Ibuprofén s chrípkou a ARVI

Nádor

Obsah článku

Opis liečiva

Ibuprofén je nesteroidné protizápalové liečivo odvodené od kyseliny fenylpropiónovej. Liek má protizápalový, analgetický, antipyretický účinok.

Pod vplyvom tohto nástroja inhiboval produkciu prostaglandínov - biologicky aktívnych látok, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri výskyte zápalu, horúčky, bolesti. Ibuprofen inhibuje agregáciu krvných doštičiek.

Pri vnútornom užívaní sa liek rýchlo vstrebáva z tráviaceho traktu. Použitie lieku spolu s jedlom spomaľuje proces absorpcie. Inaktivácia lieku nastáva v pečeni, prirodzene sa vylučuje z tela.

Liek je dostupný v rôznych formách - tablety, gél, masť, suspenzia, čapíky na rektálne použitie. Ibuprofen s ARVI sa používa vo forme tabliet, suspenzií a rektálnych čapíkov (na liečbu detí).

Návod na použitie

Na liečbu dospelých pacientov a detí starších ako 12 rokov sa liek predpisuje vo forme tabliet, 200 mg až 4-krát denne. Aby sa dosiahol rýchly terapeutický účinok, jedna dávka lieku sa môže zvýšiť na 400 mg (2 tablety), uvedené množstvo lieku sa má užívať 3-krát denne. Po dosiahnutí požadovaného výsledku sa denná dávka liečiva zníži na 600 až 800 mg. Odporúča sa, aby sa prvá dávka lieku užívala ráno pred jedlom (teda liečivá látka bude mať terapeutický účinok rýchlejšie). Zvyšné dávky lieku sa užívajú počas dňa po jedle.

Odporúča sa užívať jeden deň viac ako 1200 mg lieku (počas 24 hodín, môžete užívať maximálne 6 tabliet Ibuprofenu).

Interval medzi užitím lieku by mal byť najmenej 4 hodiny. Dĺžku trvania liečebného postupu určuje odborník individuálne.

Dospelí pacienti a deti staršie ako 12 rokov môžu používať ibuprofén vo forme pastiliek na odstránenie bolesti v hrdle s ORL ochoreniami. Odporúčaná dávka je 200-400 mg až 3-krát denne.

Vlastnosti užívania ibuprofénu v detstve:

  • Predpísať lieky pre deti do troch mesiacov by mali byť výhradne pediater, berúc do úvahy celkový stav dieťaťa.
  • pre deti do 1 roka sa prostriedok používa vo forme suspenzie alebo rektálneho čapíka 3-krát denne, 50 mg.
  • pre deti vo veku 1-3 rokov je dávka lieku 100 mg 3-krát denne, pre deti 3-6 rokov - 150 mg trikrát denne.
  • u detí vo veku 6-12 rokov sa liek môže používať vo forme tabliet (1 tableta až 4-krát denne) za predpokladu, že pacient má telesnú hmotnosť najmenej 20 kg. Interval medzi dávkami lieku by mal byť najmenej 6 hodín (denne sa nesmie užívať viac ako 30 mg / kg liečiva).

Ibuprofen sa má používať v prvom a druhom trimestri gravidity len tak, ako to predpísal špecialista, a to len v situáciách, keď očakávaný prínos pre nastávajúcu matku prevyšuje možné riziko pre vyvíjajúci sa plod.

Použitie tohto lieku v treťom trimestri gravidity je kontraindikované.

Ak je potrebné používať ibuprofen počas obdobia dojčenia, dieťa by malo byť prevedené na kŕmenie s upravenými receptúrami na mlieko. Po zotavení sa môže pokračovať v laktácii.

kontraindikácie

Liečba ibuprofenom je zakázaná, ak: t

  • individuálna neznášanlivosť zložiek liečiva;
  • exacerbácia erozívnych a ulceróznych patológií tráviaceho systému;
  • zápalové ochorenie čriev;
  • hemofília, hypokoagulácia, hemoragická diatéza;
  • vnútorné krvácanie;
  • zlyhanie pečene;
  • progresívne ochorenie obličiek;
  • hypovitaminóza K.


Vedľajšie účinky

Vo väčšine prípadov je liek dobre tolerovaný. Použitie ibuprofénu dlhšie ako 3 dni však môže viesť k nasledujúcim vedľajším účinkom:

  • pálenie záhy, bolesť brucha, nevoľnosť, zvýšená plynatosť v črevách, hnačka, emetické nutkanie;
  • úzkosť, nespavosť, bolesti hlavy, závraty;
  • kožná vyrážka, svrbenie;
  • intenzívne potenie;
  • anémia, trombocytopénia, porucha funkcie obličiek (len v prípade dlhodobého užívania lieku).

V prípade závažných nežiaducich príznakov sa má užívanie Ibuprofenu ukončiť a konzultovať s odborníkom na ďalšiu liečbu.

Návod na užívanie ibuprofénu na zimu

Infekčné a zápalové ochorenia každoročne porušujú obvyklý spôsob života. Takéto ochorenia sa musia liečiť. Nedostatok adekvátnej liečby vedie k vážnym následkom. Ibuprofén na prechladnutie je veľmi účinný. Vyrába sa v rôznych formách, vďaka čomu je vhodné podávať lieky deťom.

Opis lieku, jeho vlastnosti

Aktívnou zložkou liečiva je ibuprofén. Liečivo inhibuje aktivitu prostaglandínov. Prostaglandíny sú látky zapojené do zápalového procesu. Silný protizápalový účinok lieku prichádza pomerne rýchlo. Okrem toho, s prechladnutím a horúčkou, liek má úľavu od bolesti, zmierňuje kŕče a znižuje horúčku. V dôsledku toho sa pacient ľahko prehltne.

Je to dôležité! Liek má silný antipyretický účinok. Znižuje horúčku, ale neovplyvňuje normálnu telesnú teplotu.

Indikácie na použitie

Ibuprofen je liek syntetického pôvodu. Je indikovaný na prechladnutie a chrípku u dospelých s nasledujúcimi príznakmi:

  • kašeľ;
  • dýchavičnosť;
  • sekrečný nosný výtok;
  • chrapot.

Liek je predpísaný pre sínus, zápal stredného ucha, zápal priedušiek, zápal hrdla, zápal pľúc, tracheitída, angína, zväčšené mandle a adenoidy. Môžete ju začať užívať pri prvom náznaku chladu, ktorý sa začína prejavovať bolesťou v krku, kýchaním.

Je možné dať deťom tento liek? Syntetické drogy môžu dávať starším deťom a deťom. Jeho účinnosť je podobná ako účinnosť Paracetamolu. Liek účinne znižuje teplotu, uľavuje dieťa od bolesti a kašľa pri akútnych formách ochorení uší a hrdla. Rýchly pokles teploty pomocou Ibuprofenu uľaví dieťaťu od zimnice, potenia a boľavých svalov a tela.

Návod na použitie lieku

Tablety Ibuprofenu urýchľujú regeneráciu oveľa rýchlejšie. Skúsení ORL lekári odporúčajú užívať ho nielen pri chorobách pohybového aparátu, ale aj pri prechladnutí. Okrem toho sa často predpisuje na prevenciu infekčných a zápalových patológií.

Varovanie! Ibuprofen pre nachladnutie deti dávajú po konzultácii s pediatrom.

Ako piť lieky? Spôsob užívania lieku pre dospelých a deti od 12 rokov: ráno musíte vypiť 400 mg tabliet Ibuprofenu. Liek je opitý počas jedla, kvôli silne výrazným vedľajším účinkom. Súčasne s týmto liekom užívajte 1 tabletu Loratadinu, 4 tablety kyseliny askorbovej. Celý komplex liekov sa užíva večer počas večere.

Spôsob použitia pre deti do 1 roka. Deti do prvého roku života sa odporúča, aby liek vo forme suspenzie, má príjemnú chuť a je ľahké pre dieťa prehltnúť produkt. V tomto prípade závisí dávka a trvanie podávania na veku a hmotnosti dieťaťa. Ak dieťa nemá rád suspenziu, skúste rektálne čapíky. Musia byť inštalované 3 krát denne, bez ohľadu na to, či je alebo nie je teplota. Táto liečba by sa mala vykonávať podľa osobitného systému.

Vo forme tabliet sa liek môže podávať deťom, ktorých hmotnosť dosiahla 20 kg. Liek sa užíva s jedlom 1 tableta 3-krát denne. Okrem toho si môžete kúpiť studený prášok s ibuprofénom. Je ideálny pre deti, ktoré majú gag reflex pri užívaní lieku vo forme tabliet.

Ibuprofen počas gravidity a laktácie

Môže byť ibuprofen opitý počas tehotenstva tehotným a dojčiacim ženám? Liek patrí do skupiny nesteroidných protizápalových liekov. Nie je to liek schválený na použitie počas tehotenstva. Aktívna zložka liečiva vstupuje do materského mlieka, ale v malej dávke sa preto môže užívať dojčiacim matkám. Dávka lieku, ktorý sa dostane do mlieka, je 0,6% jednorazového lieku. Toto množstvo lieku nie je pre novorodenca nebezpečné. Ibuprofén na prechladnutie bez horúčky, bolesti hlavy alebo bolesť zubov, rovnako ako v prípade bolesti svalov a kĺbov neovplyvňuje tvorbu materského mlieka, čo je veľmi dobré pre dojčiace matky.

Varovanie! Ženy, ktoré sú v tejto polohe, môžu užívať liek, ak sa budete riadiť režimom dávkovania, ktorý je napísaný v anotácii (návod na použitie). Ibuprofen sa neodporúča užívať v prvom trimestri tehotenstva. Môže sa používať len po konzultácii s lekárom.

Ako užívať liek počas laktácie? Počas dojčenia môžete užívať najviac tri tablety denne, čo zodpovedá 1200 mg účinnej látky. Okrem toho je obmedzená aj doba používania. Trvanie liečby je maximálne 3 dni.

Obmedzenia pri používaní liekov

Ibuprofen má dlhý zoznam indikácií, ale má ešte viac kontraindikácií. Liek sa nemá užívať v prípade precitlivenosti na ktorúkoľvek zložku. Je zakázané používať za nasledujúcich podmienok:

  • erózne a ulcerózne lézie žalúdka a dvanástnika;
  • ochorenia zrakového nervu;
  • ťažké poškodenie obličiek alebo pečene;
  • narušenie tvorby krvi.

Ako vidíte, je to silný liek, ale môže spôsobiť nenapraviteľné škody na tele. Ibuprofen-Hemofarm je kontraindikovaný na užívanie cirhózy pečene, nefrotického syndrómu, renálnej alebo hepatálnej insuficiencie.

Aký liek je lepší na prechladnutie?

Porovnajme niekoľko liekov s Ibuprofenom a zistíme, aká účinná je.

Paracetamol alebo Ibuprofen: Čo je lepšie na chlad? Obe liečivá sú v lekárskej praxi bežné, majú rovnaký účel a podobný účinok. Terapeuti a pediatri však tvrdia, že Paracetamol je omnoho účinnejší.

Vedci z University of Southampton uskutočnili štúdiu, na ktorej sa zúčastnilo 899 pacientov. Jedna polovica dostala Paracetamol, druhá bola predpísaná Ibuprofen. Počas rovnakého obdobia sa pacienti užívajúci Paracetamol takmer všetci zotavili. V tom istom období bolo percento zhodnocovania obetí s charakteristickými príznakmi prechladnutia pri použití druhého lieku oveľa nižšie.

Rovnako ako mnohé spotrebiteľské recenzie ukazujú, že Paracetamol je účinnejší ako Ibuprofen.

Ibuklin alebo Ibuprofen: čo je lepšie? Ibuklin nemá žiadny vplyv na patogény, je to tiež symptomatický liek, ktorého účinnosť je dvakrát tak dobrá. Skladá sa z dvoch účinných látok: paracetamolu a ibuprofénu. Je to kvôli kombinácii týchto komponentov, že môže preukázať takéto výrazné výsledky v podstatne krátkom čase. Na rozdiel od Ibuprofenu má Ibuklin menej kontraindikácií. Preto sa často predpisuje na infekčné ochorenia detí a dospelých.

Jediná vec lepšia ako Ibuprofen, takže je to rôzne formy uvoľňovania, ktoré umožňuje osobe vybrať si vhodný typ lieku. Ibuklin sa nesmie užívať deťom mladším ako 12 rokov počas gravidity a laktácie. Okrem toho je oveľa drahšie.

Ibuprofen - vlastnosti lieku a jeho použitie na prechladnutie

Jedným z najbežnejších liekov na zmiernenie príznakov SARS a chrípky je ibuprofén. Tento nástroj umožňuje rýchlu elimináciu jednotlivých symptómov ochorenia, vrátane horúčky a bolesti tela, a prispieva k rýchlemu uzdraveniu pacienta. Tento liek však môže mať množstvo vedľajších účinkov, nie je vhodný pre ľudí s rôznymi chronickými ochoreniami. Tak, že môžete zistiť, či používať ibuprofen, av akých prípadoch vám tento liek môže pomôcť, poďme sa zaoberať jeho vlastnosti, indikácie, rovnako ako kontraindikácie používať.

Opis liečiva

Ibuprofen - liek na zmiernenie bolesti pri rôznych chorobách, vrátane úľavy od bolesti, bolesti hlavy a rýchleho poklesu teploty počas prechladnutia, ARVI alebo chrípky. Tento liek sa vyrába najmä vo forme tabliet (najbežnejšia forma liečiva), ako aj suspenzií pre deti.

Ibuprofen sa predáva v lekárňach bez lekárskeho predpisu, ale je dôležité, aby si pacienti uvedomili, že liek je účinný a jeho používanie bez predchádzajúceho vyšetrenia lekárom a príslušný predpis môže mať negatívne dôsledky na ľudské zdravie, najmä ak pacient trpí chronickými ochoreniami.

Okrem hlavného názvu „ibuprofen“ sa liek nachádza v lekárňach s názvom „nurofen“, „ibuprom“, „ibufen“, „brustan“ a tiež niektoré ďalšie. Pred nákupom a užívaním takýchto liekov je dôležité starostlivo preštudovať ich zloženie a dávkovanie účinnej látky v každom type tabletky, aby sa zabezpečila účinná liečba.

Farmakologický účinok a skupina

Tento liek patrí do kategórie nesteroidných protizápalových liekov. Tento prostriedok je najúčinnejší pri zápalových procesoch. Ibuprofén má výrazný antipyretický, ako aj protizápalový účinok, ktorý je poskytovaný nerozlišujúcou blokádou cyklooxygenázy. Droga je dobre absorbovaná stenami žalúdka, v prípade užívania tohto lieku po jedle jeho účinok mierne klesá. Zvyšky lieku sa vylučujú obličkami, preto sa neodporúča pre osoby s poškodením funkcie obličiek.

Indikácie a kontraindikácie pri používaní

Ibuprofen môže byť indikovaný u pacientov s diagnózou nasledujúcich ochorení: t

  • syndrómy bolesti spôsobené zraneniami kĺbov a mäkkých tkanív;
  • degeneratívne patologické stavy kĺbov a chrbtice sprevádzané silnými syndrómami bolesti (vrátane osteoartritídy a reumatoidnej artritídy);
  • infekčné ochorenia dýchacích ciest, vrátane bolesti hrdla a faryngitídy;
  • artikulárny syndróm;
  • neuralgia rôznych typov;
  • psoriatická artritída.

Aj tento liek je predpísaný pre ťažké bolesti hlavy alebo bolesť zubov alebo horúčky, sprevádzané rôznymi infekčnými chorobami.

Ibuprofen má tiež množstvo kontraindikácií. Preto nie je predpísaný pacientom, ktorí:

  • majú zvýšenú citlivosť na rôzne zložky liečiva;
  • trpia žalúdočným vredom alebo črevnými vredmi, najmä v akútnej fáze;
  • akútne alebo chronické ochorenie pečene alebo obličiek;
  • trpia chorobami krvi;
  • majú abnormalitu zrakového nervu.

Pacienti, ktorí sú podozriví z takýchto ochorení, ale nie sú si istí presnosťou diagnózy, sa odporúča, aby užívali liek až po predbežnej diagnóze a prísne na odporúčanie ošetrujúceho lekára. To umožní eliminovať rôzne nežiaduce vedľajšie účinky.

Opatrnosť je tiež predpísaná ibuprofenu pre deti a tehotné ženy. Vlastnosti lieku v tomto prípade je dôležité zvážiť podrobnejšie.

Počas tehotenstva

V poslednom trimestri gravidity je ibuprofen kontraindikovaný. Liek môže byť použitý na liečbu tehotných žien v prvom a druhom trimestri, ale iba v prípade, že očakávaný účinok pri liečbe ochorenia pre matku prevyšuje riziko pre plod. Takýto liek sa predpisuje pre komplexné infekčné ochorenia, často sa tiež zavádza do všeobecného režimu liečby chrípky, ktorý poskytuje teplotu vyššiu ako 39 stupňov. V tomto prípade sa liek používa len v minimálnej účinnej dávke. Porušenie tohto pravidla môže viesť k abnormálnemu vývoju plodu, potratu alebo iným nežiaducim reakciám.

Neoprávnený ibuprofén pre tehotné ženy je kedykoľvek kontraindikovaný. Liek môže byť použitý len na predpis a prísne pod jeho kontrolou.

Malé deti

Ibuprofen sa môže použiť na liečbu detí rôzneho veku, vrátane novorodencov. Pre túto kategóriu pacientov je liek predpisovaný hlavne vtedy, keď sa vyskytne horúčka, ktorá sprevádza rôzne infekčné ochorenia, vrátane bolesti hrdla, faryngitídy a niekedy aj chrípky. Je dôležité poznamenať, že drogy pre deti na báze ibuprofénu sú dostupné v špeciálnej dávke, medzi nimi sú nielen tablety, ale aj roztoky na injekcie. Pravidelné tablety ibuprofenu nie sú predpísané deťom mladším ako 6 rokov.

Predpisovanie ibuprofénu dieťaťu, najmä novorodencovi, zahŕňa vykonanie predbežných štúdií o citlivosti tela na určité zložky lieku. Bez takýchto štúdií sa liečba ibuprofenom nevykonáva.

Možné komplikácie súvisiace s drogami

Ibuprofen môže mať rôzne vedľajšie účinky na telo v závislosti od individuálnej citlivosti osoby na určité jej zložky, ako aj od prítomnosti chronických ochorení u pacienta. Ibuprofen môže spúšťať:

  • porážka stien tráviaceho traktu, až po vznik vredov;
  • rôzne poruchy centrálneho nervového systému, vrátane bolesti hlavy, závratov, problémov so spánkom;
  • alergické reakcie, vrátane kožnej vyrážky, angioedému, osoby s precitlivenosťou na jednotlivé zložky lieku môžu mať aj aseptickú meningitídu, ktorá sa však zriedkavo pozoruje;
  • poruchy obehového systému, vrátane anémie.

Dlhodobé užívanie tohto lieku môže tiež spôsobiť problémy s obličkami. Aby ste tomu predišli, musíte sa vzdať neoprávneného predĺženia priebehu tohto lieku a podstúpiť dlhé liečebné postupy len pod dohľadom lekára.

Okrem toho liek môže tiež vyvolať lokálne reakcie: pálenie a opuch v určitej oblasti kože alebo brnenie. Takéto reakcie spravidla zmiznú po ukončení liečby ibuprofénom.

Kloktadla s furatsilinom, Chlorofilliptom a tradičnej medicíny sú tu popísané.

video

zistenie

Všeobecne platí, že ibuprofen je veľmi účinný liek na zmiernenie príznakov prechladnutia, ako sú bolesti tela a bolesti hlavy. Môže sa používať na liečbu pacientov rôzneho veku, vrátane novorodencov a detí trpiacich nachladnutím. Liek môže dávať niekoľko vedľajších účinkov počas aplikácie, takže môžete používať len podľa pokynov svojho lekára.

Ibuprofén s chrípkou

Ibuprofén je liek so širokým profilom, ktorý má niekoľko terapeutických účinkov naraz. Po podaní má výrazný antipyretický, analgetický a protizápalový účinok. Ibuprofen môže byť užívaný s chrípkou, a ako to pomáha vyrovnať sa s bežným nachladnutím, a tento článok vám povie.

Opis liečiva

Musím hneď povedať, že Ibuprofen môže byť použitý na akútne respiračné vírusové infekcie a chrípku, pretože má na to všetky výhody. Jej terapeutický účinok sa dosahuje potlačením aktivity prostaglandínov ich inhibíciou.

Ihneď po vstupe do zažívacieho systému sa liek veľmi rýchlo vstrebáva a začína uplatňovať svoj terapeutický účinok. Maximálna koncentrácia v tele, už dosiahne dve hodiny po prijatí.

Výstup znamená spolu s obličkami v nezmenenej forme.

Protizápalový účinok tohto lieku je neoddeliteľne spojený s poklesom priepustnosti malých ciev, ako aj so všeobecným zlepšením krvného obehu. Vďaka aktívnemu terapeutickému účinku pacient rýchlo eliminuje akútny zápalový proces v tkanivách.

V dôsledku normalizácie procesov regulácie tepla v tele sa dosahuje výrazný antipyretický účinok liečiva.

Účinok takýchto prostriedkov je pomerne dlhý (4-6 hodín). V porovnaní s inými liekmi tejto orientácie je to dobrý ukazovateľ.

Označenia na vymenovanie

Vzhľadom k tomu, že liek Ibuprofen dnes prichádza v niekoľkých dávkových formách, môže byť použitý na liečbu rôznych chorôb.

Ibuprofén na orálne podávanie sa teda môže použiť na zápalové ochorenia pohybového aparátu, osteoartritídy, dny, bolesti hlavy a bolesti zubov, ako aj na zvýšenie telesnej teploty. Je tiež účinný pri rôznych syndrómoch bolesti, neuralgii, infekčných ochoreniach dýchacích ciest a pneumónii.

Na vonkajšie použitie môže byť liečivo vo forme gélu predpísané na komplexnú liečbu ochorení kĺbov a mäkkých tkanív, účinkov poranení, ako aj post-traumatického edému tkaniva.

Na rektálne použitie možno čapíky Ibuprofen použiť na liečbu detí od šiestich mesiacov. Zároveň liek pomôže zmierniť bolesť, zápal a zvýšenú telesnú teplotu.

Je dôležité vedieť, že vzhľadom na skutočnosť, že Ibuprofen je považovaný za silný liek, ktorý môže spôsobiť vážne vedľajšie účinky, je dôležité, aby ste sa pred použitím v akejkoľvek forme uvoľnili. Platí to najmä pre liečbu detí a ľudí trpiacich vážnymi chronickými ochoreniami.

kontraindikácie

Nanešťastie to nie sú všetci ochotní pacienti, ktorí môžu tento liek prijať, pretože majú dôležité kontraindikácie na použitie, ktorých porušenie môže viesť k rozvoju mnohých komplikácií.

Priame kontraindikácie liečby tohto lieku sú: t

  1. Individuálna neznášanlivosť osoby účinnej látky lieku, ktorá mu spôsobuje alergickú reakciu. V tomto stave musí terapeut vybrať bezpečnejšie liečivo pre pacienta s inou účinnou zložkou.
  2. Prítomnosť intolerancie na kyselinu acetylsacyl u ľudí, ktorá je sprevádzaná urtikáriou alebo bronchiálnou astmou.
  3. Obdobie exacerbácie zápalových ochorení tráviaceho systému, ako aj prítomnosť intraintestinálneho krvácania.
  4. Hemofílie.
  5. Hepatitída, ako aj iné závažné ochorenia pečene.
  6. Chronické srdcové zlyhanie a obdobie po nedávnom infarkte myokardu.
  7. Detský vek pacienta (liek nie je predpísaný deťom mladším ako šesť rokov, pretože v súčasnosti existujú bezpečnejšie analógy lieku na zníženie teploty a odstránenie zápalu).
  8. Ťažké ochorenie obličiek.

Tento liek sa má s opatrnosťou predpisovať v nasledujúcich prípadoch: t

  1. Starší pacienti.
  2. Diabetes mellitus.
  3. Cirhóza pečene.
  4. Zlé návyky (pitie, fajčenie).
  5. Časté skoky v krvnom tlaku (hypertenzia).
  6. Peptická vredová choroba.
  7. Spoločná liečba silnými liekmi.
  8. Podozrivé infekčné ochorenie.

Príjem počas tehotenstva

Ibuprofen s ARVI a chrípkou, ktorý bude preskúmaný nižšie, je schválený na použitie v prvom a druhom trimestri tehotenstva, ale len ak existujú jasné indikácie. V tomto prípade musí byť priebeh liečby a dávkovania pod dohľadom pozorujúceho lekára.

Je zakázané predpisovať takýto liek v treťom trimestri tehotenstva.

Pokiaľ ide o použitie ibuprofénu počas laktácie, tento typ liečby sa nevykonáva. Ak je to potrebné, menovanie tohto lieku počas dojčenia, žena by mala odmietnuť dojčiť a preniesť dieťa na umelú zmes.

Spôsob prijímania

Pre liečbu detí vo veku od 12 rokov a dospelých, musíte použiť 1 tabletu lieku 3-4 krát denne. Na dosiahnutie maximálneho terapeutického účinku sa denná dávka môže zvýšiť až na 400 momentov denne.

Tabletka sa má užiť ráno pred jedlom, pričom sa vypije veľké množstvo vody. Všetky následné denné dávky sa majú vypiť po jedle.

Trvanie liečby sa pre každého pacienta vyberie individuálne, ale v priemere by liečba nemala trvať dlhšie ako päť dní v rade.

Na liečbu detí mladších ako 12 rokov sa má použiť jedna tableta trikrát denne. Pred tým je potrebné poradiť sa s lekárom.

Vedľajšie účinky

Podľa recenzií je Ibuprofen dobre tolerovaný a zriedka vyvoláva vedľajšie účinky. Nežiaduca reakcia u človeka sa môže vyvinúť len vtedy, ak vezme nesprávnu dávku lieku alebo ak sa lieči, ak sú dôležité kontraindikácie.

Najčastejšie sa u pacientov vyvinú tzv. Systémové vedľajšie účinky. Vyskytujú sa v tráviacom systéme a prejavujú sa ako bolesť brucha, znížená chuť do jedla, sucho v ústach a nevoľnosť. Menej často sa vyskytujú stomatitída, plynatosť, nadúvanie a abnormálna funkcia pečene. Pri chemických reakciách (v kombinácii s alkoholom) sa u pacienta môže vyvinúť krvácanie do tráviaceho systému.

Ďalšou skupinou frekvencií nežiaducich reakcií sú rôzne zlyhania ľudského nervového systému. Užívanie lieku Ibuprofen teda môže spôsobiť závažné bolesti hlavy, depresiu, závraty, psychomotorické poruchy a zmätenosť u pacienta. Menej často, poruchy zraku, podráždenie očí, kŕče a tinitus.

U srdca sa môžu vyvinúť arytmie, tachykardie, anémia, ako aj akútne srdcové zlyhanie. Liek môže tiež zhoršiť priebeh existujúcich patologických stavov myokardu.

V dýchacom systéme pacienta môže nastať nežiaduca reakcia vo forme dýchavičnosti, bronchospazmu a kašľa.

Zriedkavo, ale existujú prípady, keď liek vyvoláva cystitídu, akútne zlyhanie obličiek a opuchy končatín.

Liek často spôsobuje rôzne alergické reakcie, ktoré sa prejavujú ako vyrážky, svrbenie kože, žihľavka a rinitída. Existujú tiež všetky druhy anafylaktických reakcií, vrátane anafylaktického šoku.

Na strane obehového systému sa u pacienta môže vyvinúť leukopénia, porušenie všeobecnej zrážanlivosti krvi a vnútorné krvácanie.

Ďalšie možné nežiaduce reakcie sú abnormálna stolica a krv v moči.

Liekové interakcie

Existujú nasledujúce vlastnosti liekových interakcií Ibuprofen s inými liekmi:

1. Nie je potrebné kombinovať príjem takýchto liekov so silnými liekmi zo skupiny NSAID.

2. Pri súčasnom liečení liečiva liečivami založenými na kyseline acetylsacylovej sa u človeka môžu vyvinúť nežiaduce vedľajšie reakcie a tiež intraintestinálne krvácanie.

3. Liek zvyšuje liečebný účinok antikoagulancií.

4. V kombinácii s kofeínom tento liek zvyšuje jeho analgetický účinok.

predávkovať

Príznaky predávkovania Ibuprofenom budú:

  1. Ospalosť a letargické reakcie.
  2. Tinitus a bolesť hlavy.
  3. Vývoj akútneho srdcového zlyhania.
  4. Porucha funkcie obličiek.
  5. Kóma a kŕče.
  6. Depresívne stavy.

Tradičná liečba predávkovania zahŕňa výplach žalúdka, podávanie sorbentu a symptomatickú liečbu.

Kvôli zvýšenému riziku intraintestinálneho krvácania musí byť pacient niekoľko dní po predávkovaní pod lekárskym dohľadom.

Funkcie príjmu

Aby Ibuprofen skutočne mal očakávaný terapeutický účinok s chrípkou, mali by ste si to uvedomiť pri užívaní:

  1. Liečba týmto liekom by sa mala vykonávať čo najmenej. Je tiež nemožné prekročiť dávku liečiva, aby sa zvýšil jeho terapeutický účinok.
  2. Bez vedomia terapeuta je zakázané kombinovať liečbu Ibuprofenom s inými účinnými liekmi, pretože to môže spôsobiť nežiaduce reakcie v tele.
  3. Počas dlhodobej liečby musí byť pacient testovaný, aby mohol monitorovať fungovanie pečene, obličiek a ďalších orgánov.
  4. Ak je to potrebné, menovanie kortikosteroidov, musí pacient zrušiť liečbu týmto liekom na dva dni.
  5. Počas liečby musí byť pacient opatrný pri vykonávaní činností, ktoré si vyžadujú koncentráciu, pretože tento liek môže interferovať s duševnými reakciami človeka.
  6. Starší pacienti, ako aj ľudia so závažnými chronickými patológiami, by mali byť liečení Ibuprofenom výlučne pod lekárskym dohľadom v nemocnici.
  7. Pri prvých príznakoch predávkovania alebo vedľajších účinkov musíte okamžite prestať užívať liek a vyhľadať lekára.
  8. Ibuprofen by nemal byť kombinovaný so silnými alkoholickými nápojmi, pretože takáto interakcia môže mať veľmi negatívny vplyv na prácu pečene.
  9. Pri používaní lieku Ibuprofen na prevenciu chrípky je potrebné sa vyhnúť tomu, aby sa dostal do očí a slizníc (pri použití externého gélu).

recenzia

Aby sme sa dozvedeli podrobnejšie, či je možné piť Ibuprofen s chrípkou, uvádzame nasledovné hodnotenia tých pacientov, ktorí už užívali tento liek a hodnotili jeho účinnosť na sebe:

  • Angelina „Toto nie je prvýkrát, čo beriem Ibuprofen na chrípku a nachladnutie. S týmto liekom sa mi podarilo znížiť horúčku a odstrániť bolesti hlavy v najrýchlejšom možnom čase. Vo všeobecnosti považujem tento liek za univerzálneho asistenta rýchlej akcie. Je dobre vstrebaný a vo všeobecnosti mi nespôsobuje komplikácie. Pokiaľ ide o mňa, je to ideálny liek na zmiernenie symptómov prechladnutia. “
  • Daniel "Vzal Ibuprofen s chrípkou, ktorá bola sprevádzaná horúčkou." Predtým zvyčajne eliminoval príznaky chrípky bežným aspirínom. V porovnaní s takýmto liekom je Ibuprofen omnoho mäkší. Aj napriek tomu, že som vždy mal problémy s trávením a žalúdkom, vrátane tohto lieku, po jeho užití nespôsobil žiadne negatívne účinky. Som veľmi rád, že mi lekár predpísal Ibuprofen. “
  • Victoria „Dala Ibuprofen s nachladnutím bez horúčky jej dieťaťu, ako to predpísal lekár. Páčilo sa mi, že liek funguje rýchlo a pomáha dieťaťu vyrovnať sa s nachladnutím. Sám som vzal Ibuprofen s ARVI, takže môžem s istotou povedať, že takýto liek má vynikajúcu prácu s jeho úlohou. “

Môže ibuprofen nachladnúť?

Ibuprofen sa často predpisuje na prechladnutie, a to ako pre malé deti, tak pre dospelých. Ale nie veľa ľudí vie, že liek nelieči bežnú nádchu. Pri prechladnutí je lepšie podávať ibuprofén v kombinácii s inými liekmi.

Čo je ibuprofen

Ibuprofén má pri nachladnutí protizápalové, analgetické a antipyretické účinky. Toto je najbezpečnejšie narkotické analgetikum zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov. Liečivo je veľmi dobré vo vlastnostiach Aspirínu.

Podľa návodu na použitie pre Ibuprofen, mechanizmus účinku lieku je inhibícia tvorby špeciálnych látok v tele, ktoré sú zodpovedné za zvýšenie telesnej teploty, zápalu a bolesti. Akonáhle sa infekcia dostane do tela, tieto účinné látky, predpísané prostaglandínmi, sa začnú intenzívne produkovať, čo spôsobuje intoxikáciu: bolesť svalov a kĺbov, bolesť hrdla, horúčka.

Keď Ibuprofen vstúpi do krvi po 1,5 hodine, tieto látky sú blokované liečivami, na pozadí ktorých je zápal, bolesť a pokles teploty. Použitie ibuprofénu pre ARVI a bolesť hrdla rýchlo zlepší celkové zdravie.

Aké symptómy odporúčajú začať užívať ibuprofen

  • bolesť hrdla, nosohltan;
  • mierne zvýšenie telesnej teploty;
  • chrapot a chrapot;
  • nádcha, trhanie a bolesť v očiach (v počiatočnom štádiu ochorenia);
  • bolesť hlavy, svalová, bolesť kĺbov;
  • príznaky všeobecnej intoxikácie: bolesti hlavy, strata chuti do jedla;
  • začervenanie, opuch a drobivosť mandlí;
  • hnisavý plak na mandlí;
  • zápach z úst;
  • zväčšené a bolestivé celoživotné uzly pod čeľusťami;
  • únava a letargia.

Časté prechladnutie sa vyvíja postupne: prvé svrbenie hrdla, potom hojný výtok vody z nosa. Po niekoľkých dňoch sa stanú hrubými, mukopurulentnými. V budúcnosti kýchanie, po 2-3 dňoch, je suchý kašeľ, a potom s uvoľnením spúta. Teplota mierne stúpa: až 37,5-38 0. Ibuprofen je účinný pri prvých príznakoch nachladnutia, pretože pomáha rýchlo odstrániť nepríjemné pocity.

Bude Ibuprofen Cure Cold

Liečba chladu iba s Ibuprofenom je zbytočná. Prečo sa choroba vyskytuje? K tomu dochádza na pozadí zníženej imunity. Prispieť k tomu môže byť hypotermia, prehriatie, nedostatok vitamínov a banálny stres. Keď sú ochranné funkcie znížené, infekcia, ktorá vstúpila do tela, nie je zastavená imunitnými bunkami, ale začína sa aktívne rozvíjať.

Najčastejšou príčinou prechladnutia je rinovírusy. Padajú na sliznicu nosohltanu a vyvolávajú zápalový proces. To platí najmä pre jeseň, zimu a jar. Prúd studeného vzduchu mení prívod krvi do dýchacieho traktu. To významne znižuje produkciu hlienu. To všetko umožňuje voľne preniknúť infekciou do buniek.

Ibuprofen sa predpisuje na zmiernenie príznakov, ktoré prinášajú hrozné nepríjemné pocity - bolesť, teplota, opuch sliznice. Ale liek nemá vplyv na infekciu, ktorá vstúpila do tela. Ibuprofen eliminuje symptómy chladu, takže nemá zmysel liečiť ochorenie len týmito tabletkami.

Infekcia je zákerná, pretože sa môže pohybovať po tele. Kde sa usadí, a aký systém tela bude trpieť - žiadny lekár to nepovie. To je jednoducho nemožné predvídať.

Ak je zima nie je liečená, je plná otitis, chrípka, sinusitída, bronchitída, bolesť hrdla, zápal vedľajších nosových dutín a mnoho ďalších patológií, po ktorých môže dôjsť k závažnejším komplikáciám (ochorenie obličiek, srdcové ochorenia).

Veľa ľudí môže položiť otázku - ale po tom všetkom, keď mám nachladnutie, tableta Ibuprofenu má protizápalový účinok, prečo sa liek potom nelieči? Áno, liek má protizápalové vlastnosti, ale iba dovtedy, kým nie je odstránený z tela, to znamená 4 hodiny. Pri neprítomnosti správnej terapie, len s úľavou od príznakov, sa infekcia bude rýchlo množiť, čo vedie k rôznym komplikáciám.

Antivírusové, antibakteriálne, imunomodulačné lieky sa majú užívať spolu s Ibuprofenom. Opäť platí, že liečba v každom jednotlivom prípade je priradená odlišne. Všetko závisí od typu infekcie, patológie, veku osoby a ďalších vlastností organizmu.

Predpísať použitie liekov a liečby môže byť len lekár po podrobnom vyšetrení, keď zistí, aký typ patogénnej infekcie sa stal príčinou prechladnutia. Ibuprofén môže byť predpísaný len na zmiernenie bolesti, zápalu a nižšej telesnej teploty. A len ak neexistujú žiadne kontraindikácie.

Ibuprofen nie je akceptovaný na prevenciu prechladnutia, chrípky.

kontraindikácie

Ibuprofen sa nemá užívať s SARS, ak sú prítomné nasledujúce patologické stavy: t

  • gastritída, ulcerózne lézie tráviaceho traktu.
  • ochorenia obehového systému.
  • črevného a žalúdočného krvácania.
  • alergie na zložky.
  • patológie zrakového nervu.
  • narušenie renálneho systému alebo pečene.

Počas prenášania plodu a počas laktácie sa SARS môže užívať Ibuprofen. Dávkovanie však nastavuje len lekár. V niektorých prípadoch je potrebné pozorovať stav krvi počas príjmu, pretože liek ju riedi.

V detstve môže Ibuprofen trvať 3 mesiace. Ale v prípade detí by sa užívanie ibuprofénu na prechladnutie malo určite prediskutovať s pediatrom.

Vedľajšie účinky

Liek je predpísaný u detí a dospelých na liečbu prechladnutia. Ibuprofen môže spôsobiť nasledujúce vedľajšie účinky:

  • bolesti hlavy;
  • závraty;
  • poruchy spánku;
  • nad vzrušením;
  • poruchy zraku;
  • anémia;
  • kožná vyrážka;
  • Quincke opuch.

Jeden z dôležitých problémov, ktoré vznikajú pri užívaní ibuprofénu pri liečbe nádchy, je negatívny vplyv na sliznicu gastrointestinálneho traktu. Porušenie dávkovania, pravidlá podávania, samo-zvyšujúce sa dávkovanie lieku, môže spôsobiť rozvoj eróznych a ulceróznych lézií sliznice orgánov. Ide o to, že prostaglandíny, ktoré sú zodpovedné za zvýšenie teploty, bolesti a zápalu, sú tiež zodpovedné za vývoj špeciálneho tajomstva, ktoré chráni sliznicu pred negatívnymi účinkami kyseliny chlorovodíkovej.

Keď produkcia prostaglandínov klesá, produkcia tohto tajomstva je zablokovaná. Ibuprofénová tableta, ktorá sa dostáva do orgánov gastrointestinálneho traktu, najmä nalačno, má negatívny vplyv na sliznicu, dráždi ju. Pri dlhodobom nekontrolovanom príjme ibuprofénu sa vyvíja zápal - gastritída a potom vred. Zvlášť, ak osoba jedí nesprávne. Preto sa má ibuprofen užívať na prechladnutie až po jedle.

Počas prechladnutia sa má Ibuprofen používať s opatrnosťou v prítomnosti ochorení pečene a obličiek, chronického srdcového zlyhania, krvácania v gastrointestinálnom trakte v histórii.

Ako aplikovať Ibuprofen na chlad

Ak počas užívania príznakov ochorenia pretrvávajú dlhšie ako 5 dní alebo sa osoba zhorší, mali by ste sa poradiť s lekárom.

S chrípkou a chladom sa Ibuprofen predpisuje deťom mladším ako 1 rok ako suspenzia. Dávka a trvanie podávania závisí od veku a hmotnosti dieťaťa. Môžete tiež použiť sviečky 3 krát denne. Pri prechladnutí bez teploty nie je potrebné meniť dávku ibuprofénu. V tabletách sa liek môže podávať deťom s hmotnosťou 20 kg alebo vyššou. Ibuprofen si môžete kúpiť v studenom prášku, ak má vaše dieťa emetický reflex pri užívaní tabliet.

Maximálna denná dávka ibuprofénu pre deti (7-12 rokov) s nádchou je 600 mg, pre dospelých - 800 mg. Liek sa uvoľňuje s koncentráciou hlavnej zložky v dvoch formách: tablety - 200 mg a tablety - 400 mg. Užívajte liek 4-5 hodín po požití, ale nie viac ako 3 krát denne. Odporúča sa piť tablety ibuprofénu pri teplote najmenej 38 ° C.

Dospelí môžu užívať až 4 tablety denne. Ibuprofen tableta pri liečbe prechladnutia bez horúčky na zmiernenie svalov, kĺbov a hlavy.

Ako kombinovať ibuprofen s chladom

  • kloktadlo (odvar zo šalvie, harmančeka, nechtíka).
  • inhalácie s harmančekom, mäta, medové odvarky.
  • opláchnutie nosa slabým fyziologickým roztokom.

Čo nahradiť ibuprofen za studena

  • Brufen;
  • Burana;
  • Ibuprofen lannaher;
  • Ibufen;
  • Markofen;
  • Nurofen;
  • Solpafleks.

Ibuprofen sa vyznačuje miernym účinkom na telo a pri správnom používaní je bezpečný. Nezabudnite však, že bez ohľadu na to, aká dobrá je liek, má kontraindikácie a môže spôsobiť vedľajšie účinky. Preto nepotrebujete samoliečbu.

zdroj:

Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/ibuprofen__11526
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=8f0e5ee3-ab17-46f0-b0b2-3e6d90e259a4t=

Našli ste chybu? Vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter

Ibuprofén na chrípku a nachladnutie

obsah:

Najčastejšia infekcia je akútna respiračná. ARVI postihuje horné dýchacie cesty. Príčinou sú vírusy a ak sú nesprávne alebo v poslednej dobe liečené, ochorenie môže byť komplikované faryngitídou, laryngitídou a inými patológiami horných dýchacích ciest. Preto pacienti majú akútnu otázku o účinnosti lieku Ibuprofen na prechladnutie.

Prínos a činnosť

Ibuprofén je liek, ktorý súvisí s nesteroidnými protizápalovými liekmi. Je to derivát kyseliny fenylpropiónovej. Liek rýchlo bojuje s akútnym zápalovým procesom, odstraňuje bolesť, znižuje telesnú teplotu.

Účinná látka prispieva k potlačeniu produkcie prostaglandínov. Sú to biologicky aktívne zložky, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri vzniku akútneho zápalového procesu a horúčky. Účinky Ibuprofenu v prípade prechladnutia sú zamerané na inhibíciu agregácie krvných doštičiek.

Po požití účinných látok sa veľmi rýchlo dostávajú do zažívacieho traktu. Charakterizované takýmito činnosťami:

  • protizápalové látky;
  • antipyretiká;
  • liek na zmiernenie bolesti.

Po požití sa výrazne zníži horúčka, bolesť pri prehĺtaní jedla.

Pomáha to s prechladnutím

Ibuprofén na chrípku a nachladnutie je najvyhľadávanejším liekom. Prostriedky bojujú proti zápalu a majú antipyretický účinok. Preto je aktívne predpísaný pre ARVI a chrípku. Aby sa dosiahol požadovaný výsledok, bude potrebné ho použiť ako súčasť komplexnej liečby.

Spoločne, lieky budú bojovať s opuchom slizníc, syndrómom bolesti, vysokou horúčkou. Po aplikácii nástroja sa celkové zdravie výrazne zlepší.

Môžeme povedať, že liečba akútnych respiračných vírusových infekcií Ibuprofen bude účinná, ak bude kombinovaná s inými protizápalovými liekmi. Vyrába sa v rôznych formách, vďaka čomu sa používa v rôznych oblastiach.

Spôsob použitia

Liečivo je dostupné vo forme tabliet alebo suspenzií. V prípade použitia tabliet, potom len dospelí a deti nad 12 rokov. Vypite 1-2 tablety až trikrát denne. Deti mladšie ako 12 rokov, dávka sa vypočíta ako 30 mg na kg telesnej hmotnosti. Rozdeľte na 4 dávky.

Prvý príjem by sa mal uskutočniť ráno nalačno. Druhá recepcia poobede po aplikácii jedla. Ak sú deti veľmi malé, potom Ibuprofen s chrípkou a studené použiť ako suspenzia. V tomto prípade dávkovanie a frekvencia podávania je určená iba pediaterom po vyšetrení dieťaťa.

Liek sa používa len v najmenších účinných dávkach, pretože porušenie tohto pravidla môže spôsobiť nežiaduce reakcie, problémy s vývojom plodu a potratu.

kontraindikácie

Použitie ibuprofénu na prechladnutie je v takýchto prípadoch zakázané:

  • hematopoetické ochorenia;
  • nadmerná citlivosť na zložky v kompozícii;
  • chronické alebo akútne ochorenie pečene a obličiek;
  • poruchy fungovania zrakového nervu;
  • vredy čriev alebo žalúdka, najmä v akútnej forme.

Ak existuje podozrenie na prítomnosť aspoň jednej choroby, potom pred použitím je potrebné konzultovať s odborníkom na presnú diagnózu.

Buďte zvlášť opatrný počas tehotenstva. V treťom trimestri je kontraindikované vykonávať liečbu liekmi. Pri prvom trimestri užívajte len vtedy, ak očakávaný účinok prevyšuje riziko pre dieťa.

Liečba chrípky ibuprofénu

Ibuprofén na liečbu chrípky je vo väčšine prípadov bezpečná a účinná liečba. Ibuprofén môže znížiť horúčku a znížiť bolesť, ktorá je často príznakom chrípky. Tento liek nie je vhodný pre každého, vrátane nie vždy vhodné pre malé deti, starších ľudí a pacientov s určitými zdravotnými problémami, pretože ibuprofén môže ochorenie zhoršiť. Pacienti, ktorí majú podozrenie, že majú chrípku, by sa mali pred začatím samoliečby s ibuprofenom poradiť s lekárom, pretože niektoré typy ochorenia môžu vyžadovať ďalšiu liečbu a niektoré závažné ochorenia, ktoré nemajú nič spoločné s chrípkou, môžu mať podobné príznaky.

Užívanie ibuprofénu s chrípkou má mnoho výhod.

Ibuprofen je nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID), takže sa môže bezpečne používať doma, na rozdiel od steroidných liekov, ktoré vyžadujú podávanie pod dohľadom lekára. Ibuprofen sa predáva bez lekárskeho predpisu a pacienti si ho môžu voľne kúpiť v lekárňach a obchodoch.

Ibuprofen účinne bojuje proti väčšine príznakov chrípky. Horúčka je častým príznakom chrípky a môže spôsobiť pacientovi veľké nepohodlie. Ibuprofen účinne znižuje teplotu, aj keď teplota nie vždy klesá na hranicu normy, najmä ak je veľmi vysoká. Bolesť hlavy a bolesť hrdla, kĺbov a svalov, ako aj časté príznaky chrípky, ibuprofén môžu znížiť bolesť v celom tele. Hoci ibuprofen môže pomôcť zmierniť niektoré príznaky chrípky, nemôže vždy vyrovnať so všetkými príznakmi.

Po užívaní ibuprofenu nezmizne nádcha, kašeľ, únava a problémy s gastrointestinálnym traktom.

Pacienti s týmito príznakmi chrípky, ktorí nemajú bolesť ani horúčku, nedostanú potrebný ibuprofén. Ak má pacient niekoľko príznakov chrípky, možno bude musieť použiť niekoľko typov liekov.

Nevýhodou užívania ibuprofénu môžu byť určité vedľajšie účinky, ako je hnačka a zápcha. Pacienti s chrípkou sa môžu zhoršiť, ak sa zhoršia problémy s gastrointestinálnym traktom. Niekedy môže ibuprofen tiež spôsobiť krvácanie v zažívacom trakte. Zvyšuje tiež riziko mŕtvice alebo srdcového infarktu.

Súvisiace odkazy: Chrípka u detí

Ako užívať ibuprofen na nachladnutie bez horúčky?

Otázka autor: Olga

Odpoveď od Valentiny Aleksandrovna Levchenko (lekár)

Vitajte! Hlavným účelom Ibuprofenu - len rovnaký boj s príznakmi chrípky, akútnych respiračných infekcií a SARS. Ale teplota nie je vždy hlavným príznakom. Tento liek pomôže zbaviť sa takých častých prejavov ochorenia ako bolesť hlavy, bolesti tela, bolesti kĺbov. Ak nemáte jedinú diagnózu alebo stav kontraindikácií uvedených v zozname, užívajte Ibuprofen na zimu.

Napriek tomu, že liek nie je viazaný na lekársky predpis, neodporúčam ho užívať bez lekárskeho predpisu, najmä ak už máte predpísaný terapeutický kurz. Nemôžete si byť istí kompatibilitou všetkých liekov, takže je lepšie neriskovať. Všimol som si, že dospelí sú predpísané pilulku forme, Ibuprofen nie je predpísaný pre deti do 6 rokov (len niektoré z jeho derivátov). V závislosti od stavu pacienta sa mu predpisuje buď 1 tableta 4 krát denne, alebo prvý deň - 2 tablety trikrát denne a potom dvakrát.

Aby ste dosiahli maximálny účinok užívaním Ibuprofenu, musíte dodržiavať pravidlá užívania: prvá dávka sa užíva ráno nalačno, všetky nasledujúce po jedle. Interval medzi užitím lieku by nemal byť kratší ako štyri hodiny.

Symptomatická liečba akútnych respiračných vírusových infekcií

EA Prokhorovich, profesor Katedry terapie, klinickej farmakológie a pohotovostnej lekárskej pomoci, Moskovská štátna lekárska univerzita, doktor medicíny

Pojem akútna respiračná vírusová infekcia (ARVI) označuje skupinu akútnych infekčných ochorení dýchacích ciest s podobnými klinickými príznakmi opitých vírusmi. Kauzálnymi agensmi sú RNA a vírusy obsahujúce DNA. Chrípka, v ktorej sú všeobecnejšie príznaky výraznejšie, je izolovaná od spoločnej rubriky ARVI. SARS sa prenáša vo vzduchu kvapkami (pri kašli, kýchaní). Po chorobe sa vytvorí dlhodobá typovo špecifická imunita.

Príznaky intoxikácie a horúčky

Klinický obraz ARVI pozostáva zo symptómov intoxikácie (bolesti hlavy, bolesti svalov atď.), Zvýšenej telesnej teploty, spravidla do 38-39 ° C a príznakov poškodenia dýchacích ciest (rinitída, rinofaryngitída, faryngitída, laryngitída, tracheitída, bronchitída)., Inkubačná doba trvá 1-2 dni, ale môže trvať až 5 dní. Chrípka začína akútne as inými akútnymi respiračnými vírusovými infekciami sa symptómy ochorenia vyvíjajú pomalšie. Závažnosť ochorenia je ovplyvnená komorbiditami, vekom alebo tým, či bol pacient predtým v kontakte s týmto typom vírusu. Vo všeobecnosti môže byť krvný obraz v prvý deň hladiny leukocytov normálny alebo mierne zvýšený, potom sa vyvíja leukopénia, ktorá je charakteristická pre vírusové infekcie. Na izoláciu vírusu a určenie jeho typu sa môžu použiť špeciálne mikrobiologické a imunitné metódy. Typicky sa tieto metódy používajú na určenie príčiny lokálnej epidémie.

Podľa závažnosti určitých príznakov je často možné predbežne prevziať etiológiu ochorenia (pozri tabuľku).

Tabuľka. Klinické príznaky SARS a chrípky

príznaky

SARS

chrípka

Sharp. Pacienti môžu pomenovať čas nástupu

Teplota mierne stúpa, zvyčajne nie vyššia ako 38,5 ° C

Teplota rýchlo stúpa a dosahuje niekoľko hodín teplotu 39 - 40 ° C. Vysoká teplota trvá 3 - 4 dni.

Mierny, všeobecný stav zvyčajne netrpí.

Prechladnutie, nadmerné potenie, silná bolesť hlavy v oblasti fronto-temporálnej oblasti, bolesť pri pohybe očí, fotofóbia, závraty, bolesti svalov a kĺbov

Výtok z nosa a upchatie nosa

Zvyčajne nie je žiadna závažná rinitída, môže byť pocit nazálnej kongescie.

Väčšina pacientov

Zriedkavo sa zvyčajne pripája na 2-3 deň choroby

kašeľ, pocit bolesti a nepríjemné pocity na hrudi

Mierne vyjadrený, suchý kašeľ, od začiatku ochorenia, môže neskôr prejsť do mokra

Bolestivý bolestivý kašeľ, bolesť za hrudnou kosťou pri priedušnici, ktorá sa objavila ako výsledok porážky sliznice.

začervenanie sliznice očí

Po miernom zotavení

Únava, slabosť, podráždenosť, nespavosť môžu pretrvávať 2-3 týždne po uzdravení

Keď sa nekomplikovaná liečba ARVI vykonáva doma; v prípade ťažkého ochorenia, rozvoj komplikácií (respiračná a kardiovaskulárna insuficiencia, hypertermia, porucha vedomia, hemoragické, kŕčovité, meningeálne syndrómy, ťažký priebeh priľnavosti bakteriálnej infekcie), ako aj pri závažných sprievodných ochoreniach je indikovaná hospitalizácia v nemocničnom oddelení.

Drogy s dlhou "históriou"

V prvých dňoch ochorenia s vysokou horúčkou by pacienti mali pozorovať odpočinok na lôžku. Odporúča sa piť veľa teplých nápojov (čaj, džúsy, ovocné nápoje, ovocné nápoje atď.). Používajte lieky, ktoré znižujú opuch nosovej sliznice; vykašliavanie a antitusiká. Antibakteriálna terapia je predpísaná pre rozvoj bakteriálnych komplikácií, ako aj pre pacientov s chronickými pľúcnymi ochoreniami.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) sa široko používajú na zmiernenie horúčky a bolesti hlavy u pacientov s ARVI. Lieky s dlhou „históriou“, t. tých, ktorých účinnosť a bezpečnosť sú dobre študované v klinických štúdiách aj v širokej klinickej praxi. Jedným z týchto NSAID je ibuprofén - derivát kyseliny arylpropiónovej. Liek sa používa v roku 1963, ale teraz patrí medzi najpoužívanejšie NSAID. Je to jeden z najpopulárnejších OTC produktov z tejto skupiny. Ibuprofén je neselektívny inhibítor cyklooxygenázy (COX), ale má nízku a strednú terapeutickú dávku s nízkou afinitou k COX-1, čo nepochybne zlepšuje jeho bezpečnostný profil. Pri klasifikovaní neselektívnych NSAIDs podľa vzrastajúcej aktivity inhibície COX-1, a teda rizika vzniku toxických účinkov, môžu byť NSAID usporiadané v nasledujúcom poradí:

Pri orálnom užívaní sa liek rýchlo vstrebáva v tráviacom trakte, maximálna koncentrácia v krvnej plazme sa dosiahne po 1-2 hodinách.

Ibuprofén je široko používaný ako antipyretikum pri liečbe bolesti hlavy, bolesti zubov a dysmenorey. Liek je tiež schválený na použitie u detí, čo je liek prvej línie v pediatrii na zmiernenie horúčky a bolesti rôzneho pôvodu. Ibuprofen je vysoko účinný a bezpečný pri liečbe hypertermie u detí predškolského a základného školského veku, vrátane detí so zhoršenou gidremorbidnym a rizikom alergických reakcií. Krátkodobé užívanie ibuprofénu v nízkych dávkach je veľmi zriedkavo sprevádzané vývojom nežiaducich toxických účinkov. Pozorovacie farmakoepidemiologické štúdie ukázali, že pri užívaní bezpredmetných foriem ibuprofénu u dospelých pacientov sa NSAID-gastropatia vyskytla u 0,012% pacientov, pričom užívanie neregulovaných foriem naproxénu spôsobilo 2krát častejšie vznik NSAID-gastropatie. U pacientov s rizikom prekročenia odporúčanej dávky lieku sa však môžu vyvinúť komplikácie liečby liekmi, najmä gastropatia NSAID. Treba tiež pripomenúť, že kombinované užívanie ibuprofénu znižuje antiagregačný účinok kyseliny acetylsalicylovej, ktorá, ak sa používa opakovane, môže zvýšiť riziko aterotrombózy u vaskulárnych pacientov.

Kombinácia ibuprofénu a paracetamolu - Ibuklin

Zvýšenie antipyretického a analgetického účinku ibuprofénu možno dosiahnuť jeho kombinovaným použitím s paracetamolom. Paracetamol nemá protizápalovú aktivitu a napriek tomu, že je súčasťou skupiny NSAID, je analgetikom centrálneho účinku. Nevyvoláva vývoj toxických účinkov v dôsledku inhibície periférnych orgánov v COX a môže byť použitý u pacientov s peptickým vredom, bronchiálnou astmou a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Paracetamol má dobrú perorálnu biologickú dostupnosť. Dosiahne maximálnu koncentráciu v krvnej plazme 30 minút po podaní. Paracetamol je schválený na použitie u detí. Opatrnosť je potrebná pri predpisovaní lieku pacientom s poškodenou funkciou pečene, osobám s chronickou intoxikáciou alkoholom. Paracetamol je jediné NSAID liečivo, ktoré sa môže podávať v kombinácii s inými NSAID.

Odborný výbor WHO (WHO / ARI / 93.90 /, Ženeva, 1993.) odporúča liek Ibuprofen a paracetamol ako lieky prvej línie na zmiernenie horúčky a bolesti. Kombinácia ibuprofénu a paracetamolu (400 a 325 mg v tablete) je liečivo Ibuklin. Odporúča sa ako antipyretikum a protizápalové liečivo pre ARVI a chrípku. Výhodou tejto kombinácie je rýchly nástup a dlhodobé zachovanie antipyretického a analgetického účinku.

Ibuklin sa používa u dospelých 1 tableta 2-3 krát denne, s maximálnou jednorazovou dávkou - 2 tablety denne - až 6 tabliet. Je tiež registrovaná detská forma Ibukliny obsahujúca 100 mg ibuprofénu a 125 mg paracetamolu. Podľa ruskej otvorenej porovnávacej klinickej štúdie použitie Ibukliny s akútnymi respiračnými vírusovými infekciami u dospelých pacientov, mužov aj žien rôznych vekových skupín, umožňuje viac ako monoterapiu paracetamolom alebo ibuprofénom znížiť teplotnú odozvu a zlepšiť celkový stav pacientov počas ochorenia (Stremoukhov A). Správa o výsledkoch štúdie klinickej účinnosti Ibuklinu pri akútnych respiračných vírusových infekciách, uskutočnených od februára 2005 do apríla 2005 na klinike č. 209 CJSC v Moskve a na Katedre všeobecnej lekárskej praxe Lekárskej fakulty Moskovskej štátnej lekárskej univerzity na IM Sechenov.