfenikol zvyšuje päťkrát. Pri opakovanom použití paracetamolu môže zvýšiť účinok antikoagulancií (deriváty dikoumarínu).

Recenzia pacienta

Ponúkame Vám, aby ste si prečítali recenzie ľudí, ktorí používali Citramon P:

  1. Sasha. Citramon - zázračná pilulka. Dostávam pomoc z takmer všetkého. Zdá sa, že mimozemšťania prišli s... Dokonca aj záznamy o udalosti. A zo stresu. A od bolesti hlavy. A od bolesti v kĺboch. Pijem dve pilulky naraz. Asi raz za dva týždne.
  2. Tatiana. Účinnosť tsitramona testované časom. Používam ho po celú dobu: ak bolí hlava, bolesť zubov alebo teplota náhle stúpa. Tieto pilulky, hoci pripojený celý zoznam vedľajších účinkov, ale v skutočnosti nikdy sa objavil. Droga je naozaj jedinečná a všestranná, ale hlavná vec je veľmi lacná.
  3. Margarita. S menštruáciou, bolesti hlavy ma napadne, môj žalúdok bolí strašne, a žiadne iné pilulky ako Citramone pomôcť. To je naozaj dobrý liek, odstraňuje všetky príznaky dysmenorea v priebehu niekoľkých minút. Inštrukcia je jasná, hlavná vec je prísne dodržiavať dávkovanie, nie prekročiť priebeh liečby, potom neexistujú žiadne vedľajšie účinky.

analógy

Štruktúrne analógy účinnej látky:

  • Akvatsitramon;
  • askofen;
  • Atsifein;
  • Kofitsil plus;
  • Migrenol Extra;
  • Tsitramarin;
  • Citramon Borimed;
  • Citramon II;
  • Citramon Ultra;
  • Citramon LekT;
  • Citramon MFP;
  • Citramon Forte;
  • Tsitrapar;
  • Excedrin.

Pred kúpou analógu sa poraďte so svojím lekárom.

Čas použiteľnosti a podmienky skladovania

Čas použiteľnosti tabliet Citramon je 4 roky. Musia byť skladované v celom balení, na tmavom a suchom mieste neprístupnom deťom pri teplote vzduchu do + 25 ° C.

Citramon P

Latinský názov: Citramon

Kód ATX: N02BA71

Účinná látka: kyselina acetylsalicylová (kyselina acetylsalicylová) + paracetamol (paracetamol) + kofeín (kofeín)

Výrobca: BIOSYNTHESIS, OAO (Rusko), ATOLL, LLC (Rusko), PHARMSTANDART-TOMSKHIMFARM, OAO (Rusko), MOSHIMFARMPREPARATY. N. A. Semashko, OJSC (Rusko), Medisorb CJSC (Rusko) atď.

Aktualizácia popisu a fotografie: 10/23/2018

Ceny v lekárňach: od 4 rubľov.

Citramon II je kombinovaný analgetický liek.

Forma uvoľnenia a zloženie

Citramon II sa vyrába vo forme plochých hnedých okrúhlych tabliet svetlohnedej farby s fazetou na oboch stranách a rizikom na prednej strane. Tablety majú charakteristický zápach a môžu obsahovať škvrny (3, 4, 6 alebo 10 kusov v blistroch / blistroch / pásoch, v škatuli po 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10)., 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 alebo 100 blistrov, 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 alebo 100 v nádobách z polypropylénu / polyetylén tereftalátu, kartónová škatuľa 1 banka).

1 tableta obsahuje: t

  • účinné látky: kyselina acetylsalicylová (ASA) - 240 mg, paracetamol - 180 mg, kofeín - 30 mg;
  • excipienty: prášok z kakaových bôbov, monohydrát kyseliny citrónovej, stearát horečnatý, sodná soľ kroskarmelózy, mikrokryštalická celulóza, povidón-K25.

Vzhľadom na veľký počet výrobcov Citramonu P sú možné iné typy obalov a zmeny v zložení pomocných zložiek liečiva, okrem tých, ktoré sú opísané vyššie.

Farmakologické vlastnosti

farmakodynamika

Citramon P je kombinovaný liek obsahujúci ASA, paracetamol a kofeín.

Účinok lieku v dôsledku účinnosti jeho aktívnych zložiek:

  • ASA: má protizápalové a antipyretické účinky; oslabuje bolesť (najmä v dôsledku zápalových procesov), stimuluje mikrocirkuláciu krvi v zápalovom zameraní, inhibuje agregáciu krvných doštičiek a tvorbu trombov;
  • paracetamol: má antipyretický, analgetický, ako aj extrémne slabý protizápalový účinok, vďaka svojmu účinku na termoregulačné centrum v hypotalame, ako aj slabo exprimovanú schopnosť inhibovať syntézu prostaglandínov v periférnych tkanivách;
  • kofeín: zvyšuje reflexnú excitabilitu miechy; Má stimulujúci účinok na dýchacie a vazomotorické centrá; podporuje rozšírenie krvných ciev mozgu, kostrových svalov, obličiek, srdca; znižuje agregáciu krvných doštičiek; znižuje ospalosť a únavu, zvyšuje fyzickú a psychickú výkonnosť. Citramone P obsahuje malú dávku kofeínu, takže takmer nemá stimulačný účinok na centrálny nervový systém, ale zvyšuje tonus krvných ciev mozgu a prispieva k urýchleniu prietoku krvi.

farmakokinetika

  • absorpcia: požitím sa úplne vstrebáva, počas absorpcie sa eliminuje: v črevnej stene - systémovou; v pečeni - systémový, deacetyláciou. Rýchlo sa hydrolyzuje albumínovou esterázou a cholínesterázou, teda T1/2 (polčas eliminácie) nie je dlhší ako 20 minút;
  • distribúcia: cirkuluje v tele o 75–90% väzbou na krvné bielkoviny (najmä albumín) a distribuuje sa v tkanivách vo forme aniónu kyseliny salicylovej; Cmax (maximálna koncentrácia) sa dosiahne po 2 hodinách.
  • metabolizmus: vyskytuje sa primárne v pečeni, s tvorbou štyroch metabolitov, ktoré sa nachádzajú v moči av mnohých tkanivách;
  • eliminácia: vylučuje sa hlavne obličkami prostredníctvom aktívnej tubulárnej sekrécie salicylátu (60%) alebo jeho metabolitov. Alkalizácia moču zvyšuje ionizáciu salicylátov, čo vedie k zhoršeniu ich reabsorpcie a významnému zvýšeniu vylučovania. Rýchlosť eliminácie ovplyvňuje dávku: T1/2 pri používaní malých dávok 2–3 hodiny, pričom zvýšenie dávky sa zvyšuje na 15–30 hodín. Eliminácia salicylátov u novorodencov je oveľa pomalšia.
  • Absorpcia: Absorpcia je vysoká. Dosiahnutie maximálnej koncentrácie (5–20 µg / ml) nastáva za 0,5–2 hodiny;
  • distribúcia: 15% látky sa viaže na plazmatické proteíny. Zaznamenaná penetrácia cez hematoencefalickú bariéru. Do materského mlieka nevstúpi viac ako 1% dávky u dojčiacej matky. Dosiahnutie terapeuticky účinnej koncentrácie paracetamolu v plazme nastáva v dávke 10-15 mg / kg;
  • metabolizmus: vyskytuje sa v pečeni (až do 95%). V dôsledku konjugačných reakcií, pri ktorých vstupuje 80% metabolitov, vznikajú neaktívne glukuronidy a sulfáty. Ďalších 17% je hydroxylovaných za vzniku ôsmich aktívnych metabolitov konjugujúcich s glutatiónom, čo vedie k tvorbe už neaktívnych metabolitov. V prípade nedostatku glutatiónu tieto látky blokujú enzýmové systémy hepatocytov a spôsobujú ich nekrózu. Tiež sa podieľa na metabolizme izoenzýmov paracetamolu CYP1A2, CYP2E1 av menšej miere na CYP3A4;
  • Vylučovanie: vylučované obličkami ako metabolity (hlavne konjugáty), menej ako 5% sa vylučuje v nezmenenej forme. T1/2 - 1 - 4 hodiny. U starších pacientov sa klírens lieku znižuje a polčas sa zvyšuje.
  • absorpcia: keď sa užíva perorálne, absorpcia je dobrá, vyskytuje sa po celej dĺžke čreva, hlavne v dôsledku lipofilnosti. Dosiahnutý Cmax (1,6 - 1,8 mg / l) nastáva 50 - 75 minút po podaní;
  • distribúcia: rýchlo distribuovaná v tkanivách a orgánoch, ľahko preniká do placenty a hematoencefalickej bariéry a je naviazaná na krvné proteíny 25-36%. U dospelých je distribučný objem 0,4–0,6 l / kg u novorodencov - 0,78–0,92 l / kg;
  • metabolizmus: vyskytuje sa hlavne v pečeni - viac ako 90%, ale u detí v prvých rokoch života - najviac 10–15%. U dospelých sa približne 80% látky metabolizuje na paraxantín, 10% na teobromín, 4% na teofylín. Ďalej sú tieto zlúčeniny demetylované na monometylxantíny a metylované kyseliny močové;
  • vylučovanie: kofeín, hlavne vo forme metabolitov, sa vylučuje hlavne obličkami; u dospelých pacientov sa 1-2% vylučujú v nezmenenej forme, T1/2 - 3,9 - 5,3 hodín (niekedy až 10 hodín).

Indikácie na použitie

  • febrilný syndróm (napríklad s akútnymi respiračnými infekciami, chrípkou);
  • syndróm bolesti miernej a strednej závažnosti rôznych etiológií (migréna, bolesť hlavy alebo bolesť zubov, neuralgia, myalgia, artralgia, algomenorea).

kontraindikácie

  • gastrointestinálne krvácanie alebo perforácia;
  • erózne a ulcerózne lézie gastrointestinálneho traktu (GIT) v akútnej fáze;
  • peptický vred v anamnéze;
  • hypoprotrombinémia, hemoragická diatéza;
  • portálnej hypertenzie;
  • avitaminóza K;
  • chronické zlyhanie srdca III a IV funkčnej triedy podľa klasifikácie New York Heart Association (NYHA);
  • arteriálna hypertenzia (stupeň III);
  • neúplná alebo úplná kombinácia bronchiálnej astmy, recidivujúcej polypózy paraziálnych dutín a nosa, ako aj intolerancie na nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), napríklad ASA;
  • závažné zlyhanie pečene a / alebo obličiek;
  • glaukóm;
  • hemofílie a iné poruchy zrážania krvi;
  • operácie, ktoré sú sprevádzané silným krvácaním;
  • súčasné podávanie metotrexátu v množstve vyššom ako 15 mg týždenne;
  • poruchy spánku, zvýšená nervová podráždenosť;
  • nedostatok glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • obdobie tehotenstva a dojčenia;
  • vek do 18 rokov (s febrilným syndrómom) alebo do 15 rokov (so syndrómom bolesti);
  • precitlivenosť na zložky Citramone P.

Liek sa predpisuje opatrne v nasledujúcich prípadoch:

  • mierne a mierne zlyhanie obličiek a / alebo pečene;
  • chronická obštrukčná choroba pľúc;
  • dna;
  • ischemická choroba srdca;
  • cerebrovaskulárne ochorenia;
  • ochorenie periférnych artérií;
  • chronické srdcové zlyhanie (NYHA trieda I a II);
  • epilepsia, sklon k kŕčovitým záchvatom;
  • súčasné podávanie metotrexátu v množstve menšom ako 15 mg týždenne, ako aj glukokortikosteroidy, NSAID, protidoštičkové činidlá, antikoagulanciá, selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu;
  • alkoholizmus;
  • fajčenie;
  • staroba

Návod na použitie Tsitramona P: metóda a dávkovanie

Tablety Citramon II sa užívajú perorálne s dostatočným množstvom tekutiny po jedle alebo počas jedla.

Odporúčaný dávkovací režim podľa indikácií:

  • bolesti hlavy: jednorazová dávka - 1-2 tablety. V prípade silných bolestí hlavy po 4 - 6 hodinách sa odporúča užívať liek opakovane;
  • príznaky migrény: jedna dávka - 2 tablety. V prípade potreby sa liek odporúča znovu užívať po 4-6 hodinách;
  • syndróm bolesti: jednorazová dávka pre dospelých pacientov - 1-2 tablety, denná dávka - 3-4 tablety, maximálna denná dávka - 8 tabliet.

Priebeh liečby Citramonom P ako analgetikom by nemal prekročiť 5 dní, ako febrifuge - 3 dni, pri liečbe bolesti hlavy alebo migrény - 4 dni.

Vedľajšie účinky

  • kardiovaskulárny systém: zriedkavo - rozvoj arytmie, zvýšenie srdcovej frekvencie (HR); zriedkavo - hyperémia, narušená periférna cirkulácia;
  • tráviaci systém: často - nevoľnosť a brušné nepohodlie; zriedkavo - sucho v ústach, hnačka, vracanie; zriedka - svrbenie, plynatosť, zvýšené slinenie, parestézie v ústach, dysfágia;
  • dýchací systém: zriedkavo - hypoventilácia, rinorea, nazálne krvácanie;
  • metabolizmus a výživa: zriedkavo - strata chuti do jedla;
  • infekcie, invázie: zriedkavo - faryngitída;
  • nervový systém: často - rozvoj závratu; zriedkavo - výskyt bolesti hlavy, parestézia, tremor; zriedkavo - porucha chuti, hyperestézia, amnézia, porucha pozornosti, nekoordinácia, bolesť v oblasti paranazálnych dutín;
  • psychika: často - nervozita; zriedkavo - nespavosť; zriedka - euforický stav, úzkosť, vnútorný stres;
  • sluch: zriedkavo - výskyt tinitu;
  • videnie: zriedkavo - poruchy zraku;
  • muskuloskeletálny systém: zriedkavo - bolesť na chrbte a / alebo krku, svalové kŕče, stuhnutosť pohybového aparátu;
  • integuments: hyperhidróza, urtikária, svrbenie;
  • časté poruchy: zriedkavo - nástup zvýšenej excitability alebo únavy; zriedkavo - ťažkosť v hrudníku, rozvoj asténie.

Počas post-registračného pozorovania boli zaznamenané nasledujúce vedľajšie účinky Citramone P: t

  • imunitný systém: precitlivenosť;
  • nervový systém: vývoj migrény, ospalosť;
  • mentálne poruchy: úzkosť;
  • dýchací systém: rozvoj dýchavičnosti, bronchospazmus;
  • kardiovaskulárny systém: zníženie krvného tlaku (BP), srdcový tep;
  • pečeň, žlčové cesty: rozvoj zlyhania pečene;
  • tráviaci systém: abdominálna a epigastrická bolesť, dyspepsia, gastrointestinálne krvácanie, erózne a ulcerózne lézie gastrointestinálneho traktu;
  • koža: erytém, angioedém, vyrážka;
  • časté poruchy: nepohodlie, malátnosť.

Po 4 - 8 dňoch užívania ASA sa zvyšuje pravdepodobnosť krvácania. Veľmi zriedkavo sa môže vyskytnúť závažné krvácanie, vrátane život ohrozujúcich (napríklad mozgové krvácanie). Tento účinok je najbežnejší pri kombinovanom užívaní antikoagulancií a / alebo u pacientov s arteriálnou hypertenziou.

Mnohé z týchto vedľajších účinkov závisia od dávky a ich závažnosť sa u rôznych pacientov líši.

predávkovať

V dôsledku miernej intoxikácie (plazmatická koncentrácia od 150 do 300 µg / ml) sa môžu vyskytnúť závraty, hluchota, tinitus, nevoľnosť, vracanie, zvýšené potenie, bolesť hlavy, zmätenosť. Ošetrenie sa vykonáva zrušením Citramonu II alebo znížením jeho dávky.

Akceptácia ASK v koncentrácii vyššej ako 300 µg / ml prispieva k rozvoju závažnejšej intoxikácie, ktorá sa prejavuje úzkosťou, horúčkou, hyperventiláciou, ketoacidózou, respiračnou alkalózou, metabolickou acidózou. V dôsledku depresie centrálneho nervového systému existuje riziko kómy, kardiovaskulárneho kolapsu a zlyhania dýchania.

Pri užívaní viac ako 100 mg / kg počas niekoľkých dní u starších pacientov a detí sa výrazne zvyšuje riziko chronickej intoxikácie.

Odporúča sa nasledujúca liečba predávkovania v závislosti od veľkosti zamýšľanej plazmatickej koncentrácie:

  • > 120 mg / kg salicylátov za poslednú hodinu: odporúča sa viacnásobné požitie aktívneho uhlia. Tiež by sa mala stanoviť plazmatická koncentrácia salicylátov, hoci prognóza závažnosti predávkovania na základe tohto ukazovateľa nie je možná - je potrebné zohľadniť aj biochemické a klinické ukazovatele;
  • > 500 µg / ml (pre deti do 5 rokov s> 350 µg / ml): odstránenie salicylátov z plazmy sa vykonáva intravenóznym podaním hydrogenuhličitanu sodného;
  • > 700 µg / ml (u starších pacientov a detí, nižšie koncentrácie) alebo s rozvojom ťažkej metabolickej acidózy: liečba je hemoperfúziou alebo hemodialýzou.

paracetamol

V prípade predávkovania je možná intoxikácia, najmä u detí a starších ľudí, pacientov s ochoreniami pečene (vrátane chronického alkoholizmu), podvýživy, simultánneho príjmu mikrozomálnych induktorov pečeňových enzýmov. V dôsledku intoxikácie možno pozorovať vývoj zlyhania pečene, fulminantnú, cytolytickú alebo cholestatickú hepatitídu (v týchto prípadoch je niekedy možná smrť).

Klinický obraz akútneho predávkovania paracetamolom sa vyvíja počas dňa po jeho užití. Hlavnými príznakmi sú bledá koža, gastrointestinálne poruchy (strata apetítu, nevoľnosť, zvracanie, abdominálny diskomfort, bolesť brucha).

Po súbežnom podaní paracetamolu dospelým v dávke 7,5 g a deťom v dávke 140 mg / kg sa vyvíja cytolýza hepatocytov, úplná a ireverzibilná nekróza pečene, zlyhanie pečene, metabolická acidóza, encefalopatia, ktoré môžu viesť k kóme a smrti. Po 0,5-2 dňoch po podaní sa zvyšujú koncentrácie bilirubínu, aktivita laktátdehydrogenázy, rast mikrozomálnych pečeňových enzýmov a klesá obsah protrombínu. K prejavom klinických príznakov poškodenia pečene dochádza po 2 dňoch a dosahuje maximum po 4-6 dňoch.

Pri predávkovaní paracetamolom je potrebná okamžitá hospitalizácia.

Po predávkovaní a pred začiatkom liečby sa má stanoviť kvantitatívny obsah paracetamolu v krvnej plazme. Počas prvých 8 hodín je najúčinnejšou terapiou donor SH-skupín a prekurzorov syntézy glutatión-acetylcysteínu a metionínu.

Rozhodnutie o ďalších terapeutických opatreniach (ďalšie podávanie metionínu, intravenózne podanie acetylcysteínu) sa robí na základe údajov o obsahu paracetamolu v krvi a čase, ktorý uplynul po jeho podaní.

Pri symptomatickej liečbe predávkovania paracetamolom sa musí monitorovať aktivita mikrozomálnych pečeňových enzýmov na začiatku liečby a potom každých 24 hodín. Vo väčšine prípadov sa tento ukazovateľ normalizuje v priebehu 1 - 2 týždňov. V závažných prípadoch môže byť potrebná transplantácia pečene.

kofeín

Medzi najčastejšie príznaky predávkovania kofeínom patria nasledovné príznaky: agitácia, gastralgia, úzkosť, delírium, úzkosť, nervozita, mentálna agitácia, insomnia, zmätenosť, zášklby svalov, kŕče, časté močenie, dehydratácia, hypertermia, zvýšený hmatový alebo bolestivý pocit, tinnitus bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie (vrátane krvi). V prípade závažného predávkovania sa môže vyvinúť hyperglykémia. Prejavy srdcových porúch sú tachykardia a arytmia.

Liečba stavu vyžaduje zníženie dávky alebo vysadenie kofeínu.

Špeciálne pokyny

Všeobecné špeciálne pokyny

Citramon P sa nemá predpisovať spolu s inými liekmi, ktoré obsahujú paracetamol alebo ASA.

Odporúča sa byť opatrný pri prvom použití Zitramonu P na liečbu migrény alebo na netypické príznaky tohto ochorenia, aby sa zabránilo rozvoju potenciálne závažných neurologických porúch. Ak príznaky migrény pretrvávajú aj po užití 2 tabliet, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Nepoužívajte liek na bolesti hlavy, ak v priebehu posledných troch mesiacov bolo viac ako 10 jeho útokov mesačne. Tento účinok môže byť dôsledkom nadmernej medikácie a vyžaduje radu lekára. Citramon II sa neodporúča na liečbu migrény, ak viac ako polovica prípadov vyžaduje odpočinok alebo viac ako 20% záchvatov u pacienta sprevádza zvracanie.

Liek sa používa s opatrnosťou u pacientov s prítomnosťou rizikových faktorov dehydratácie (hnačka, vracanie, predoperačné alebo pooperačné obdobie).

Citramon II môže maskovať príznaky infekcie.

Špeciálne pokyny kvôli prítomnosti ASK

U pacientov trpiacich cukrovkou, dnou, nekontrolovanou hypertenziou, dehydratáciou, nedostatkom glukóza-6-fosfátdehydrogenázy sa vyžaduje, aby sa Citramon P podával s opatrnosťou.

Keďže ASK inhibuje agregáciu krvných doštičiek, čas krvácania sa môže zvýšiť počas chirurgického zákroku (vrátane malých) av pooperačnom období.

Bez lekárskeho dohľadu by sa liek nemal používať v kombinácii s liekmi, ktoré ovplyvňujú proces zrážania krvi (najmä s antikoagulanciami). V prítomnosti porúch koagulácie počas liečby Citramonom II sa má zabezpečiť starostlivé sledovanie pacientov. Je tiež potrebné byť opatrný pri krvácaní z maternice rôznych etiológií alebo hypermenorea.

S vývojom v priebehu liečby ulceráciou Citramone II alebo krvácaním do gastrointestinálneho traktu sa liek musí okamžite zastaviť. Použitie NSAID zvyšuje riziko potenciálne smrteľného krvácania, ulcerácie alebo perforácie gastrointestinálneho traktu, vrátane absencie prekurzorov v anamnéze alebo závažných gastrointestinálnych komplikácií. Takéto účinky sú zvlášť výrazné u starších pacientov.

Súbežné podávanie glukokortikosteroidov, NSAID a alkoholu môže zvýšiť pravdepodobnosť gastrointestinálneho krvácania.

Vzhľadom na falošne pozitívnu nízku koncentráciu levotyroxínu alebo trijódtyronínu môže užívanie ASC skresliť údaje laboratórnej štúdie funkcie štítnej žľazy.

Citramon II môže viesť k rozvoju bronchospazmu a exacerbácii astmy, ako aj k iným reakciám z precitlivenosti. Medzi rizikové faktory patrí chronická obštrukčná choroba pľúc, chronické infekcie dýchacích ciest, sezónna alergická rinitída, nosná polypóza a bronchiálna astma. Tieto javy sa môžu vyskytnúť u pacientov s alergickými reakciami na iné látky. V takýchto prípadoch sa vyžaduje osobitná starostlivosť.

Špeciálne pokyny, kvôli prítomnosti paracetamolu

Použitie Citramonu P zvyšuje riziko závažných kožných reakcií (toxická epidermálna nekrolýza, akútny generalizovaný exantmatózny pustus, Stevensov-Johnsonov syndróm s možnou smrťou). Pacient by mal byť informovaný o týchto reakciách a upozornený, že ak sa vyskytnú, mali by ste liek okamžite odmietnuť.

Súčasné užívanie iných potenciálne hepatotoxických liekov, ktoré indukujú pečeňové mikrozomálne enzýmy (izoniazid, rifampicín, chloramfenikol, hypnotiká a antikonvulzíva, vrátane karbamazepínu, fenytoínu, fenobarbitalu atď.), Zvyšuje pravdepodobnosť otravy paracetamolom.

Pacienti so závislosťou od alkoholu majú riziko poškodenia pečene, preto pri liečbe Citramonom II je potrebná opatrnosť.

Upozornenia spôsobené kofeínom

Citramon II sa má používať s opatrnosťou pri liečbe pacientov s hypertyreózou, arytmiou, dnou. Aby sa predišlo zvýšenej srdcovej frekvencii a rozvoju nervozity, nespavosti, podráždenosti, počas liečby je potrebné obmedziť konzumáciu potravín kofeínom.

Vplyv na schopnosť viesť motorové vozidlá a zložité mechanizmy

Štúdie o vplyve Citramone P na schopnosť viesť motorové vozidlá a zložité stroje sa neuskutočnili. Ale takéto nežiaduce reakcie ako závraty a ospalosť si vyžadujú zdržať sa aktivít, ktoré vyžadujú zvýšenú koncentráciu pozornosti a rýchlosť reakcií. Výskyt týchto účinkov sa musí oznámiť lekárovi.

Použitie počas gravidity a laktácie

Počas gravidity a laktácie je citramon P zakázaný.

Použitie v detstve

Podľa inštrukcií je používanie Citramonu P v pediatrickej praxi zakázané:

  1. Ako anestetikum: na liečbu detí a dospievajúcich do 15 rokov.
  2. Ako antipyretikum: na liečbu detí a dospievajúcich do 18 rokov. V prítomnosti vírusovej infekcie užívanie ASA zvyšuje pravdepodobnosť Reyeovho syndrómu, ktorého príznaky sa prejavujú ako hyperpyrexia (horúčka nad 41,1 ° C), dlhodobé vracanie, metabolická acidóza, poruchy nervového systému a psychika, hepatomegália a zhoršená funkcia pečene, akútna encefalopatia, respiračné zlyhanie, kŕče, kóma.

V prípade poruchy funkcie obličiek

Citramon II sa má používať s opatrnosťou u pacientov s poškodením funkcie obličiek.

S abnormálnou funkciou pečene

Citramon II sa má používať s opatrnosťou u pacientov s poškodenou funkciou pečene.

Použitie v starobe

Citramon II sa má používať opatrne u starších pacientov, najmä v prípade podváhy.

Liekové interakcie

Interakcia ASA obsiahnutá v kompozícii Citramone II s inými liekmi môže vyvolať nasledovné účinky: t

  • NSAID: výskyt gastrointestinálneho krvácania a poškodenie sliznice gastrointestinálneho traktu. V prípade spoločného užívania sa odporúča príjem gastroprotektorov;
  • perorálne antikoagulanciá (najmä kumarínové deriváty): užívanie ASA môže zosilniť účinok týchto liekov, preto sa odporúča vykonávať klinické a laboratórne monitorovanie času krvácania a protrombínového času. Kombinované používanie perorálnych antikoagulancií a citramónu II sa neodporúča;
  • glukokortikosteroidy: poškodenie sliznice gastrointestinálneho traktu, rozvoj krvácania. V prípade súbežného podávania sa odporúča použitie gastroprotektorov, a ak je to možné, je potrebné vyhnúť sa takejto kombinácii, najmä pri liečbe starších pacientov;
  • heparín: rozvoj krvácania, ktorý vyžaduje vykonanie laboratórneho a klinického monitorovania času krvácania. Kombinované použitie heparínu a citramónu P sa neodporúča;
  • trombolytiká: možnosť krvácania. Neodporúča sa predpisovať Citramon II počas prvých 24 hodín po akútnej mŕtvici. Kombinované použitie trombolytík a ASA je neprijateľné;
  • selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu: rozvoj krvácania v dôsledku účinku na funkciu krvných doštičiek a zrážanie krvi. Kombinované použitie s Citramone P sa neodporúča;
  • inhibítory agregácie krvných doštičiek (klopidogrel, cilostazol, ticlopidín, paracetamol): rozvoj krvácania, ktoré si vyžaduje laboratórne a klinické monitorovanie času krvácania. Kombinované použitie s Citramone P sa neodporúča;
  • kyselina valproová: v dôsledku narušenia väzieb s plazmatickými proteínmi zvyšuje ASK toxicitu kyseliny valproovej. Ak sa používa spolu, je potrebné kontrolovať plazmatickú koncentráciu kyseliny valproovej;
  • fenytoín: zvýšená plazmatická koncentrácia fenytoínu; je potrebné zabezpečiť kontrolu tohto ukazovateľa;
  • slučkové diuretiká (napríklad furosemid): zníženie ich aktivity v dôsledku inhibície syntézy prostaglandínov a narušenia glomerulárneho filtračného procesu. NSAID môžu spôsobiť akútne zlyhanie obličiek (najmä u dehydratovaných pacientov). Kombinované použitie diuretík a citramónu P vyžaduje poskytnutie dostatočnej rehydratácie, monitorovanie funkcie obličiek a kontrolu krvného tlaku (najmä v počiatočnom štádiu diuretickej liečby);
  • antagonisty aldosterónu (spironolaktón, canrenoát): zníženie aktivity týchto liekov v dôsledku zhoršeného vylučovania sodíka. Odporúča sa zabezpečiť kontrolu krvného tlaku;
  • Urikozurické liečivá (napríklad sulfinpirazon, probenecid): zníženie aktivity týchto liekov v dôsledku zvýšenia plazmatickej koncentrácie ASA v dôsledku inhibície reabsorpcie tubulárnych buniek;
  • antihypertenzíva (ACE inhibítory, antagonisty receptora angiotenzínu II, blokátory pomalých vápnikových kanálov): zníženie ich aktivity v dôsledku inhibície syntézy prostaglandínov v obličkách. Spoločná liečba pri liečbe dehydratovaných alebo starších pacientov môže viesť k akútnemu zlyhaniu obličiek. Vyžaduje sa dostatočná rehydratácia, monitorovanie funkcie obličiek a krvný tlak;
  • deriváty sulfonylmočoviny, inzulín: zvýšený hypoglykemický účinok. Vysoká dávka ASK vyžaduje zníženie dávky hypoglykemických činidiel a kontrolu hladiny glukózy v krvi;
  • metotrexát (v dávke do 15 mg týždenne): zníženie tubulárnej sekrécie metotrexátu, zvýšenie jeho plazmatickej koncentrácie a zvýšenie toxicity v dôsledku vývoja týchto procesov. Použitie lieku Citramone P sa neodporúča na liečbu pacientov, ktorí dostávajú vysoké koncentrácie metotrexátu. Pri užívaní nízkych koncentrácií metotrexátu je potrebné zvážiť pravdepodobnosť interakcie s ASA, najmä v prípadoch zhoršenej funkcie obličiek. Použitie metotrexátu a Citramonu P vyžaduje monitorovanie funkcie obličiek, pečene, celkového krvného testu (najmä v prvý deň liečby);
  • alkohol: zvýšená pravdepodobnosť gastrointestinálneho krvácania. Je potrebné vyhnúť sa zdieľaniu.

Interakcia paracetamolu obsiahnutého v citramóne II s inými liekmi môže vyvolať nasledovné účinky: t

  • induktory pečeňových mikrozomálnych enzýmov, potenciálne hepatotoxické látky (napríklad alkohol, kombinácia rifampicínu a izoniazidu, antiepileptiká, hypnotiká, vrátane karbamazepínu, fenytoínu, fenobarbitalu) zvyšujú toxicitu paracetamolu a poškodzujú pečeň, dokonca aj pri užívaní netoxických dávok lieku, čo si vyžaduje sledovanie funkcie paracetamolovej lézie, Neodporúča sa používať tieto lieky súčasne;
  • zidovudín: zvýšené riziko vzniku neutropénie. Vyžaduje sa monitorovanie hematologických parametrov. Súčasné užívanie lieku je možné len na lekársky predpis;
  • chloramfenikol: zvýšené riziko zvýšenia koncentrácie týchto látok. Neodporúča sa používať tieto lieky spolu;
  • nepriame antikoagulanciá: zvýšenie antikoagulačného účinku po opakovanom (viac ako 1 týždňovom alebo dlhšom) užívaní paracetamolu. Epizodický príjem paracetamolu nedáva významný účinok;
  • Probenecid: zníženie klírensu paracetamolu, čo si vyžaduje zníženie jeho dávky. Neodporúča sa používať tieto lieky spolu;
  • metoklopramid a iné lieky, ktoré urýchľujú evakuáciu žalúdka: zvýšenie absorpčnej rýchlosti paracetamolu, zvýšenie účinnosti a prístup nástupu analgetického účinku;
  • propanthelín a iné lieky, ktoré spomaľujú evakuáciu žalúdka: znižujú rýchlosť absorpcie paracetamolu, znižujú alebo spomaľujú rýchlu úľavu od bolesti;
  • Colestriamín: znížená rýchlosť absorpcie paracetamolu. Ak je to potrebné, maximálna úroveň anestézie sa má podať colesteramínom 1 hodinu po užití Citramone P.

Interakcia kofeínu obsiahnutého v citramóne II s inými liekmi môže vyvolať nasledovné účinky: t

  • hypnotiká (napríklad blokátory H1-histamínových receptorov, barbituráty, benzodiazepíny): zníženie ich hypnotického účinku, zníženie antikonvulzívneho účinku barbiturátov. Kombinované užívanie liekov sa neodporúča. Ak je to potrebné, súčasné užívanie Citramonu II s indikovanými liekmi, kombinácia kofeínu sa má užívať ráno;
  • disulfiram: zvýšené riziko zhoršenia syndrómu abstinenčného syndrómu v dôsledku stimulačného účinku kofeínu na kardiovaskulárny alebo centrálny nervový systém;
  • lítium: zvýšenie jeho plazmatickej koncentrácie v dôsledku zvýšenia renálneho klírensu v dôsledku vysadenia kofeínu. Zrušenie Citramonu II môže vyžadovať zníženie dávky lítia. Spoločné užívanie liekov sa neodporúča;
  • sympatomimetiká alebo levotyroxín: zvýšený chronotropný účinok v dôsledku vzájomného zosilnenia liečiv. Zdieľanie s Citramone P sa neodporúča;
  • látky podobné efedrínu: zvýšené riziko drogovej závislosti. Spoločné užívanie liekov sa neodporúča;
  • chinolónové antibakteriálne látky (ciprofloxacín, enoxacín, kyselina pimemidová), terbinafín, cimetidín, fluvoxamín, perorálne kontraceptíva: zvýšenie polčasu kofeínu v dôsledku inhibície pečeňového cytochrómu P450. V prípade srdcovej arytmie, funkcie pečene, latentnej epilepsie je potrebné sa vyhnúť použitiu kofeínu;
  • teofylín: zníženie jeho vylučovania;
  • Klozapín: zvýšenie jeho koncentrácie v sére, čo si vyžaduje monitorovanie tohto indikátora. Spoločné užívanie liekov sa neodporúča;
  • fenylpropanolamín, fenytoín, nikotín: zníženie terminálneho polčasu kofeínu.

Vplyv účinných látok Tsitramona P na laboratórne údaje:

  • paracetamol: môže zmeniť výsledky stanovenia kyseliny močovej metódou kyseliny fosforečnej, ako aj glykémiou metódou glukózaoxidázy / peroxidázy;
  • ASC: pri užívaní vysokých dávok môže narúšať údaje klinického a biochemického výskumu;
  • kofeín: môže zvrátiť účinok dipyridamolu na prietok krvi v myokarde. V prípade príslušnej štúdie by malo prestať užívať kofeín v priebehu 8-12 hodín.

analógy

Analógy Citramone P sú: Askofen-P, Aqua Zitramon, Migrenol Extra, Kofitsl-plus, Citramon P Forte, Citramarin, Exedrin, Citrapar atď.

Podmienky skladovania

Uchovávajte v tme, mimo dosahu detí pri teplote do 25 ° C.

Tablety Citramon: inštrukcie, ceny a recenzie

V tomto lekárskom článku možno nájsť s drogami Citramon. Návod na použitie vysvetlí, v ktorých prípadoch môžete užívať tablety, čo pomáha lieku, aké sú indikácie na použitie, kontraindikácie a vedľajšie účinky. Anotácia prezentuje formu uvoľňovania liečiva a jeho zloženia.

V článku môžu lekári a spotrebitelia zanechať len skutočné recenzie o Citramone, z ktorých môžete zistiť, či liek pomohol pri liečbe bolesti hlavy a bolesti zubov, čo znižuje teplotu u dospelých a detí, pre ktoré je predpísané viac. V príručke sú uvedené analógy Citramonu, cena lieku v lekárňach, ako aj jeho používanie počas tehotenstva.

Návod na použitie lieku Citramonum patrí do skupiny nesteroidných protizápalových liekov. Tablety, vrátane potiahnutých ultra, sa predpisujú pre bolesti hlavy, zápaly, horúčku. Neodporúča sa užívať liek pre hypertenzných pacientov.

Forma uvoľnenia a zloženie

Liek Citramon je dostupný vo forme tabliet na perorálne podávanie. Majú okrúhly tvar, plochý valcový povrch, ako aj svetlohnedú farbu. Zloženie tohto lieku obsahuje niekoľko hlavných účinných látok, ktorých obsah v 1 tablete je: t

  1. Kofeín - 30 mg.
  2. Paracetamol - 180 mg.
  3. Kyselina acetylsalicylová - 240 mg.

Tablety Citramonu sú balené v blistri po 10 kusoch. Balenie obsahuje 1 alebo 2 blistre, ako aj návod na použitie.

K dispozícii sú tiež ultra-potiahnuté tablety.

Farmakologický účinok

Citramon je kombinovaný liek a jeho terapeutický účinok je spôsobený vlastnosťami aktívnych zložiek, ktoré ho tvoria:

Kyselina acetylsalicylová - má protizápalové a antipyretické účinky, zmierňuje bolesť spôsobenú zápalom, do určitej miery znižuje zrážanlivosť krvi a zlepšuje krvný obeh v centre zápalového procesu;

Kofeín vyvoláva stimulujúci účinok na centrálny nervový systém a stimuluje prácu psychomotorických centier centrálneho nervového systému. Zvyšuje lumen krvných ciev a znižuje pocit ospalosti a únavy. Kofeín je tiež známy pre jeho stimulačné účinky, ktoré produkuje na fyzickú a psychickú aktivitu. Má kofeín a mierny analgetický účinok.

Paracetamol je liek s analgetickými, antipyretickými a stredne výraznými protizápalovými vlastnosťami.

Indikácie na použitie

Čo pomáha Citramon? Hlavnou lekárskou indikáciou na užívanie tabliet citramonu (P) je symptomatická liečba horúčky a zápalovej bolesti pri rôznych patologických stavoch:

  • Svalová bolesť (myalgia) a kĺby (artralgia).
  • Bolesť zubov.
  • Zvýšená telesná teplota v akútnej respiračnej vírusovej patológii a chrípke.
  • Bolesť hlavy mierna závažnosť rôzneho pôvodu.
  • Zníženie závažnosti nepohodlia pri bolestivej menštruácii u žien.
  • Bolesť, ktorá sa vyvíja v dôsledku aseptického zápalu periférnych nervov (neuralgia).

Aký tlak je predpísaný?

Citramon obsahuje kofeín. V dôsledku príjmu sa môže zvýšiť tlak. Táto skutočnosť sa musí vziať do úvahy u pacientov trpiacich hypertenziou.

Návod na použitie

Citramon užívaný perorálne (počas alebo po jedle), 1 tableta každé 4 hodiny, so syndrómom bolesti - 1-2 tablety; Priemerná denná dávka je 3-4 tablety, maximálna denná dávka je 8 tabliet. Priebeh liečby nie je dlhší ako 7-10 dní.

Liek sa nesmie užívať dlhšie ako 5 dní ako analgetikum a viac ako 3 dni ako antipyretikum (bez lekárskeho predpisu a sledovania lekára). Ďalšie dávky a režimy predpisuje lekár.

kontraindikácie

V príručke sú uvedené nasledujúce kontraindikácie pri užívaní Citramonu:

  • súčasné užívanie antikoagulancií;
  • úplnú alebo čiastočnú kombináciu rekurentných nosových polypov / dutín paranazálnych, bronchiálnej astmy a intolerancie na NSAID alebo ASA (vrátane histórie);
  • portálnej hypertenzie;
  • hemoragická diatéza;
  • avitaminóza K;
  • poruchy spánku;
  • podráždenosť;
  • nedostatok cytosolického enzýmu G6PD;
  • zlyhanie obličiek;
  • Erozívne a ulcerózne lézie gastrointestinálneho traktu v akútnej fáze;
  • hemofílie;
  • CHD ťažké;
  • krvácanie;
  • precitlivenosť na zložky tabliet;
  • dojčenia;
  • vek detí (u detí mladších ako 15 rokov s hypertermiou na pozadí vírusovej infekcie je pravdepodobnosť Reyeho syndrómu vysoká);
  • gastrointestinálne krvácanie;
  • pitva aneuryzmy aorty;
  • glaukóm;
  • gipoprotrombinemii;
  • ťažká arteriálna hypertenzia;
  • tehotenstva (najmä prvého a posledného trimestra).

Relatívne kontraindikácie sú dna a ochorenie pečene.

Vedľajšie účinky

V kontexte používania Citramonu sa môžu vyskytnúť rôzne vedľajšie účinky z jednotlivých orgánov a systémov:

  • bolesti hlavy, závraty - z centrálneho nervového systému;
  • bolesti v oblasti epigastrie, nauzey a zvracania, vývoja erozívnej gastritídy (s dlhodobým užívaním lieku) - z tráviaceho systému;
  • poruchy obličiek / pečene; rôzne prejavy alergických reakcií (najmä svrbenie a kožná vyrážka, Stevensov-Johnsonov syndróm, urtikária, Lyellov syndróm, Rayov syndróm, anafylaktický šok atď.);
  • výskyt tinitu, poruchy videnia;
  • zníženie zrážanlivosti krvi, zvýšenie trvania krvácania z hemopoetického systému.

Aby sa minimalizovalo riziko vedľajších účinkov, liek by sa mal užívať prísne podľa pokynov.

Deti počas tehotenstva a dojčenia

Citramon je kontraindikovaný v prvom a treťom trimestri gravidity. Kyselina acetylsalicylová, ktorá je jej súčasťou, má teratogénny účinok, ktorý môže viesť k rozvoju vrodených abnormalít plodu.

Príjem v treťom trimestri prispieva k predčasnému uzavretiu aorty a zvyšuje riziko krvácania počas pôrodu. V druhom trimestri by mal lekár starostlivo vyhodnotiť indikácie pre citramon. Liek sa môže používať len v prípadoch, keď zamýšľané prínosy liečby výrazne prevyšujú potenciálne riziko ovplyvnenia vývoja plodu.

Použitie liekov obsahujúcich ASA na liečbu SARS u detí (s hypertermiou alebo bez hypertermie) je kontraindikované bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.

U niektorých vírusových infekcií (najmä infekcií spôsobených vírusom varicella-zoster alebo vírusom chrípky typu A alebo B) existuje možnosť vzniku akútnej hepatálnej encefalopatie (Rayov syndróm), ktorá vyžaduje okamžitý lekársky zásah. Jedným zo znakov Rayovho syndrómu je dlhodobé vracanie.

Vzhľadom na uvedené dôvody je použitie tabliet u pacientov mladších ako 16 rokov kontraindikované. Vzhľadom k tomu, že liek má veľký počet vedľajších účinkov, deti s bolesťou hlavy alebo keď bolesť zubov, je lepšie zvoliť bezpečnejšie prostriedky.

Špeciálne pokyny

Skôr ako začnete užívať tablety citramónu, mali by ste si pozorne prečítať návod na používanie lieku a tiež venovať pozornosť niekoľkým opatreniam:

U pacientov so sprievodným alergickým ochorením sa tento liek môže používať opatrne.

Kyselina acetylsalicylová, ktorá je súčasťou lieku, ak ju užívajú deti s akútnou respiračnou vírusovou patológiou, môže spustiť Raynaudov syndróm.

Liek nemá priamy vplyv na funkčný stav nervového systému.

Dlhodobé užívanie tohto lieku vyžaduje pravidelné laboratórne monitorovanie funkčného stavu pečene, obličiek a periférnej krvi.

Dlhodobé používanie tabliet Citramon môže spôsobiť zníženie vylučovania kyseliny močovej z tela a napadnutie dny u pacientov s metabolickými poruchami.

Aktívne zložky liečiva môžu interagovať s liekmi iných farmakologických skupín (antikoagulanciá, glukokortikosteroidy), preto by mal byť lekársky špecialista upozornený na ich možné použitie.

Pacienti pred operáciou, liek by mal byť zrušený, pretože znižuje zrážanlivosť krvi.

Liekové interakcie

Citramon je schopný zvýšiť účinok hypoglykemických a steroidných liekov, nepriamych antikoagulancií. Ak sa užívajú spolu s metotrexátom a inými nesteroidnými protizápalovými liekmi, riziko vedľajších účinkov sa dramaticky zvyšuje.

Podľa pokynov je neprijateľné predpisovať Tsitramon súčasne s antiepileptikami, Rifampicínom a barbiturátmi, pretože v tomto prípade dochádza k tvorbe hepatotoxických metabolitov vo veľkých množstvách.

Analógy liekov Citramon

Štruktúra určuje analógy:

  1. Kofitsil plus.
  2. Akvatsitramon.
  3. Migrenol Extra.
  4. Excedrin.
  5. Citramon P.
  6. Citramon Forte.
  7. Atsifein.
  8. Askofen.
  9. Tsitrapar.
  10. Citramon Borimed (Ultra; LekT; MFP).
  11. Tsitramarin.

Prostriedky na liečbu bolesti hlavy zahŕňajú analógy:

  1. Betaserk.
  2. Oksadol.
  3. Brustan.
  4. Noshpalgin.
  5. Migrenol.
  6. Vinpocetín.
  7. Hayrumat.
  8. Spazmonet.
  9. Aldolor.
  10. Memoplant.
  11. ANALGIN inj.
  12. Tsitrapar.
  13. Aspirin.
  14. Bonifen.
  15. Solpadeine.
  16. Flamaks.
  17. Katadolon.
  18. CAVINTON.
  19. Inšt.
  20. Betahistín.
  21. Solpafleks.
  22. Stugeron.
  23. Vestibo.
  24. Ketonal.
  25. Nikoshpan.
  26. Idebenon.
  27. Paracetamol.
  28. Amitriptylínu.
  29. Pentalgin.
  30. Kaffetin.
  31. Piracetam.
  32. Acetaminofénu.
  33. MIG 400.
  34. MIG 200.
  35. Lupotset.
  36. Aminalon.
  37. Askofen.
  38. Anopirin.
  39. Yunispaz.
  40. Cefekon D.
  41. Febritset.

Dovolenkové podmienky a cena

Priemerné náklady na Citramon P (tablety číslo 10) v Moskve je 10 rubľov. V lekárenskej sieti sa lieky vydávajú bez lekárskeho predpisu. Pred ich prijatím sa odporúča konzultovať s lekárom.

Čas použiteľnosti tabliet Citramon je 4 roky. Musia byť skladované v celom balení, na tmavom a suchom mieste mimo dosahu detí, pri teplote vzduchu do +25 ° C.